Stačí kostka droždí a máte nejlevnější hnojivo pro pokojové i venkovní rostliny!

Droždí je plné vitamínů a minerálů a na pokojové i balkonové rostliny působí přímo zázračně. Canva

Věděli jste, že se z kvasnic dá připravit účinné a všestranné hnojivo? Vyjde vás doslova na pár korun, jeho příprava je jednoduchá a rostliny po něm budou odolnější, budou více plodit a ochráníte je před škůdci. Podívejte se, jak na to.

Přečtěte si také

Tipy, jak umýt a vyleštit okna beze šmouh. Které čističe jsou nejlepší?
Tipy, jak umýt a vyleštit okna beze šmouh. Které čističe jsou nejlepší?

Pro je droždí jako hnojivo ideální?

Kromě kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae obsahuje čerstvé i sušené droždí plno minerálů a stopových prvků.

Je zvláště bohaté na železo a měď, dále obsahuje enzymy, esenciální kyseliny a minerální soli. Významné je také množství vitamínů, zejména vitamínu D a těch skupiny B. Všechny tyto látky prospívají nejen našemu zdraví, ale také rostlinám.

Co se stane, když budete rostliny hnojit droždím?

  • Po výsadbě se sazenice lépe zakoření, urychlí se jejich růst a zvýší se úroda.
  • Kořeny budou silnější a odolnější, stavba rostliny bude robustnější.
  • Okrasné rostliny budou ochotněji nasazovat nové pupeny a květy, které budou bohatší.
  • Zlepší se půdní mikroflóra, omezí se výskyt škůdců, rostliny budou více chráněné.
Hnojivo z kvasnic ocení balkonová i zahradní rajčata, okurky, cukety nebo jahody. COULANGES / Shutterstock.com

Kvasnice prospějí okurkám, rajčatům i muškátům a orchidejím

Kvasnicové hnojivo prospěje většině pokojových, balkonových i zahradních rostlin, které plodí ovoce nebo zeleninu, případně jsou obsypané okrasnými květy. Zvlášť účinné bude na rajčata, okurky, papriky, jahody, cukety, dýně a dále například na růže, muškáty a orchideje.

Na hnojivo i pečení

Příprava hnojiva z čerstvého droždí

Při výrobě hnojiva z čerstvého droždí platí důležitá zásada, a to, že voda nesmí být nikdy příliš horká (nad 50 °C), aby nedošlo k zahubení kvasinek, ani příliš studená, aby se mohly množit.

Budete potřebovat: 1 kostku čerstvého droždí (42 g), 1 l vlažné až teplé vody

Postup: Droždí rozdrobte do litru vody a promíchejte, aby se rozpustilo. Roztok nechte do druhého dne kvasit a poté smíchejte se 4 litry odstáté vody. Získáte 5 litrů hnojiva.

Tip: Pokud máte droždí méně (např. chcete zužitkovat zbytky), pak do roztoku přidejte cukr. Pracujte s množstvím 10 g čerstvého droždí, 1 lžíce cukru a 1 litr teplé vody. Postup je úplně stejný.

Hnojivo z droždí má mimořádně dobrý vliv na muškáty, ale také třeba na orchideje nebo růže. Lapa Smile / Shutterstock.com

Příprava hnojiva ze sušeného droždí

Jak jsme již psali, k výrobě hnojiva skvěle poslouží i droždí sušené. A co je úplně nejlepší, klidně můžete využít i prošlé. Těsto po něm už sice nevykyne, prospěšné látky jako vitamíny, organické železo a minerály ovšem obsahuje pořád. Rozhodně ho proto nevyhazujte! Rostlinkám prospěje a vy zamezíte plýtvání.

Budete potřebovat: 1 balíček sušeného droždí (7 g), 2 lžíce cukru, 10 l vlažné až teplé vody

Postup: Droždí nasypte do větší nádoby, přidejte cukr a zalijte 10 litry vody. Roztok nechte den kvasit a poté zřeďte dalšími 30 litry odstáté vody. Takto vám vznikne 40 litrů hnojiva.

Pár užitečných rad na závěr

Droždí by nemělo být v hnojivu moc koncentrované, vždy vycházejte z poměru 1 díl kvasnicového základu (dle receptu výše) na 3 až 4 díly odstáté vody. Nejlepší je hnojivo ihned spotřebovat a neskladovat. Proto si vždy připravte tak akorát a podle potřeby množství v receptech poměrně ponižte, nebo naopak navyšte.

Hnojivo je dobré používat zhruba jednou za dva týdny, a to ihned od výsadby. V době hlavní vegetace na jaře a v létě se doporučuje spolu s pravidelnou zálivkou dávkovat častěji, tedy klidně i častěji než jednou za týden.

Část připraveného roztoku můžete také dát do lahve s postřikovačem a kvasnicové hnojivo aplikovat na listy jako ochranu před škůdci.