Zálohování PET lahví v Česku? Potravinové řetězce tento systém podporují

Prázdné PET lahve Teerasak Ladnongkhun / Shutterstock.com

Zálohování PET lahví a plechovek už úspěšně funguje v mnoha evropských zemích. Jednou z nich je i Německo, kde mají pobočky řetězce Lidl a Kaufland. Právě ty chtějí v příštích letech zálohovací systém spustit i u nás. Většina české společnosti by změnu uvítala. Vidí v ní posun na cestě k udržitelnosti a cirkularitě. Zatím ale vše funguje jen na dobrovolné bázi, úprava legislativy je v jednání.

Přečtěte si také

Přibývá podvodů na samoobslužných pokladnách, obchody jsou často bezradné
Přibývá podvodů na samoobslužných pokladnách, obchody jsou často bezradné

Jak zálohování funguje?

Ve Švédsku nebo na Islandu zálohují PET lahve už od 80. let, v Německu zhruba 20 let. Nejnověji se k celoplošnému zálohování přidalo také Lotyško nebo sousední Slovensko, které je už dvanáctou evropskou zemí s tímto systémem.

Systém musí být co nejjednodušší a nejefektivnější, pro začátek počítá se sběrem lahví různých objemů na více než 10 tisících odběrných míst. Jeho cílem je směřování k cirkulární ekonomice, která se ukazuje jako nejšetrnější.

Zálohovací systém plánuje zavést Lidl i Kaufland

Podle aktuálních průzkumů by zálohování uvítalo téměř 80 % Čechů. Důležité je ale i zapojení maloobchodních řetězců. Nejvýraznější podporu systému v posledních dnech vyslovili zástupci společností Lidl nebo Kaufland. Ve svých prohlášeních popisují, jak může správně nastavené zálohování zvýšit míru recyklace a snížit dopad na životní prostředí. A to až o 30 %.

„Je pro nás důležité, aby byl tento systém uživatelsky komfortní a snadný. Naším cílem je, aby díky němu zákazníci zálohované obaly včetně obalů privátních značek mohli v budoucnu vracet v jakékoli prodejně,“ říká tisková mluvčí společnosti Kaufland Renata Maierl.

Prázdné PET lahve v odpadkovém koši Pinglabel / Shutterstock.com

Co na to vláda, obce a kraje?

Zálohování by mělo vyhovovat především spotřebitelům, ale jeho přesnou podobu musí vláda projednat i s výrobci a prodejci nápojů nebo zpracovateli odpadů. A důležité slovo mají také obce, které se zatím do změn nehrnou. Současný systém jim vyhovuje a zálohování považují za velkou finanční zátěž.

Zároveň ale můžeme hodně ušetřit za sběr volně pohozeného odpadu, který nás dnes stojí až 2 miliardy korun ročně. Reforma je navíc nutná, abychom splnili evropské směrnice, které do roku 2025 požadují sběr minimálně 77 % PET lahví.

„Ministerstvo životního prostředí pracuje na návrhu zákona o zálohách, který dá státu do rukou unikátní nástroj na využití dnešního odpadu jako cenného surovinového zdroje. Debatujeme s desítkami expertů od výrobců nápojů, odpadových firem, obchodníků až po obce a do konce letošního roku bychom chtěli návrh zákona předložit vládě,“ vysvětluje náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík a dodává, že se návrh legislativně zaměří nejen na PET lahve, ale i jiné typy obalů a výrobků.