Jak pěstovat eukalyptus doma a na zahradě?

Člověk aranžuje eukalyptus ve váze Canva

Krásně vypadá a příjemně voní. Eukalyptus stoupá na oblibě a vypěstovat si jej můžete i vy. A protože není vhodný pro začátečníky, usnadníme vám to. Tady je pár tipů, jak ozvláštnit interiér touto nádhernou rostlinou.

Přečtěte si také

Jak správně větrat? Většina lidí se dopouští pořád dokola základních chyb

Krásný eukalyptus je náročný na péči, ale my vám poradíme, jak na něj. Blahovičník totiž nepříliš dobře snáší české zimy. Nyní je však jaro – a to je ideální čas zasít semínko, ze kterého během léta vyroste okrasný keřík eukalyptu. Tuto úžasnou rostlinu můžete využít nejen při aromaterapii.

Jak pěstovat eukalyptus v domácích podmínkách?

Půvabný keřík s drobnými lístky lze pěstovat i v tuzemských podmínkách. V létě snese letnění venku, na balkonech či terase. V zimě mu vyberte chladnou místnost, kde teplota neklesá pod osm stupňů, ale ani není příliš vysoká. Tajemství pěstování v zimě je omezení zálivky, aby nedošlo k přemokření, současně však nesmí dojít k přeschnutí. Pokud najdete balanc, je dost možné, že eukalyptus zimu přečká. Jen je potřeba vyhnout se přílišné vlhkosti, která v zimě způsobuje edém.

Využijte jarních akcí na substrát

Kdy s pěstováním začít?

Ideální načasování pro výběr rostlinky je pozdní jaro. V dubnu až červnu si pořiďte eukalyptus a věnujte mu péči. V létě při správné zálivce zdvojnásobí svůj objem a naroste. Svůj přírůstek umístěte tam, kde má dostatečné světlo, ale rozptýlené, ne přímé. Vhodným místem jsou východní a západní parapety oken. Nedostatek světla poznáte tak, že rostlinka pouští dlouhé výhonky s pár lístky. Výhony jsou slabé a olistění je řídké.

Při přesazování zakoupené rostliny vyberte základní zahradnický substrát – rašelinový. Přidejte písek v poměru 1 díl písku na 4 díly zeminy. Písek pomáhá chránit kořeny před uhnitím, substrát tak bude propustnější. Keřík eukalyptu zasazujte do o něco většího květináče, ale ne příliš. Blahovičník nezapomeňte podpořit oporou, než zesílí a nabere co do objemu.

Eukalyptus a lahvička s tinturou Canva

Blahovičník, pomocník při astmatu

Eukalyptus je používán nejen při aromaterapii. Důvodem jsou vonné silice, které obsahují jeho lístky. Ty mají antibakteriální a protizánětlivé účinky, které můžete využít i pro své zdraví. Léčitelé je s oblibou používají pro podporu léčby nachlazení, rýmy, bolestí zubů a teploty. Inhalovat se dá i pára z čerstvých lístků pro úlevu při respiračních onemocněních. Ty sušené pak můžete využít třeba jako dezinfekci a ozdobu interiéru, kde účinně vyčistí vzduch.

Nejoblíbenější je však eukalyptový éterický olej – pár kapek v aroma lampě podpoří zdravé dýchání a provoní a vydezinfikuje prostor i tehdy, když se necítíte ve své kůži. I takto se dá využít krásná rostlina, která čím dál častěji zdobí naše domovy.

TIP: Je čas zasadit nejen eukalyptus, ale i další bylinky a krásné pokojové rostliny. Všechny druhy substrátů v akci najdete přehledně na Kupi.cz – do vyhledávače stačí zadat klíčové slovo substrát. Ať už sháníte zeminu pro krásné muškáty, pro výsev nebo právě pro eukalyptus, nepořizujte je draze. Zkontrolujte akční nabídky a hurá do pěstování!