Jaký je rozdíl mezi citronem a limetkou? Zjistěte, v čem jsou jiné

Dva citrony a jedna a půl limetky na dřevěném podkladu Alena Haurylik / Shutterstock.com

Připadá vám limetka jako zelený citron a citron zase jako žlutá limetka? Tyto dva druhy citrusového ovoce mají osvěžující chuť, která dokáže vylepšit mnoho nápojů i pokrmů. Myslíte si, že jsou stejné? Ačkoliv mají podobný vzhled a řadí se mezi citrusy, citronovník i limetka jsou samostatné druhy, jejich plody mají odlišnou chuť a odlišné jsou i nutričním složením. Zaměnit toto ovoce by zajisté žádnou velkou škodu nezpůsobilo, ale i přesto se vyplatí znát rozdíly mezi nimi.

Přečtěte si také

Seznam potravin, které se do alobalu nesmí balit, protože by mohly absorbovat škodlivý hliník
Seznam potravin, které se do alobalu nesmí balit, protože by mohly absorbovat škodlivý hliník

Jak je to s plody?

Oba plody rostou celoročně, citronovníky však preferují mírné klima, zatímco limetky se doporučuje pěstovat v tropických a subtropických oblastech.

Citrony mají žlutou barvu a oválný tvar, limetky mají kulatý tvar a různé odstíny zelené barvy. Taktéž jsou obvykle menší – mají průměrnou velikost 3 až 6 cm, na rozdíl od citronů, které jsou velké v průměru 5 až 8 cm. Chuťově jsou tyto plody velmi podobné, přesto jsou však citrony trochu sladší, zatímco limetky jsou více hořké nebo kyselé. Oba plody obsahují asi 89 % vody.

Limetka a citron na kontrastním, žluto-zeleném pozadí Olinda / Shutterstock.com

Nutriční rozdíly

Citrony obsahují více bílkovin a tuků, zatímco limetky mají vyšší obsah sacharidů. Citrony dále obsahují dvakrát více vitamínu C, ale limetky jsou mnohem bohatší na vitamín A. Mají také mírně vyšší obsah vitamínu E, B3 a B5 a stejně tak nesou nízké hladiny vitamínu K, který naopak v citronech zcela chybí. Vitamínu B2 obsahují citrony i limetky stejné množství, stejně tak oba postrádají vitamíny D a B12.

Obecně jsou limetky bohatší na minerály, obsahují vyšší hladiny vápníku, mědi, zinku a fosforu. Citrony jsou naopak bohatší na draslík a hořčík. Oba citrusy mohou pomoci při hubnutí a mají kardioprotektivní účinky, snižují hladinu glukózy v krvi, chrání před vznikem rakoviny a mají zhruba 30 kcal.

Vylepšete si svačinu tropickým ovocem

Jak je to s kyselostí?

Kyselost ovoce se může měnit v závislosti na podmínkách pěstování a také na úrovni zralosti. Limetky jsou obecně kyselejší – pH citronů je 3,1, zatímco limetky mají hodnotu pH 2,4. Oba mohou také působit dráždivě a kvůli své kyselosti způsobit pálení žáhy a poškození skloviny. Citronová šťáva ve srovnání s tou limetkovou ovšem obsahuje vyšší hladiny kyseliny citronové, chuťově vám tedy může připadat jako o něco kyselejší.

Limetky, citrony a nápoj s nimi amenic181 / Shutterstock.com

Zdravotní výhody

Citrony a limetky jsou bohaté na fytochemikálie, jako jsou flavonoidy, limonoidy a polyfenoly. Tyto sloučeniny mají mnoho příznivých účinků na zdraví.

  • Kardiovaskulární zdraví – Citrusové plody jsou celkově bohaté na flavonoidy, které jsou úzce spojeny s kardiovaskulárním zdravím. Významným členem rodiny flavonoidů je sloučenina zvaná flavanon. Oba druhy ovoce jsou bohaté na tuto látku, ale citrony jí mají více. Tyto a další fytochemikálie nacházející se v citrusových plodech vykazují silné antioxidační a hypolipidemické aktivity.
  • Diabetes – Přidání citronové šťávy do jídla významně snižuje průměrnou koncentraci glukózy v krvi. Předpokládá se, že tento účinek je způsoben kyselostí, která zpomaluje trávení škrobu. Jelikož má limetková šťáva také kyselé pH, i ona může mít podobně prospěšný účinek.
  • Rakovina – Fytochemikálie citrusových plodů jsou spojovány se sníženým rizikem rakoviny, konkrétně v trávicím traktu a horních cestách dýchacích. Tento efekt je patrný i při jejich mírné konzumaci.
  • Další výhody – Oba druhy ovoce mají antimikrobiální, hepatoprotektivní účinky a účinně fungují proti obezitě.