Začíná hmyzí sezóna: Jak se zbavit komárů, mravenců, vos nebo roztočů?

Dívka ukazuje na plné mucholapky UncleFedor / Shutterstock.com

Společně s prvními teplými dny se začne probouzet k životu i hmyz. Je krásné ho pozorovat v přírodě, ale vidět ho v domácnosti už tak příjemné není. Jelikož to s hmyzem většinou po dobrém nejde, většina lidí investuje do chemických prostředků, které mají hmyz odehnat nebo zabít. Když je něco jedovaté pro hmyz, obvykle je to v určité míře jedovaté i pro lidi a domácí mazlíčky. To je důvod, proč je vhodné znát také přírodní způsoby, jak se otravného hmyzu zbavit.

Přečtěte si také

Král levné módy Pepco neuspěl na rakouském trhu. Po pár měsících tam firma končí a vstupuje do insolvence

Kdy volit přírodní odpuzovače?

Pokud je váš dům silně zamořený, je vhodné sáhnout po účinné chemii a v některých případech rovnou po deratizaci. Pokud jsou vaše problémy mírného rázu, vyplatí se začít s přírodními metodami. Mnoho studií potvrzuje, že pravidelné používání pesticidů v domácnosti vytváří toxické prostředí, které vede ke zvýšenému riziku rakoviny, zejména u dětí.

Přírodní odpuzovače jsou neškodné, a pokud si myslíte, že jsou neúčinné, vyzkoušejte je sami a budete pravděpodobně překvapeni. Vždy je vhodné zjistit, odkud se k vám hmyz dostává, abyste mohli prostředky aplikovat na správná místa. Nebojte se kombinovat více metod, jak se hmyzu zbavit. Některé prostředky mají hmyz zabít, ale většina slouží především k jeho odpuzení. I když může být hmyz odpudivý, za své vzezření nemůže a jeho odpuzení je zajisté lepší volbou. U přírodních prostředků myslete na to, že je potřeba je aplikovat pravidelně.

Najděte si v akci přípravek, který nikdy nezklame

Jak na hmyz v bytě?

Hmyz můžete hubit i bez použití chemie, jaké možnosti se vám nabízí?

MucholapkyMucholapka je poměrně obecné označení pro účinné pasti. Možná si vybavíte mucholapku v tubě, ze které vymotáte lepivý pás, na který se chytají mouchy. Kromě této verze existují organické mucholapky, které nalákají hmyz do pasti a následně už se nemůže dostat ven.

Lepové pásy – Fungují na stejném principu jako mucholapky, účinné jsou zejména na moly, ale také na mravence.

Elektrický lapač hmyzu – Jde o přístroj, který k hubení používá vysoké napětí a hmyz spálí. Umožní vám v klidu se vyspat, aniž byste museli inhalovat jedovaté pesticidy.

Sítě do oken a dveří – Jedná se o jednorázovou investici, která vám umožní celou sezónu větrat bez toho, aniž byste měli plný dům létajícího hmyzu.

Detail na masožravé rostliny v květináčích Flystock / Shutterstock.com

Vzduchotěsné dózy – Hmyz se v domácnosti drží zejména tehdy, když má snadný přístup k potravinám. Naučte se dávat potraviny do vzduchotěsných dóz a obalů. Naučte se také uklízet nebo přikrývat ovoce, které je častým zdrojem ovocných mušek.

Masožravé rostliny – Pokud si myslíte, že spolykají veškerý hmyz v domácnosti, jste na omylu. V přírodě rostou často na místech, kde je půda chudá na živiny a hmyz mají jako doplněk stravy. I tak vám v domácnosti pomohou pochytat některé nevítané hosty.

Utěsněte domov – Když se k vám nelétavý hmyz snadno dostane z venkovního prostředí, znamená to, že existují cestičky, kterými přišel. Zkontrolujte těsnění u dveří, okna a další místa, která mohou být závadná.

Důkladný úklid – Hmyzí sezóna by pro vás měla znamenat, že budete častěji zametat, vytírat a luxovat. Vylitá šťáva, drobky nebo shnilé ovoce, to jsou velká lákadla. Dbejte i na úklid míst, kam se často nedostanete, například za lednicí, za nábytkem nebo ve spíži.

Co odpuzuje jednotlivé druhy hmyzu?

Pavouci – Na pavouky vyzrajete s citrusy. Umístěte do rozprašovače vodu a vymačkejte do ní celý citron nebo limetku. Tuto směs nastříkejte všude, kudy by k vám mohli pavouci chodit. Ideální je postříkat parapet a práh dveří. Pavouky také odradí rozprostřená citronová kůra.

Komáři – Na komáry je velmi účinná šanta kočičí, kočky ji milují, ale komáři ji nenávidí. Esenciální olej z této rostliny můžete aplikovat na pokožku a komáři se vám budou obloukem vyhýbat.

Vosy – Vosy nenávidí aroma citronu a hřebíčku. Rozřízněte citron na poloviny a zapíchněte do něj několik hřebíčků. Další možností je nastrouhat citronovou kůru, rozdrtit do ní několik hřebíčků a umístit tuto směs všude, kde nechcete mít vosy. Jelikož jde o neškodnou směs, umístěte ji klidně k potravinám.

Deratizátor v obleku vysává před pohovkou Elnur / Shutterstock.com

Mravenci – Jedním z řešení je křída. Když uděláte čáru křídou, mravenci se jí budou snažit vyhnout, aby se jim nezadřela do kloubů. V případě ohrožení ji však překročí a některé druhy si s ní hlavu nelámou. Další možností je ocet. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a několikrát denně potírejte místa, kudy se k vám mohou dostat. Odradí je však také citronová šťáva, skořice a máta peprná.

Mouchy – Mouchám je nepříjemná vůně bazalky, a když ji umístíte k oknu, ke dveřím nebo na kuchyňskou linku, mouchy by to mělo odradit. Použít můžete i sušenou bazalku v textilním sáčku, kterou na důležitá místa zavěsíte.

Ovocné mušky – Naplňte sklenici do tří čtvrtin octem nebo jablečným octem, poté přidejte šest až osm kapek prostředku na mytí nádobí a naplňte až po vrch teplou vodou. Mušky se do roztoku pochytají, což bude také znamenat jejich zkázu.

Nenechte se překvapit malými návštěvníky

Blechy – Střídavé solení a vysávání podlah zabije vajíčka blech. Ale protože blechy mají třídenní reprodukční cyklus, musíte být pilní, tedy po dobu devíti dnů každý den solit a každý třetí den vysávat. Nezapomeňte vysavač pokaždé vyprázdnit, jinak živé vylezou zase ven.

Roztoči – Na ně je účinný skořicový olej. Bylo prokázáno, že olej ze skořicové kůry reguluje roztoče. Vmíchejte několik kapek do roztoku 1:1 vody a denaturovaného lihu. Nastříkejte lůžkoviny, koberce a všechna další místa, kde má tendenci se hromadit prach.

Štěnice – Štěnice účinně zabíjí jedlá soda, která vysaje vlhkost jejich těl, stačí ji poprášit po ložním prádle. Raději ale zavolejte deratizéra, protože štěnice se rychle šíří a zbavit se jich je velmi těžké.