Dokonalý plán na vánoční úklid s těmi pravými pomocníky a vychytávkami, které ulehčí práci

Vánoční klid nemusí být dřina. Rozfázovaný úklid je mnohem příjemnější. Vyzkoušíte ho? wayhomestudio / Freepik

Vánoce se blíží a mnozí z vás se už nejspíš děsí obávaného vánočního úklidu celé domácnosti. Proč jej ale vnímat jako strašáka, když má jít o období klidu a úklid je pouze cestou, jak se zastavit a zvelebit váš domov? Přinášíme vám hned několik tipů, jak si úklid zpříjemnit, a hlavně jak si jej dokonale zjednodušit.

Přečtěte si také

1. adventní neděle je tu: Podle tradice mají mít svíčky na věnci fialovou a růžovou barvu
1. adventní neděle je tu: Podle tradice mají mít svíčky na věnci fialovou a růžovou barvu

Když se řekne vánoční úklid, najdou se i tací, kterým hrůzou vstávají vlasy na hlavě. Nebojte se – nemusí to být fuška na několik týdnů. Tedy když víte, jak na to. Nahlédněte pod pokličku našich 5 tipů, díky kterým to půjde samo – a vánoční svátky budete prožívat v klidu a pohodě.

Kdo je připraven, není překvapen

Máte rádi plánování? Pak je ten pravý čas s ním začít – tedy co týče pořádného úklidu. Pokud uklízíte pravidelně, nebudete mít až tolik práce. Projděte si byt či dům a podívejte se, kde máte v úklidu rezervy. Zapomněli jste oprášit stropní svítidla? Otřít lišty? Nebo je uklizeno a zbývá jen omýt koupelny a uklidit v kuchyňské lince? Zjistěte, co všechno je třeba v rámci předvánoční výzvy uklidit.

  • Udělejte si na papír seznam, který si budete moci odškrtávat.
  • Hodí se však mít také ještě nákupní seznam – zkontrolujte, zda máte všechny čisticí a úklidové prostředky a pomocníky, aby vám nic nechybělo. 

Máte vše? Víte, co všechno je třeba dokonale uklidit? Tak můžete začít!

Tip: Víte, že v aplikaci na Kupi.cz najdete funkci chytrý nákupní seznam, která vám pomůže nakoupit co potřebujete? A používat ho můžete i bez internetu.

Čím rychleji se vrhnete na vánoční úklid, tím dříve si budete moci užívat chvíle plné pohody s blízkými Canva

Dovolte si využít každou volnou chvíli

Taky se děsíte té chvíle, kdy vám minimálně jeden celý den zabere náročný úklid celé domácnosti? Ale takhle to přece být nemusí! Co třeba si úklid usnadnit – začněte využívat i malé volné okamžiky, kdy máte třeba jen 15 minut času. Právě v tyto chvíle se můžete vrhnout na některé položky vašeho seznamu.

Ptáte se, co se dá za 15 minut uklidit? Třeba koupelnová skříňka, botník, police, zásuvka nebo pracovní stůl. Když si občas během dne na úklidovou chvilku vzpomenete, na vašem seznamu budou položky ubývat jedna za druhou – ani vám to nepřijde!

Tip: Dejte si za úkol každý den umýt jedno okno. Stačí plastový kbelík napustit horkou vodou, do které přidáte pár kapek prostředku na mytí nádobí a trochu octa. Hubkou navlhčíte okno a setřete ho tenkou stěrkou na okna. Stěrku průběžně otírejte od přebytečné vody kuchyňskou papírovou utěrkou. Nezapomeňte na rámy oken. Hotovo!

Snadná pomoc na chvilkový úklid

Máte doma uklizeno?

Věci, věci a zase ty věci. Všimli jste si někdy, kolik věcí vám v domácnosti zabírá místo zcela zbytečně? Jestli chcete mít lepší pocit ze sebe, svého domova i vánočního úklidu, popřemýšlejte během něj nad každou věcí, kterou máte. To se týká třeba úklidu obývacího pokoje, šatníku, ale i kuchyně, která bývá plná spousty nevyužitých pomocníků.

Pokud najdete věc, kterou jste minimálně rok nevzali do ruky, pak je čas, aby váš domov opustila. Darujte ji sousedům, přátelům nebo ji jednoduše prodejte – že neslouží vám, ještě neznamená, že nepomůže nebo neudělá radost někomu jinému. Vytříděná domácnost je zpola uklizená! 

Ukliďte to do boxu: Dnes je v akci!

Přeplněné skříně, poličky i šatna? Předvánoční čas je ideální dobou k důkladné inventuře wayhomestudio / Freepik

Pusťte se do toho!

Máte před sebou volný víkend a venku je mlhavo? Pravá podzimní plískanice je důvodem, proč se vrhnout do úklidu, aniž by vám bylo líto volna. Udělejte si dostatek času a začněte s povrchy – vždy odshora dolů. V rámci vánočního úklidu to vezměte důkladně – kromě mytí oken a utírání prachu můžete projít i domácí textil.

Pokud máte tepovač, je ideální chvíle vyčistit koberce a sedací nábytek, obzvláště pokud domácnost sdílíte s domácími mazlíčky. Udržte si posloupnost – začněte okny, poté prachem, luxováním, vytíráním. Nakonec přijde na řadu jedna pozitivní část úklidu – detaily, výzdoba a zakončení.

Mějte vhodné přípravky vždy po ruce

Úklid domácnosti vám nemusí zabrat mnoho hodin – vystačí i pár minut denně Canva

Na detailech záleží

Po úklidu zbývá čas na posledních pár ladění – to nejlepší nakonec. Nyní můžete zvelebit vaši domácnost a vyzdobit ji ve stylu Vánoc podle toho, v jakých barvách budete slavit. Zkrášlit váš adventní domov lze pomocí textilních doplňků, ale i dekorací a svítidel.

A jak na samý závěr pořádek udržovat? Přece pomocí pravidelného úklidu. Když si na něj denně vyhradíte alespoň malou chvíli, budete mít spoustu času na život – a na předvánoční pohodu s blízkými, která je letos více než důležitá.

A vánoční hvězdu už máte? Našli jsme ji pro vás v akci

Tipy z Kupi.cz: Úklid usnadňují pomocníci do domácnosti – díky nim můžete snadno udržovat pořádek po celý rok bez námahy:

  • Hodí se mít při ruce robotický vysavač nebo robotický mop, na trhu je však k dostání i jejich kombinace. Vyzkoušejte třeba robotický vysavač Roomba 605 z Electro Worldu, ETA Felix 1226 90000 z Globusu či iRobot Roomba 692 z prodejen Datart.
  • Na okna si můžete v akci pořídit vysavač Window Cleaner Leifheit
  • Parní čistič Clean Tenso Leifheit ocení všichni, kteří chtějí mít doma dokonalý pořádek.  Akční cena v Albert prodejnách až do 27. prosince je  pouhých 1 799 Kč. 
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz