Lybar, Fa, Impulse – to byla kosmetika našich maminek!

Dříve nebyl tak široký výběr kosmetiky, jaký je dnes. Canva

Za dob našich maminek a babiček byla nabídka kosmetiky značně omezena, a tak se jednoduše používalo to, co bylo zrovna dostupné. Pojďte se společně s námi vrátit do minulosti a zavzpomínat na staré dobré klasiky.

Přečtěte si také

Jak ošetřit travní porost po zimě? Pět kroků pro dokonalý trávník
Jak ošetřit travní porost po zimě? Pět kroků pro dokonalý trávník

1. Indulona

Módní trendy se neustále mění, trendy v líčení a účesech jsou také nestálé. Indulona si však už přes 70 let drží svou stálou pozici na českém trhu – konkrétně od roku 1948, kdy se začala vyrábět.

V dnešní době je Indulona k dostání dle originální receptury, a to bez konzervačních látek. Na trhu nicméně existuje celá řada produktů, které vyrábí – řeč je například o čisticích gelech na ruce, tekutých mýdlech či tělových krémech. Počet kousků v sekci krémů na ruce také výrazně stoupl, k dostání je například Indulona s glycerinem, aloe vera či heřmánkem apod.

2. Pitralon

Naprosto jedinečné ztělesnění mužské hygieny při a po holení s intenzivní, těžkou vůní představovala voda po holení Pitralon. Používali ji už naši tátové, dědové, a dokonce i pradědové – první voda po holení Pitralon vznikla v roce 1951, doputovala k nám z Německa, konkrétně z Drážďan. Pitralon má své místo na trhu i dnes a řadí se mezi oblíbené výrobky pánské kosmetiky s tradicí.

3. ALPA Francovka

Francovka pod značkou ALPA se poprvé spotřebitelům představila již v roce 1913. Jejím základem je alkoholický roztok éterických olejů a silic, vonných látek, bylin a přírodního mentolu. Asi všichni známe Alpu coby osvědčený prostředek vhodný při kloubních a svalových bolestech, k dezinfekci oděrek, při chřipce či nachlazení, na masáže nebo při bolestech hlavy atd.

  • Věděli jste, že je Alpa vhodná také pro osvěžení při jízdě autem? Postačí potřít spánky a týl pár kapkami, a dlouhé cesty již nebudou vašim nepřítelem.
  • Pokud vás trápí pocení nohou, i zde můžete uplatnit „zázračné“ účinky Alpy, a to koupelí nohou v teplé vodě s přídavkem tohoto lihového elixíru.

4. Jelení lůj

Že o nás naše rty umí prozradit hodně, věděly už naše babičky – a proto zařadily Jelení lůj do své kosmetické výbavy. Tento bezesporu generací prověřený produkt zajišťuje hydrataci a svěžest rtům již od roku 1962. Díky originální receptuře zaručuje příjemný, dlouhotrvající pocit namazaných rtů. Ideální ochrana v sychravém počasí a mrazech!

Jelení lůj se vyrábí dodnes, na trhu tak najdete produkty péče o rty v nejrůznějších formách – od balzámu klasického až po ty s různými příchutěmi v malém i velkém balení.

Jelení lůj se vešel do každé kabelky. Canva

5. LYBAR – Lak na vlasy

Psal se rok 1966, kdy světlo světa na pultech řetězců a maloobchodníků spatřil lak na vlasy LYBAR. Která žena by nechtěla mít skvěle upravený účes, který vydrží? Lybar byl svého času bezesporu nejznámějším lakem na vlasy v bývalém Československu, ostatně v letech 1966–92 jej bylo prodáno přes 100 milionů kusů.

Kromě laků na vlasy dodávala svým spotřebitelům značka Lybar i pěnová tužidla či vlasové gely – a i nadále patří tyto vlasové produkty k oblíbeným. V roce 2015 koupil značku Lybar prodejce drogistického zboží Mates group a rozšířil tak své portfolio o kvalitní vlasovou kosmetiku s dlouholetou tradicí.

6. Mýdla Fa

Historie kosmetické značky Fa sahá až do roku 1954. V té době se v Německu vyrobilo první mýdlo Fa, které je dnes známé v přibližně 120 zemích. Mýdlo bylo určeno výhradně pro péči o ženskou pokožku. V roce 1968 pak dostala značka své logo a v roce 1975 byl představen první sprchový gel Fa.

Výrobky Fa jsou mnohými oblíbené doteď. Své portfolio rozšířila společnost dále o pleťové vody, krémy či gely a na pultech obchodů naleznete také perličkové koupele, mýdla nebo deodoranty.

7. Parfemovaný deodorant Impulse

Vůně je již od pradávna známkou pravého gentlemana a pravé dámy. U nás byl jedničkou na trhu parfemovaný deodorant Impulse. V 80. letech se jednalo o nejprodávanější zboží na pultech s kosmetikou – kdo neměl deodorant Impulse, jako by nebyl. Své místo na trhu si tento produkt zachoval až dodnes, a vybírat můžete dokonce z několika druhů vůní.