Jak odstranit z oblečení skvrny od ovoce, kávy nebo mastný flek a make-up?

Babské rady, šetrné kartáčování a pračka. Jak zatočit se skvrnami, které nejdou vyprat? Canva

Není skvrna jako skvrna. Na oblíbeném kusu textilu dokáže jakákoli nečistota pěkně potrápit, obzvláště tehdy, když nevíte, jak ji rychle a účinně odstranit. A přesně proto pro vás máme inspiraci – přehled efektivních a jednoduchých babských rad.

Přečtěte si také

Potraviny, které nás mohou uchránit před vážnými nemocemi
Potraviny, které nás mohou uchránit před vážnými nemocemi

Mastné skvrny nepotěší

Ach ne, olej! Mastná skvrna nejde dobře vyprat – tedy pokud neznáte jednoduchý trik. Jako první pomoc poslouží obyčejný dětský pudr nebo bramborový škrob. Skvrnu posypejte zvoleným přípravkem a po zaschnutí jemně přetřete kartáčem. Nakonec dejte prádlo vyprat – a skvrna bude fuč!

Aby bílá bílá byla

Trápí vás zažloutlý textil, který býval krásně bílý? Vraťte mu zašlou slávu – bělost obnovíte pomocí další babské rady. Ať už jde o tričko nebo prostěradlo, vložte je do lázně z octa a vody. Obojí smíchejte a do roztoku ponořte zažloutlý textil. Prádlo můžete nechat namočené přes noc, následně jej vyperte.

Hodí se ho mít po ruce

Kyselé mléko pomůže na skvrny od ovoce

Ovocná skvrna? Nevadí, ani s tou si zbytečně nelamte hlavu. V první řadě textil namočte a přeperte ve studené vodě, následně na něj použijte kyselé mléko. Tyto dva kroky ještě před praním zaručí, že flíček bude pryč raz dva.

Na kávu pomůže sůl

A jéjé, pár kapek kávy dokáže zkazit celý den. Anebo ne? Když si přizvete pár zrnek soli, nezbyde po kávě ani památka. Namočte hadřík do roztoku vody a soli a skvrnu jemně vydrhněte, dokud nezmizí poslední stopy.

První pomoc a následně praní – přečtěte si, jak zatočit s odolnými skvrnami od kávy či ovoce Pexels

Nevzhledné skvrny od make-upu?

Líčidla na oděvech nevypadají dobře. Naštěstí se dají dost dobře odstranit. Jak na ně? Stačí napěnit šampon a skvrny jím přetřít. Díky složení a pěně se z vláken textilu uvolní pigmenty líčidel, takže po vyprání po make-upu nebude stopy.

Tip: Chcete mít jistotu, že s nečistotami zatočíte a prádlo zůstane ve skvělé kondici? Vsaďte na odstraňovač skvrn gelový Vanish Oxi Action. Koupíte ho v akci v Teta drogerii za 99,90 Kč, v Bille za 149,90 Kč a v Tescu za 119,90 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz