Sůl jako poklad pro každého zahrádkáře! Uzdraví rostliny, podpoří růst a dodá sladkost ovoci

Epsomská sůl zachrání váš trávník, rostliny i ovocné stromy. Canva

Epsomská sůl je úžasným pomocníkem pro všechny, kdo chtějí pečovat o svou zahrádku bez použití chemie. Tato sůl má všestranné využití, snadno se aplikuje, poměrně rychle zvyšuje zdraví vaší zahrady a oproti speciálním přípravkům vás vyjde na mnohem méně peněz. Poradíme, jak epsomskou sůl na zahradě využít.

Přečtěte si také

Přibývá podvodů na samoobslužných pokladnách, obchody jsou často bezradné
Přibývá podvodů na samoobslužných pokladnách, obchody jsou často bezradné

Ještě zdravější

Epsomská sůl obsahuje oproti běžné soli hořčík a síru, které jsou uchovány ve formě síranu hořečnatého. Díky těmto látkám má blahodárné účinky na lidský organismus – využívá se proto pro léčbu bolavých svalů, suché kůže, a dokonce i v boji proti řadě vnitřních onemocnění. Své využití ovšem najde také na zahrádce. Vašim rostlinám tato péče úžasně prospěje a časem na ni nedáte dopustit.

Váš trávník i rostliny budou zelenější

Mít na zahradě perfektní anglický trávník není jen tak, s epsomskou solí si ale práci hodně ulehčíte. Posypte trávník rovnoměrně několika hrstmi této soli – po nějaké době bude hustší, zelenější a celkově zdravější. I listy rostlin trpících nedostatkem hořčíku mají tendenci žloutnout stejně jako trávník. Posypte tedy půdu kolem nich epsomskou solí, abyste dosáhli krásných a zdravých listů.

Trápí vaše stromy kroucení listů? Je to způsobené nedostatkem hořčíku v rostlinách. Dodat jim ho můžete opět posypáním půdy epsomskou solí, nebo pro rychlejší vstřebávání smíchejte 2 polévkové lžíce epsomské soli v 5 litrech vody a naneste přímo na listy.

Tip: V hobby marketech koupíte také hnojivo Hořká sůl určené přímo pro rostliny. Například Baumax má kilové balení soli za 55 Kč a Obi 1 kg soli za 49 Kč.

Chraňte rostliny před škůdci

Abyste spolehlivě odradili veškeré hmyzí škůdce, rozprašte na rostliny směs epsomské soli a vody v poměru 1 : 8. Díky její ostré struktuře tak zabráníte šnekům, slimákům a podobným škůdcům, aby vám sežrali úrodu.

Ovoce i zelenina porostou jedna báseň

Péče o užitkovou zahradu není jednoduchá, a ne vždy vás rostliny obdarují spoustou chutných plodů. S epsomskou solí ale budete mít vystaráno. Díky hořčíku dokáže podpořit nejen velikost a množství plodů, ale i jejich chuť.

Chutná rajčata

Pro bohatou úrodu rajčat je potřeba rostliny velmi hnojit. Nepotřebujete k tomu ovšem žádné speciální přípravky, bohatě vám bude stačit hořčík, který se právě v epsomské soli hojně vyskytuje. Rajčata zalévejte vodou s rozpuštěnou solí (na 1 l vody 2 polévkové lžíce) každé 2 týdny.

Bohatší papriky

Podobně jako rajčata, i papriky nesou naráz více plodů, proto k většímu výnosu potřebují hnojení hořčíkem každé dva týdny.

Sladší plody ovoce

Sůl skvěle prospěje i ovocným stromům, ořechům či vinné révě – i na ty přímo aplikujte 2 její polévkové lžíce smíchané v 5 l vody. Zvýšíte tím energii rostlinných buněk, díky čemuž budou rostliny produkovat více cukru, což vám zajistí více sladkých a šťavnatých plodů.

Na kroucení listů vám pomůže roztok z epsomské soli a vody. Canva

Růže obsypané nádhernými květy

Rozhodli jste se pěstovat růže, ale stále neprodukují tolik květů, kolik byste si přáli? Sáhněte i v tomto případě po epsomské soli. Nejenže pomáhá růžím produkovat velké květy ve větším množství, hořčík také pomáhá při růstu nových poupat ze základny rostliny.

Epsomská sůl je zkrátka nutností pro každou zahradu!

Výhodou epsomské soli je, že nepoškozuje půdu ani ve velkém množství – nemusíte s ní tedy nijak šetřit. Má opravdu všestranné využití, tudíž nemusíte kupovat žádná speciální hnojiva na každou rostlinu zvlášť. Oproti běžným hnojivům je také levnější, díky čemuž ušetříte spoustu peněz.