Po kterém druhu alkoholu se nejvíce tloustne a který je naopak nejdietnější?

Chcete zhubnout? Pak byste měli omezit alkoholové radovánky Canva

Po Vánocích a oslavách Nového roku přichází období předsevzetí – a spousta z nás si jistě řekla, že se bude snažit zhubnout. Ruku v ruce s hubnutím jde i zdravý životní styl a sportování. Jak ale postupovat, když se na oslavě dostanete k alkoholu? Kterému drinku byste se raději měli vyhnout?

Přečtěte si také

Maderoterapie, Vacupress nebo lymfodrenáž. Co skutečně funguje na celulitidu?
Maderoterapie, Vacupress nebo lymfodrenáž. Co skutečně funguje na celulitidu?

Proč se po alkoholu tloustne?

Pochopení celé problematiky není nikterak těžké.

 1. Představte si osobu A, která žije zdravě a alkohol nepije. Tato osoba tedy přijímá živiny (sacharidy, bílkoviny…) především z kvalitních potravin.
 2. Osoba B na zdravý životní styl moc není. Jí nepravidelně a do toho si každý večer dá pár piv, panáků, a ještě navíc uzobne něčeho dobrého ze stolu.
 • Pokud se podíváme na energetický příjem, pak osoba A jej má čistě z potravin. Osoba B naopak přijímá energii nejen z potravin, nýbrž také z alkoholu – ten je však prázdnou energetickou hodnotou, jelikož nemá živiny.
 • Ruku v ruce s alkoholem jde navíc ono uzobávání, kvůli kterému do našich těl dostaneme spoustu nezdravých potravin, jako jsou brambůrky, slané tyčinky apod.

Energetické hodnoty porovnávala v pořadu A dost! specialistka na výživu z Fér potraviny, doktorka Hana Střítecká, která k celé problematice rovněž uvádí, že gram alkoholu má vyšší energetickou hodnotu než gram cukru nebo bílkoviny. Pokud ho tedy vypijeme hodně, dá se s nadsázkou říct, že jsme „vypili oběd“. Navíc se ale samozřejmě ještě najíme, a právě proto tloustneme.

Proč se po alkoholu tloustne? Na vině jsou i dobroty, které si k němu dopřáváme Canva

Jaká je energetická hodnota piva a vína?

Nejméně energie z alkoholu, pokud zkoumáme hodnotu na etiketě (např. kcal na 0,1 dl) a ne v množství, které běžně vypijeme, má pivo. Proč po něm tedy tloustneme? Jednoduše proto, že jich vypijeme hodně, a navíc k němu ještě ujídáme nezdravé potraviny.

Porovnejme pivo a víno:

 • 0,5 l 11° piva má 203 kcal.
 • 0,2 l suchého vína má 126 kcal.

Když tyto energetické hodnoty vynásobíte „běžnou spotřebou“, určitě dojdete k tomu, že na vyšší čísla se dostanete u piva. A to jsme se ještě ani nedostali k tomu, že k vínu se většinou jí sýry, zatímco k pivu brambůrky apod.

Z hlediska energetické hodnoty piva lze vyjít také z toho, že čím více stupňů má, tím více bude mít i kalorií. U vína lze naopak zjednodušeně říci, že kalorie rostou v tomto pořadí:

 1. bílé suché víno,
 2. červené víno,
 3. sladká a polosladká bílá vína.

Pro lepší představu: Pokud si večer dáte 5 piv, je to, jako kdybyste snědli 5 balíčků 60 g slaných brambůrků.

Jak je to s kaloriemi u tvrdého alkoholu a koktejlů?

Tvrdý alkohol

V pořadu A Dost! testovali vodku, rum, zelenou a Becherovku – a přesně v tomto pořadí rostou i kalorie. Proč jich má rum více než vodka? Protože se do něj přidává ještě cukr.

Pro lepší představu: Pokud vypijete malého panáka vodky, jedná se o stejnou energetickou hodnotu jako u snědení polotučného sladkého jogurtu. A to je vodka nejméně kalorická z výše uvedených druhů alkoholu!

Koktejly

Cukr se samozřejmě ve velkém přidává i do koktejlů – jednak v alkoholu, a jednak také v limonádě, případně v džusu, kterým se alkohol ještě zalije. Při vypití 2 dl Cuba Libre tak získáte 180 kcal, u Mojita pak dokonce 312 kcal.

Pro lepší představu: Pokud vypijete 2 dl Cuba Libre, je to, jako kdybyste snědli 1 koblihu nebo vypili 3 sklenice vína.

Doporučení na závěr

 • Alkohol pijte s mírou.
 • Když nějaký chcete pít, volte pivo nebo víno.
 • Alkohol prokládejte vodou – ideální je na 0,1 dl vína vypít alespoň 0,2 dl vody.
 • Nekonzumujte k alkoholu nezdravé pochutiny.