Je vám horko? Dejte si vlažnou vodu se solí a zapomeňte na studené nápoje s ledem

V létě je pro tělo vhodnější pít vlažné až teplé nápoje – tělo se tak rychle ochladí Canva

Vysoké letní teploty a slunečné dny přímo vybízejí k tomu, abychom si dali nějaký lahodný chlazený nápoj – nejlépe s pár kostkami ledu. Jak to ale ve vedrech ve skutečnosti je s ledovými nápoji? A proč se v zemích s vysokými teplotami pijí nápoje teplé?

Přečtěte si také

Jak velké řetězce podporují nadějné sportovce?
Jak velké řetězce podporují nadějné sportovce?

Čím větší horko, tím větší chuť na ledový drink. Přestože jde o vskutku osvěžující pití, nedopřeje vám kýžené ochlazení. Jak je to možné?

Za vše mohou střeva

Představte si, jak do trávicího traktu nalijete teplé pití. Jakmile to uděláte, začne metabolismus pracovat a tělo se začne potit – a samozřejmě se poměrně rychle ochladí. Pokud si ale dopřejete spíše ledové pití, váš organismus nedostane signál, že by se měl ochladit – a samotné ochlazení v letním dni mu dá mnohem více zabrat. To je důvod, proč jsou v zemích, kde panují vysoké teploty, oblíbené teplé nápoje.

Pozor na nachlazení

Chcete se vyhnout letnímu nachlazení? Vyhněte se ledovému pití. V ideálním případě tedy pijte vlažné nápoje – ohřáté na teplotu okolí. Právě zahlenění, rýma a nachlazení jsou mnohdy ochranou těla před přílišným chladem. A proč ještě omezit ledové drinky? Protože šidíte termoregulaci a v důsledku můžete mít více chuti na sladké. Chcete-li si tedy udržet postavu, dodržujte kvalitní pitný režim o správné teplotě.

  • Ve vedrech je vhodné rovněž omezit kávu a doplňovat vysoké množství tekutin.

Co pít v létě?

Vodu s malým množstvím soli – hodit se budou různé minerální vody.

Tip: Osvěžující pití vykouzlíte přidáním okurky do obyčejné vody, kterou necháte vyluhovat v lednici přes noc.

Léto? Ideální čas na polévky

Jak dál doplňovat pitný režim v letním období? Kromě minerálek, bylinných čajů a pravidelného pitného režimu se hodí dávkovat si oblíbené teplé polévky. Ty mohou nahradit lehký letní oběd. A jak rozdělit dávky vody během dne? Vyhněte se nárazovému pití – pitím po pravidelných doušcích během celého dne nezatížíte organismus. Jedině tak docílíte správné hydratace bez zbytečného přetěžování ledvin.

Tip: Jak se ráno zavodnit? Po probuzení si dejte dvě sklenice vody.

Klíčem pro snadnou a hravou přípravu nejrůznějších polévek je moderní mixér s polévkovarem. Krémové polévky, teplé i studené vykouzlí raz dva a rodinu jistě potěšíte i lahodnými smoothies svačinkami. Polévkovary v akci najdete ve vyhledávači cen na Kupi.cz.