Samoobslužné nákupy bez front, vyskládání zboží a namátkových kontrol! Makro spustilo novou službu

Samoobslužné nákupy bez front a namátkových kontrol? V Makru funguje nový bezkontaktní systém Makro

Trend bezkontaktního placení a nakupování v obchodech posílila další inovativní technologie. Automatické, samoobslužné brány, které odbaví celé vozíky, a zákazníci se tak vyhnou nejen frontám u pokladny, ale také vyskládávání zboží či namátkovým kontrolám. Nákupy se díky tomu stávají ještě rychlejšími, pohodlnějšími a bezpečnějšími. Novinku v Česku aktuálně představil řetězec Makro Cash & Carry, brzy ale přibydou další obchody. Jak celý systém funguje?

Přečtěte si také

Zažeňte podzimní nachlazení s echinaceou! Je skvělá na imunitu, rýmu a kašel i opary
Zažeňte podzimní nachlazení s echinaceou! Je skvělá na imunitu, rýmu a kašel i opary

Nová technologie představila inteligentní nákupní vozíky i váhovou kontrolu zboží

Velkoobchodní prodejny Makro se snaží nejen reagovat na současnou situaci spojenou s koronavirovou krizí, nýbrž také na rozvíjející se trend rychlého, bezkontaktního nakupování.

Základ jejich nového systému tvoří nákupní vozíky s umělou inteligencí, které je možné propojit se skenovací aplikací. To, zda jste si během nákupu nevzali něco zadarmo, odhalí speciální kontrolní váhy, které vozíky odbaví a umožní platbu.

Nový samoobslužný systém zahrnuje vozíky s umělou inteligencí, propojené s aplikací Makro Scan a váhami, které místo pokladních zkontrolují obsah vozíku a umožní platbu Makro

Jak vypadá nákup s aplikací Macro Scan?

Po stažení bezplatné aplikace Makro Scan (dostupné pro iOS i Android) si na začátku nákupu zákazníci načtou unikátní QR kód „inteligentního“ vozíku a během nákupu skenují do mobilu čárové kódy všech položek, které do něj vkládají. Poté vozík přistaví na speciální váhu, která porovná zjištěnou hmotnost zboží se součtem podle databáze v aplikaci. Pokud vše souhlasí, váha automaticky dokončí kontrolu a zpřístupní zákazníkovi možnost bezkontaktní platby na její platební věži či u obsluhy.

Nový samoobslužný systém bude brzy i v dalších prodejnách

Za novým nákupním systémem stojí česká společnost Bizerba a izraelský startup Supersmart. Bezkontaktní, samoobslužný kontrolní systém nyní funguje v osmi českých prodejnách Makro, do konce příštího roku by však měl být zavedený i ve zbývajících pěti. Zástupci společnosti ovšem již nyní bez dalších podrobností naznačili, že se obdobný váhový, kontrolní systém chystá pilotně otestovat v Česku další řetězec.

Nový systém se brzy objeví i v jiných obchodech než Makro. Připravené na něj jsou všechny prodejny, které využívají službu skenování nákupu Makro

Češi si na skenování v obchodech čím dál více zvykají, zavádí ho další prodejny

Na zavedení systému Supersmart, který samoobslužně odbavuje celé vozíky, jsou prakticky nastavené všechny prodejny, které již nyní využívají skenovací systémy – jde například o hypermarkety Globus (Scan&Go), Tesco (Scan & Shop) nebo Kaufland (K-Scan). Nově jej zavádí také Albert, který skenovací službu spustil zatím jen v Praze na Florenci a v prodejně v Jesenici. Další ale budou postupně přibývat.

Všeobecně se skenování a samoobslužné bezkontaktní placení (i když zatím s možnými namátkovými kontrolami) stává v supermarketech a hypermarketech čím dál více oblíbené. Uvažují o něm proto další prodejny. Jak například potvrdil serveru Aktuálně Hans-Jörg Bauer, CEO Globus Česko, skenování potravin je mezi zákazníky čím dál využívanější a nyní jej v Globusu používá čtvrtina zákazníků. Přičemž z těch, kteří skenují, jich jen 18 % platí hotově, zbylá většina upřednostňuje bezkontaktní platbu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz