Je vám horko? Dejte si vlažnou vodu se solí a zapomeňte na studené nápoje s ledem

V létě je pro tělo vhodnější pít vlažné až teplé nápoje – tělo se tak rychle ochladí Canva

Vysoké letní teploty a slunečné dny přímo vybízejí k tomu, abychom si dali nějaký lahodný chlazený nápoj – nejlépe s pár kostkami ledu. Jak to ale ve vedrech ve skutečnosti je s ledovými nápoji? A proč se v zemích s vysokými teplotami pijí nápoje teplé?

Přečtěte si také

Miliony ptáků zabije náraz do oken: Jak tomu zabránit a jak opeřenci pomoci?
Miliony ptáků zabije náraz do oken: Jak tomu zabránit a jak opeřenci pomoci?

Čím větší horko, tím větší chuť na ledový drink. Přestože jde o vskutku osvěžující pití, nedopřeje vám kýžené ochlazení. Jak je to možné?

Za vše mohou střeva

Představte si, jak do trávicího traktu nalijete teplé pití. Jakmile to uděláte, začne metabolismus pracovat a tělo se začne potit – a samozřejmě se poměrně rychle ochladí. Pokud si ale dopřejete spíše ledové pití, váš organismus nedostane signál, že by se měl ochladit – a samotné ochlazení v letním dni mu dá mnohem více zabrat. To je důvod, proč jsou v zemích, kde panují vysoké teploty, oblíbené teplé nápoje.

Pozor na nachlazení

Chcete se vyhnout letnímu nachlazení? Vyhněte se ledovému pití. V ideálním případě tedy pijte vlažné nápoje – ohřáté na teplotu okolí. Právě zahlenění, rýma a nachlazení jsou mnohdy ochranou těla před přílišným chladem. A proč ještě omezit ledové drinky? Protože šidíte termoregulaci a v důsledku můžete mít více chuti na sladké. Chcete-li si tedy udržet postavu, dodržujte kvalitní pitný režim o správné teplotě.

  • Ve vedrech je vhodné rovněž omezit kávu a doplňovat vysoké množství tekutin.

Co pít v létě?

Vodu s malým množstvím soli – hodit se budou různé minerální vody.

Tip: Osvěžující pití vykouzlíte přidáním okurky do obyčejné vody, kterou necháte vyluhovat v lednici přes noc.

Léto? Ideální čas na polévky

Jak dál doplňovat pitný režim v letním období? Kromě minerálek, bylinných čajů a pravidelného pitného režimu se hodí dávkovat si oblíbené teplé polévky. Ty mohou nahradit lehký letní oběd. A jak rozdělit dávky vody během dne? Vyhněte se nárazovému pití – pitím po pravidelných doušcích během celého dne nezatížíte organismus. Jedině tak docílíte správné hydratace bez zbytečného přetěžování ledvin.

Tip: Jak se ráno zavodnit? Po probuzení si dejte dvě sklenice vody.

Klíčem pro snadnou a hravou přípravu nejrůznějších polévek je moderní mixér s polévkovarem. Krémové polévky, teplé i studené vykouzlí raz dva a rodinu jistě potěšíte i lahodnými smoothies svačinkami. Polévkovary v akci najdete ve vyhledávači cen na Kupi.cz.