Jak vyrobit svépomocí vyvýšený záhon a co v něm pěstovat?

Vyvýšený záhon rajčat s konvičkou Canva

Zahrádka bez plevelu, slimáků a bolavých zad existuje! Nejenže vypadá skvěle, výborně i funguje. Pořiďte si i vy stylový a trendy vyvýšený záhon. S trochou šikovnosti si jej zvládnete vyrobit sami. Jak na to a jaké jsou další jeho výhody?

Přečtěte si také

Jak vybrat magnesium, aby fungovalo? Mezi hořčíky jsou větší rozdíly, než si myslíte
Jak vybrat magnesium, aby fungovalo? Mezi hořčíky jsou větší rozdíly, než si myslíte

Pěstování ve vyvýšených záhonech je čím dál oblíbenější. Je to totiž nejen nesmírně stylové, ale i praktické. Kromě toho, že dřevěné zvýšené záhony působí velmi příjemně esteticky, jsou funkční právě pro svou výšku. K úrodě se nedostane nenechavý značkující pes, slimáci ani plevel. Zní to dobře? Pak je ten pravý čas ozdobit i vaši zahrádku!

Máte jen malou zahradu? Nevadí!

Málo místa, hodně muziky. Ano, vyvýšený záhon nevyžaduje velkorysý prostor – ale umožní vám velkoryse využít i ten nejmenší dvorek. Pokud tedy sníte o pěstování zeleniny v malé zahrádce či betonové džungli, můžete začít. Záhony jsou určeny jak pro pěstování různých odrůd zeleniny, tak pro voňavé bylinky.

Nezasadíte třeba jahody?

Jak vypadá vyvýšený záhon?

Představte si velkou krabici (box) plnou zeminy v horní vrstvě, kde si s radostí pěstujete, co vás jen napadne. Vyvýšený záhon je takové pódium pro vaše pěstování, díky kterému se nemusíte hrbit. Méně bolesti zad, ale i méně škůdců – takoví slimáci mají poměrně slušnou bariéru, přes kterou se dostat. Stejnou překážkou je zvýšený záhon i pro nálety plevele.

Záhon ze dřeva může nakonec vypadat tak, jak chcete. Může jít o jeden obdélníkový záhon, můžete si ale navrhnout jakýkoli tvar, jakoukoli velikost a jakýkoli obklad – díky čemuž může záhon dokonale ladit s fasádou chalupy či jinými stavbami. A jen tak mimochodem – dřevo není jediný použitelný materiál.

  • TIP: Vyvýšený záhon v dekoru dřeva aktuálně koupíte v akci za 999 Kč v Kauflandu (do 3. 4.). Materiál na stavbu záhonu svépomocí hledejte v letácích v kategorii bydlení a zahrada na Kupi.cz.

Vtipné řešení originální zahrady: Starý kus nábytku může být zajímavou možností, jak mít hotový záhon raz dva.

Žena sedí na vyvýšeném komunitním záhonku Canva

Stylové cihly, kámen i dřevo

Dřevo se vám nehodí? Vyvýšený záhon lze postavit také z cihel a kamene. Vlastně je jen na vás, z čeho vytvoříte jednoduchý rám, do kterého umístíte svou zahrádku. Dokonce nemusí sloužit jen pro pěstování surovin do kuchyně, ale klidně i okrasných květin.

Kam takový záhon umístit, pokud už máte jasnou představu? Vyberte si slunečné místo, které je dostatečně chráněno před větrem. Výšku záhonu necháme na vás – můžete ji přizpůsobit vlastním potřebám. Ideální výška je od 50 cm do 1 metru.

Jaké vrstvy patří do vyvýšeného záhonu?

A to nejdůležitější nakonec – vyvýšený záhon vyžaduje speciální vrstvení. Na dno položte nasekané větvičky. Na ně je možné umístit zbytky posečené trávy a listí, na které pak navrstvíte částečně hotový kompost. Další vrstvu tvoří zemina a hotový kompost. Každá vrstva by měla mít zhruba stejnou výšku. Pozor na výběr zeminy – ta by měla být kyprá a vzdušná. Hotovo? Tak doslova vzhůru do pěstování!

A je to tu – už stačí jen vybrat, co zasejete. Dobře se tu daří rajčatům, paprikám, ale i okurkám, cuketám nebo dokonce dýním. Pěstovat lze i oblíbenou kořenovou zeleninu, saláty a bylinky. Nakonec si jistě namixujete to, co máte nejraději. Co to bude?