Co je to ozonový generátor? Jako pomocník v domácnosti vás zbaví koronaviru, alergenů i pachů

Ozonový generátor v autě syabika / Shutterstock.com

Už jste slyšeli o generátoru ozonu? Možná vás překvapí, jak může být užitečný – nejen v domácnosti s mazlíčky, ale i během pandemie či chřipkové sezony. Co dokáže dezinfikovat a jakým způsobem?

Přečtěte si také

Papírová brčka škodí planetě stejně jako ta plastová. Navíc mohou ohrožovat naše zdraví
Papírová brčka škodí planetě stejně jako ta plastová. Navíc mohou ohrožovat naše zdraví

Není to pomocník jen pro ochranu zdraví, ale také pro celkovou hygienickou čistotu prostoru. Pomůže velmi účinně dezinfikovat interiér a umí nejen to.

Řeč je o ozonovém generátoru, přístroji, který začíná být čím dál populárnější ve firmách i domácnostech. Zatočí totiž s různými mikroorganismy, viry a pachy.

Jak funguje ozonový generátor?

Co to tedy vlastně je? Ozonizér je tak trochu jiná čistička vzduchu. Pomocí aktivního kyslíku přístroj rychle, ekologicky a efektivně zatočí s parazity, plísněmi, bakteriemi, alergeny, viry, ale i zápachem. Jde o pomocníka pro alergiky, astmatiky, chovatele zvířat a další – zkrátka pro každého, kdo chce docílit dokonale čistého a nezávadného prostředí. Ozon navíc funguje jako dezinfekce – vyčistí všechny povrchy v místnosti včetně textilu a stěn nebo třeba dětských hraček.

Žena má alergickou rýmu a smrká do kapesníku, vedle ní leží pes Canva

Ptáte se, jak to funguje? Generátor z kyslíku, který se nachází v ovzduší, vytvoří aktivní kyslík – ozon (O3). Je to v podstatě plyn, který se zkrátka dostane všude. Protože je však jedovatý a škodlivý pro organismy, je potřeba před samotným čištěním opustit místnost – to platí i pro zvířata a rostliny. Toto oxidační činidlo zničí choroboplodné zárodky, zdroje zápachu i alergeny a po dokončení procesu se přemění na kyslík.

Důležité je místnost nechat projít celým procesem, který trvá hodinu až dvě. Teprve pak je možné důkladně vyvětrat a vrátit zpět pokojové rostliny a mazlíčky.

  • Kromě ozonu lze používat i speciální UV lampy pro dezinfekci povrchů. Hledejte ty za akční ceny v letácích na Kupi.cz. Některé lampy kombinují UV světlo s generátorem ozonu. Například na Mall.cz koupíte Solight germicidní UV lampu za 999 Kč. V Datartu seženete UV lampu Perenio Mini Indigo s 28% slevou za 499 Kč.

Kde využít ozonizér?

Pomocník se vám bude hodit nejen do domácnosti – využít se dá také ve skladech, v autě, garáži a kancelářích. Oblíbený je také v ubytovacích zařízeních, ordinacích a čekárnách – všude tam, kde jsou vysoké nároky na hygienu a čistotu. Jak si ale vybrat ten pravý? Vybírejte podle velikosti prostoru, který chcete pravidelně čistit.

Právě výkon generátoru odhaluje, jak dlouho jej bude potřeba nechat působit v jak velkém prostoru. Výkon 5 000 mg/h? Stačí mu 20 minut ve vozidle, 1 až 2 hodiny pak v místnosti o rozměrech 50 m² až 100 m². Silnější přístroj s výkonem 10 000 mg/h stačí v některých případech zapnout na nízký výkon – s vozem si poradí za 15 minut s nízkým výkonem, s prostorem 100 m² už za jednu hodinu.

  • Tip: Ceny ozonizérů (včetně těch profesionálních) se průměrně pohybují v cenovém rozmezí od 2 000 do 13 000 Kč. Generátor ozonu LifeOX-AIR ® Ozzy s elegantním vzhledem zakoupíte na stránkách nanoSPACE za 3 330 Kč. Alza.cz nabízí VirBuster 4000E generátor ozonu z ocelového plechu za 4 599 Kč. Pokud podnikáte a hodil by se vám profesionální generátor ozonu, velkou nabídku naleznete na stránce ozonove-generatory.cz, se slevou např. koupíte ozonizér Orange 5000 za 6 990 Kč.
Zrzavá kočka sedí na parapetu, vedle ní jsou tři rostliny v květináčích Canva

Jak ozonizér používat?

Odkliďte z prostoru zvířata a rostliny. Nesmí se tam samozřejmě nacházet ani lidé. Prostor před ozonováním ukliďte tak, jak jste zvyklí. Pak už jen stačí nastavit dobu čištění. Čištěný prostor vždy uzavřete a opusťte. Časovač ozonizér sám vypne, do místnosti však pak minimálně hodinu až dvě nevstupujte. Ozon potřebuje čas, aby se rozpadnul na kyslík.

Po skončení čištění prostor vyvětrejte – a máte hotovo. A proč stoupá obliba tohoto způsobu čištění? Ozon je účinný také proti koronavirům. To je možná ten důvod, proč se s nimi teď roztrhl pytel. A co vy, máte s použitím ozonu zkušenost?