Sezona medvědího česneku je tady! Kde roste a jak si jej nesplést s konvalinkou?

Listy medvědího česneku na dřevěném prkénku Ferumov / Shutterstock.com

Příroda se vlivem vyšších teplot letos probouzí o něco dříve, dokonce už na některých místech můžeme sklízet první medvědí česnek. Tato bylinka je voňavá, nesmírně zdravá a můžete si z ní připravit lahodné domácí pesto podle našeho receptu. Kde roste medvědí česnek a jak si jej nesplést s jedovatými rostlinami?

Přečtěte si také

Heinz našel muže, který přežil měsíc na moři jen díky kečupu. Chce mu koupit loď
Heinz našel muže, který přežil měsíc na moři jen díky kečupu. Chce mu koupit loď

Kde roste medvědí česnek?

Hledejte vlhké lokality v listnatém lese, hájku, nejlépe přímo v blízkosti potůčku. Přesně tam už brzy najdete medvědí česnek, který můžete hned zařadit do jarního jídelníčku.

Bylinka nezaměnitelné chuti a vůně roste v trsech, proto je snadné natrhat si dostatečné množství pro sebe i celou rodinu. Nezapomínejte však vždy na ohleduplnost k přírodě – trhejte bylinku opatrně, ideálně po listech. A pozor, bylinky nesmíte sbírat v chráněných oblastech.

Žena sbírá medvědí česnek encierro / Shutterstock.com

Jak poznat medvědí česnek?

Velmi podobná medvědímu česneku je třeba konvalinka. Jak rostliny nezaměnit?

  • Konvalince vyrůstají dva lístky ze stonku naproti sobě, kdežto medvědí česnek disponuje listy, které rostou od země.
  • Liší se také kvítky – květ konvalinky je kulovitý, květ medvědího česneku je klasický.
  • Konvalinky by navíc měly rašit později. Zatímco medvědí česnek vyrůstá od března do května, konvalinka má svůj čas na konci jeho sezóny.

Proč medvědí česnek sbírat a jíst?

Medvědí česnek obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek – například aminokyseliny allicin a alliin, vinyl sulfid či esenciální oleje. Má také antibakteriální a antivirové účinky, podle bylinářů je dokonce domácím antibiotikem. Ve složení medvědího česneku najdete i velké množství vitaminu C (100 g rostliny může mít až 150 mg látky). Jde tudíž o ideálního pomocníka pro jarní očistu, posílení imunity a celkové ozdravení po zimním období.

Jak pěstovat medvědí česnek?

Ze semínek či sazeniček si můžete medvědí česnek vypěstovat i sami, zasít však bylo potřeba už na podzim. Semínka je vhodné umístit do hloubky alespoň centimetr, kde klíčí zhruba měsíc. Zasadit ovšem lze i mladé rostlinky nasbírané v přírodě – trs s balem vysaďte během dubna do řádků zhruba deset centimetrů od sebe.

A jaké stanoviště pro rostlinky zvolit? Rozhodně je dobré řídit se podmínkami, při kterých česnek vyrůstá v přírodě. Pěstovat jej můžete, pokud na zahradě najdete vlhký, stinný koutek. Hnojení není třeba, ale pravidelné zalévání bylinka uvítá.

Olivový olej do pesta je právě v akci

Recept na pesto z medvědího česneku

Lahodné pesto z medvědího česneku patří k oblíbeným kuchyňským počinům z této bylinky. Je výrazné, takže se hodí na dochucování těstovin, polévek, pomazánek a dalších dobrot. Pesto není náročné na přípravu, tak se do toho rovnou pusťte!

Ingredience:

Postup:

  1. Do mixéru přidejte omyté listy medvědího česneku a oříšky.
  2. Mixujte a přidávejte po lžičkách olivový olej. Konzistence pesta docílíte pomalým a postupným mixováním.
  3. Nakonec přidejte strouhaný parmezán a špetku soli.
  4. Pesto díky olivovému oleji můžete skladovat v lednici a vydrží vám i několik týdnů.

Tip 1: Přidejte pesto do změklého másla a získáte máslo bylinkové, další skvělou pochoutku vonící po této lahodné bylince.

Tip 2: Chcete někomu bylinkové máslo nebo pesto darovat? Hurá do Tescomy či Orionu, kde seženete praktické a stylové skleněné dózy s víkem.