Skořápky od vajíček nevyhazujte. Budete se divit, jak dobře vám poslouží

Skořápky jako doplněk stravy? Živinami ve složení vás nejspíš překvapí. Canva

Zatímco na vejcích si většina z nás pochutnává pravidelně, jejich skořápky využívá jen málokdo. Přitom poslouží v domácnosti i na zahradě. Jak je můžete využít?

Přečtěte si také

Jak vybrat tepelné čerpadlo do rodinného domu? Podle ceny, možností instalace i topného faktoru
Jak vybrat tepelné čerpadlo do rodinného domu? Podle ceny, možností instalace i topného faktoru

Mají různou barvu, ale stejný obsah

Za barevné rozdíly skořápek vajec může pigmentace, jejich složení je ale totožné – z 90 % je tvoří uhličitan vápenatý. A proč skořápky využívat namísto hození do koše? Protože mimo jiné obsahují také dalších neuvěřitelných dvacet sedm užitečných prvků: fosfor, fluor, hořčík, křemík, železo a další.

Jak skořápky využít?

Vylepšete vodu na zalévání

Chcete pokojovým rostlinám dopřát kvalitní zálivku? Pak skořápky přidejte do vody, kterou necháváte odstát na zalití. Během několika dní se do ní dostane část minerálních látek, které se tak skrze ni vsáknou i do zeminy. Vodou můžete oblíbené rostlinky jednou za čas svlažit celé.

Vypěstujte si bylinky

Chystáte se pěstovat rostlinky přímo ze semínek? Nenechávejte je růst v plastových nádobkách a kelímcích. Ekologičtější a chytřejší jsou obyčejné skořápky. V případě skořápek postupujte úplně stejně, nakonec můžete drobné sazeničky zasadit i se skořápkou, která se v zemi rozloží a dodá jí živiny.

Vyzkoušejte ekologické hnojení

Jedním z mnoha druhů ekologického hnojiva jsou také skořápky. Nechte je pořádně vyschnout, následně je rozdrťte v hmoždíři. Skořápky přidejte do zeminy pokojovým rostlinám nebo přihnojte zahrádku. Jak už jsme zmínili, vyživí půdu a samotnou zeleň.

Domácí čistič na připáleniny? Ze skořápek!

Víte, že vám skořápky od vajíček pomohou také při úklidu? Potřebujete-li vydrhnout hrnec s nepěkným dnem nebo se zbavit kávových usazenin, sáhněte namísto po chemických přípravcích po hrsti skořápek. Ty do nádoby vložte spolu s trochou vody a takto připravený roztok nechte působit přes noc. Následující den půjde čištění snadno – skořápky vám navíc pomohou vydrhnout zašlé zbytky nečistot jako přírodní drátěnka.

Doplněk stravy

A rada na závěr? prostě si skořápky dopřejte sami! Jsou plné živin, které tělo ocení. Abyste však předešli nebezpečí nákazy některých chorob, skořápky (nebo vejce) nejprve tepelně zpracujte. Poté je rozdrťte na prach a můžete je konzumovat – dodáte tělu hromadu nutričně užitečných látek, které skořápky obsahují.

Tip: Jak před konzumací upravit skořápky? Vysušte je v troubě předhřáté na 200 °C po dobu 10 minut.