Nenápadný zabiják ve vaší domácnosti. Za otravou oxidem uhelnatým stojí špatně seřízený kotel

Revize topné soustavy by se neměla podceňovat Rafael Guajardo / Pexels

Domácí teplo si, obzvlášť v zimě, hýčkáme a udržujeme. O jeho zdroj je ale potřeba se postarat ještě před zahájením topné sezóny. Pravidelnou revizi svého kotle většina lidí výrazně podceňuje, následkem čehož v zimě dramaticky vzrůstá počet otrav oxidem uhelnatým, kterým by šlo snadno zabránit. Jak zamezit únikům oxidu uhelnatého a zbytečným komplikacím?

Přečtěte si také

Potraviny, které čistí cévy, pomáhají předcházet infarktu a mrtvici
Potraviny, které čistí cévy, pomáhají předcházet infarktu a mrtvici

Nenápadný a nebezpečný plyn

Oxid uhelnatý vzniká při nedokonalém spalování, a to při hoření jakéhokoliv paliva. Jeho největší nebezpečí spočívá v jeho nenápadnosti, jelikož nijak nezapáchá ani nemá barvu. V malé koncentraci je tak absolutně nerozpoznatelný – a při větším úniku už může být pozdě. 

Kyslík je v těle přenášen hemoglobinem, na který se ovšem oxid uhelnatý váže až 250x rychleji než kyslík. Když tedy dojde k úniku, oxid obsadí všechen hemoglobin a pro kyslík už nezůstane místo, kvůli čemuž dochází k nedokysličení mozku a ve vážných případech dokonce ke smrti. 

Nepodceňte revizi kotle

Za většinou těchto otrav stojí nevyhovující topné zařízení – možná si vybavíte v souvislosti s otravami stará WAW topidla, ovšem věřte, že otrávit se můžete i novým kotlem. WAWky v mnoha domácnostech jsou v katastrofálním stavu a spousta lidí nedbá na řádné odvětrání místnosti, což může mít i fatální následky.

Bohužel, otravu může způsobit i karma, kotel, krb či krbová vložka. A otrávit se lze i při špatném komínovém tahu – aby došlo k dokonalému spalování, musí být přítomen kyslík, na což spousta lidí zapomíná.

Nepodceňte revizi kotle před začátkem topné sezóny Canva

Odhalte únik oxidu uhelnatého včas

Na svoje vlastní smysly se v tomto případě nelze spoléhat. Jedinou možností, jak se chránit, je v oddělení drobného elektra pořídit detektor oxidu uhelnatého. Za pár stovek korun snížíte riziko a budete moct v klidu spát.

  • Detektor umístěte poblíž potencionálního zdroje, pravidelně jej kontrolujte a po uplynutí životnosti jej vyměňte. A nezapomínejte měnit baterii.
  • Možná vám to přijde zbytečné, avšak na vlastním zdraví by se šetřit opravdu nemělo. 

Otravě se dá předejít

Smutné je, že většině otrav se dá předejít. Lidé bohužel nedbají na bezpečnostní doporučení a říkají si, že mají nový kotel a stát se jim nic nemůže. Ale oxid uhelnatý si nevybírá a jen připravený člověk vybavený detektorem je opravdu v bezpečí – proto se zaměřte na kontrolu topné soustavy.

Provádějte revize kotle v předepsané lhůtě. Nebuďte lhostejní k sobě ani okolí – zainvestujte do pravidelné kontroly. A nezapomínejte ani na komín, který také může nadělat pěknou paseku.

Detektor stojí pár stovek, ale dokáže zachránit život Canva

Příznaky otravy oxidem uhelnatým

Prvním příznakem otravy oxidem uhelnatým je obyčejná bolest hlavy – právě proto vás pravděpodobně ani nenapadne podezření na otravu. Následně se přidává snížení pozornosti, malátnost a závratě. Tyto příznaky snižují rozhodovací schopnost, kvůli čemuž může člověk i „uvíznout“ v místnosti, jelikož je dezorientovaný a neví si rady.

Pokud v místnosti setrvá i nadále, objeví se tlak na prsou, zvracení a mdloby. Člověk se může projevovat i agresivně a vypadá jako opilý. V této fázi může nakonec i upadnout do bezvědomí a bez pomoci nastává smrt zadušením.

Co si z toho vzít?

Nechceme vám samozřejmě nahnat zbytečně strach a způsobit bezesné noci, ale mějte se na pozoru. Oxid uhelnatý je tichý zabiják a neříká se mu tak pro nic za nic. Investujte do bezpečnosti sebe a své rodiny – obezřetnost nestojí žádné závratné částky, a navíc vám může zachránit i život.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz