Po kterém druhu alkoholu se nejvíce tloustne a který je naopak nejdietnější?

Chcete zhubnout? Pak byste měli omezit alkoholové radovánky Canva

Po Vánocích a oslavách Nového roku přichází období předsevzetí – a spousta z nás si jistě řekla, že se bude snažit zhubnout. Ruku v ruce s hubnutím jde i zdravý životní styl a sportování. Jak ale postupovat, když se na oslavě dostanete k alkoholu? Kterému drinku byste se raději měli vyhnout?

Přečtěte si také

Obchodní řetězce cílí na mladé: Jak se jim daří na TikToku?
Obchodní řetězce cílí na mladé: Jak se jim daří na TikToku?

Proč se po alkoholu tloustne?

Pochopení celé problematiky není nikterak těžké.

 1. Představte si osobu A, která žije zdravě a alkohol nepije. Tato osoba tedy přijímá živiny (sacharidy, bílkoviny…) především z kvalitních potravin.
 2. Osoba B na zdravý životní styl moc není. Jí nepravidelně a do toho si každý večer dá pár piv, panáků, a ještě navíc uzobne něčeho dobrého ze stolu.
 • Pokud se podíváme na energetický příjem, pak osoba A jej má čistě z potravin. Osoba B naopak přijímá energii nejen z potravin, nýbrž také z alkoholu – ten je však prázdnou energetickou hodnotou, jelikož nemá živiny.
 • Ruku v ruce s alkoholem jde navíc ono uzobávání, kvůli kterému do našich těl dostaneme spoustu nezdravých potravin, jako jsou brambůrky, slané tyčinky apod.

Energetické hodnoty porovnávala v pořadu A dost! specialistka na výživu z Fér potraviny, doktorka Hana Střítecká, která k celé problematice rovněž uvádí, že gram alkoholu má vyšší energetickou hodnotu než gram cukru nebo bílkoviny. Pokud ho tedy vypijeme hodně, dá se s nadsázkou říct, že jsme „vypili oběd“. Navíc se ale samozřejmě ještě najíme, a právě proto tloustneme.

Proč se po alkoholu tloustne? Na vině jsou i dobroty, které si k němu dopřáváme Canva

Jaká je energetická hodnota piva a vína?

Nejméně energie z alkoholu, pokud zkoumáme hodnotu na etiketě (např. kcal na 0,1 dl) a ne v množství, které běžně vypijeme, má pivo. Proč po něm tedy tloustneme? Jednoduše proto, že jich vypijeme hodně, a navíc k němu ještě ujídáme nezdravé potraviny.

Porovnejme pivo a víno:

 • 0,5 l 11° piva má 203 kcal.
 • 0,2 l suchého vína má 126 kcal.

Když tyto energetické hodnoty vynásobíte „běžnou spotřebou“, určitě dojdete k tomu, že na vyšší čísla se dostanete u piva. A to jsme se ještě ani nedostali k tomu, že k vínu se většinou jí sýry, zatímco k pivu brambůrky apod.

Z hlediska energetické hodnoty piva lze vyjít také z toho, že čím více stupňů má, tím více bude mít i kalorií. U vína lze naopak zjednodušeně říci, že kalorie rostou v tomto pořadí:

 1. bílé suché víno,
 2. červené víno,
 3. sladká a polosladká bílá vína.

Pro lepší představu: Pokud si večer dáte 5 piv, je to, jako kdybyste snědli 5 balíčků 60 g slaných brambůrků.

Jak je to s kaloriemi u tvrdého alkoholu a koktejlů?

Tvrdý alkohol

V pořadu A Dost! testovali vodku, rum, zelenou a Becherovku – a přesně v tomto pořadí rostou i kalorie. Proč jich má rum více než vodka? Protože se do něj přidává ještě cukr.

Pro lepší představu: Pokud vypijete malého panáka vodky, jedná se o stejnou energetickou hodnotu jako u snědení polotučného sladkého jogurtu. A to je vodka nejméně kalorická z výše uvedených druhů alkoholu!

Koktejly

Cukr se samozřejmě ve velkém přidává i do koktejlů – jednak v alkoholu, a jednak také v limonádě, případně v džusu, kterým se alkohol ještě zalije. Při vypití 2 dl Cuba Libre tak získáte 180 kcal, u Mojita pak dokonce 312 kcal.

Pro lepší představu: Pokud vypijete 2 dl Cuba Libre, je to, jako kdybyste snědli 1 koblihu nebo vypili 3 sklenice vína.

Doporučení na závěr

 • Alkohol pijte s mírou.
 • Když nějaký chcete pít, volte pivo nebo víno.
 • Alkohol prokládejte vodou – ideální je na 0,1 dl vína vypít alespoň 0,2 dl vody.
 • Nekonzumujte k alkoholu nezdravé pochutiny.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz