Panasonic končí s výrobou televizí, nahradí je tepelnými čerpadly

Žena se dívá na televizi Canva

Japonská značka Panasonic včera ohlásila konec výroby televizorů v Česku. V plzeňské továrně by tak o práci na konci dubna 2022 mělo přijít o práci až 1 000 zaměstnanců. V tiskové zprávě společnost uvádí, že v současné době přesouvá výrobu televizorů ze závodu v Plzni do externí společnosti, ostatně jako většina firem v oboru. V Plzni se výrobce bude zaměřovat už jen na výrobu tepelných čerpadel, blu-ray přehrávačů a rekordérů.

Přečtěte si také

Eskalátory příští rok slaví 130 let od svého vzniku, první jízdy doprovázely obavy
Eskalátory příští rok slaví 130 let od svého vzniku, první jízdy doprovázely obavy

Společnost Panasonic AVC Networks Czech v roce 1997 jako první známý japonský investor otevřela továrnu na televizory v České republice. Dnes výrobce oznámil, že s výrobou televizí v Česku končí a zaměří se na produkci z jiné kategorie zboží.

Klesající zájem o televize ukončí výrobu v Česku

Dlouhodobě klesající poptávka po televizorech donutila výrobce Panasonic přesunout výrobu z Plzně do zahraničí. Firma tak propustí k 31. březnu 2022 kolem tisícovky lidí, přičemž více než polovina by měla být z řad agenturních pracovníků.

„Z firmy by mělo odejít okolo 400 kmenových lidí s tím, že my se budeme snažit zaměstnanost zvýšit na zůstávající výrobě tepelných čerpadel, kterou budeme rozšiřovat. Továrna v Plzni určitě končit nebude,“ sdělil generální manažer podniku Radek Vach. Lidé se podle něj dozvěděli o propouštění šest měsíců dopředu. „Budeme se je snažit využít na výrobu tepelných čerpadel,“ dodal s tím, že by mohlo jít o desítky zaměstnanců, které si firma ponechá.

Televize v akci

Podle předsedy podnikových odborů Jana Dvořáka s ukončením výroby Panasonic počítal, ale ne tak brzy. „Televizní trh klesá rok od roku. Čekali jsme, že to přijde, ale až v horizontu tří až pěti let, ale covid to urychlil,“ vysvětlil situaci kolem propouštění Dvořák.

Podle výroční zprávy za rok 2020 společnosti Panasonic AVC Networks Czech tvořily tržby z prodeje televizorů 78 % ročního obratu, přičemž prodej tepelných čerpadel tvořil 14 % tržeb, videotechniky 6 % a pouhá dvě procenta firma získala z prodeje náhradních dílů a služeb.

  • Za loňský rok klesly tržby značky Panasonic o 26 % na 8,98 miliardy korun, z nichž přes 99 % pocházelo z exportu. Čistý zisk společnosti loni vzrostl na 324 milionů korun z předloňských 306 milionů korun. Loni firma v průměru zaměstnávala 819 lidí, meziročně o 89 méně. (zdroj ČTK)

S výrobou televizorů sekl v minulosti i Philips

I nizozemský koncern Philips se v roce 2012 zbavil výroby televizorů. Podle vedení společnosti byla produkce dlouhodobě ztrátová a firma se ji už delší dobu snažila prodat. V dubnu před 9 lety výrobce oznámil, že ji převedl na čínskou firmu, ve které si Nizozemci ponechají jen třicet procent.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz