Stačí kostka droždí a máte nejlevnější hnojivo pro pokojové i venkovní rostliny!

Droždí je plné vitamínů a minerálů a na pokojové i balkonové rostliny působí přímo zázračně. Canva

Věděli jste, že se z kvasnic dá připravit účinné a všestranné hnojivo? Vyjde vás doslova na pár korun, jeho příprava je jednoduchá a rostliny po něm budou odolnější, budou více plodit a ochráníte je před škůdci. Podívejte se, jak na to.

Přečtěte si také

Test šumivých vín. Favorit překvapivě nevyhrál
Test šumivých vín. Favorit překvapivě nevyhrál

Test šumivých vín. Favorit překvapivě nevyhrál

Pro je droždí jako hnojivo ideální?

Kromě kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae obsahuje čerstvé i sušené droždí plno minerálů a stopových prvků.

Je zvláště bohaté na železo a měď, dále obsahuje enzymy, esenciální kyseliny a minerální soli. Významné je také množství vitamínů, zejména vitamínu D a těch skupiny B. Všechny tyto látky prospívají nejen našemu zdraví, ale také rostlinám.

Co se stane, když budete rostliny hnojit droždím?

  • Po výsadbě se sazenice lépe zakoření, urychlí se jejich růst a zvýší se úroda.
  • Kořeny budou silnější a odolnější, stavba rostliny bude robustnější.
  • Okrasné rostliny budou ochotněji nasazovat nové pupeny a květy, které budou bohatší.
  • Zlepší se půdní mikroflóra, omezí se výskyt škůdců, rostliny budou více chráněné.
Hnojivo z kvasnic ocení balkonová i zahradní rajčata, okurky, cukety nebo jahody. Freepik

Kvasnice prospějí okurkám, rajčatům i muškátům a orchidejím

Kvasnicové hnojivo prospěje většině pokojových, balkonových i zahradních rostlin, které plodí ovoce nebo zeleninu, případně jsou obsypané okrasnými květy. Zvlášť účinné bude na rajčata, okurky, papriky, jahody, cukety, dýně a dále například na růže, muškáty a orchideje.

Na hnojivo i pečení

Příprava hnojiva z čerstvého droždí

Při výrobě hnojiva z čerstvého droždí platí důležitá zásada, a to, že voda nesmí být nikdy příliš horká (nad 50 °C), aby nedošlo k zahubení kvasinek, ani příliš studená, aby se mohly množit.

Budete potřebovat: 1 kostku čerstvého droždí (42 g), 1 l vlažné až teplé vody

Postup: Droždí rozdrobte do litru vody a promíchejte, aby se rozpustilo. Roztok nechte do druhého dne kvasit a poté smíchejte se 4 litry odstáté vody. Získáte 5 litrů hnojiva.

Tip: Pokud máte droždí méně (např. chcete zužitkovat zbytky), pak do roztoku přidejte cukr. Pracujte s množstvím 10 g čerstvého droždí, 1 lžíce cukru a 1 litr teplé vody. Postup je úplně stejný.

Hnojivo z droždí má mimořádně dobrý vliv na muškáty, ale také třeba na orchideje nebo růže. Pixabay

Příprava hnojiva ze sušeného droždí

Jak jsme již psali, k výrobě hnojiva skvěle poslouží i droždí sušené. A co je úplně nejlepší, klidně můžete využít i prošlé. Těsto po něm už sice nevykyne, prospěšné látky jako vitamíny, organické železo a minerály ovšem obsahuje pořád. Rozhodně ho proto nevyhazujte! Rostlinkám prospěje a vy zamezíte plýtvání.

Budete potřebovat: 1 balíček sušeného droždí (7 g), 2 lžíce cukru, 10 l vlažné až teplé vody

Postup: Droždí nasypte do větší nádoby, přidejte cukr a zalijte 10 litry vody. Roztok nechte den kvasit a poté zřeďte dalšími 30 litry odstáté vody. Takto vám vznikne 40 litrů hnojiva.

Pár užitečných rad na závěr

Droždí by nemělo být v hnojivu moc koncentrované, vždy vycházejte z poměru 1 díl kvasnicového základu (dle receptu výše) na 3 až 4 díly odstáté vody. Nejlepší je hnojivo ihned spotřebovat a neskladovat. Proto si vždy připravte tak akorát a podle potřeby množství v receptech poměrně ponižte, nebo naopak navyšte.

Hnojivo je dobré používat zhruba jednou za dva týdny, a to ihned od výsadby. V době hlavní vegetace na jaře a v létě se doporučuje spolu s pravidelnou zálivkou dávkovat častěji, tedy klidně i častěji než jednou za týden.

Část připraveného roztoku můžete také dát do lahve s postřikovačem a kvasnicové hnojivo aplikovat na listy jako ochranu před škůdci.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz