Sůl jako poklad pro každého zahrádkáře! Uzdraví rostliny, podpoří růst a dodá sladkost ovoci

Epsomská sůl zachrání váš trávník, rostliny i ovocné stromy Xalanx / Canva.com

Epsomská sůl je úžasným pomocníkem pro všechny, kdo chtějí pečovat o svou zahrádku bez použití chemie. Tato sůl má všestranné využití, snadno se aplikuje, poměrně rychle zvyšuje zdraví vaší zahrady a oproti speciálním přípravkům vás vyjde na mnohem méně peněz. Poradíme, jak epsomskou sůl na zahradě využít.

Přečtěte si také

8 tipů, kam doma schovat peníze a drobné cennosti bez trezoru
8 tipů, kam doma schovat peníze a drobné cennosti bez trezoru

Epsomská sůl obsahuje oproti běžné soli hořčík a síru, které jsou uchovány ve formě síranu hořečnatého. Díky těmto látkám má blahodárné účinky na lidský organismus – využívá se pro léčbu bolavých svalů, suché kůže, a dokonce i v boji proti řadě vnitřních onemocnění. Své využití ale najde také na zahrádce. Vašim rostlinám tato péče úžasně prospěje a časem na ni nedáte dopustit.

Tip: Opravdu se nejedná o nákladnou záležitost. 1 kg této soli koupíte v e-shopu lekarna.cz za 76 Kč nebo v lékárnách Dr. Max za 149 Kč. V drogeriích dm je k sehnání za 169 Kč/kg a na vitalcountry.cz za 87 Kč/kg.

Váš trávník i rostliny budou zelenější

Mít na zahradě perfektní anglický trávník není jen tak. S epsomskou solí si ale práci hodně ulehčíte. Posypte trávník rovnoměrně několika hrstmi této soli – po nějaké době bude hustší, zelenější a celkově zdravější.

I listy rostlin trpících nedostatkem hořčíku mají tendenci žloutnout stejně jako trávník. Posypte tedy půdu kolem rostlin epsomskou solí, abyste dosáhli krásných a zdravých listů.

Trápí vaše stromy kroucení listů? Je to způsobené nedostatkem hořčíku v rostlinách. Dodat jim ho můžete opět posypáním půdy epsomskou solí, nebo pro rychlejší vstřebávání smíchejte 2 polévkové lžíce epsomské soli v 5 litrech vody a aplikujte přímo na listy.

Tip: V hobby marketech koupíte také hnojivo Hořká sůl, určené přímo pro rostliny. Například Uni Hobby nabízí Hořkou sůl Forestina 2,5 kg za 89 Kč, Baumax kilové balení soli za 45 Kč a Obi 1 kg soli za 49 Kč.

Na kroucení listů vám pomůže roztok z epsomské soli a vody Canva.com

Chraňte rostliny před škůdci

Smíchejte epsomskou sůl s vodou v poměru 1 : 8 a rozprašte na rostliny. Tento roztok spolehlivě odradí veškeré hmyzí škůdce. Nasypáním soli kolem rostlin zabráníte, díky její ostré struktuře, šnekům a slimákům, aby vám sežrali úrodu.

Ovoce i zelenina porostou jedna báseň

Péče o užitkovou zahradu není jednoduchá. Ne vždy vás rostliny obdarují spoustou chutných plodů. S epsomskou solí ale budete mít vystaráno. Díky hořčíku dokáže podpořit nejen velikost a množství plodů, ale i jejich chuť.

Chutná rajčata

Aby byly rostlinky rajčat obsypané plody, je zapotřebí je opravdu hodně hnojit. Nepotřebujete k tomu ale žádná drahá speciální hnojiva, úplně si vystačíte s hořčíkem, který se v této soli bohatě vyskytuje. Zalévejte rajčata vodou s rozpuštěnou epsomskou solí (2 polévkové lžíce na 1 litr vody) každé 2 týdny.

Bohatší papriky

Papriky mívají, stejně jako rajčata, více plodů na rostlině, proto k většímu výnosu potřebují hnojení hořčíkem každé dva týdny.

Sladší plody ovoce

Smíchejte 2 polévkové lžíce epsomské soli v 5 litrech vody a aplikujte přímo na ovocné a stromy a ořechy, keře a vinné révy. Zvýšíte tak energii uvnitř rostlinných buněk, tudíž bude rostlina produkovat více cukru, a vy se budete těšit z větší produkce sladkých a šťavnatých plodů.

Díky epsomské soli vás rajčata i papriky odmění většími a chutnějšími plody Canva.com

Růže obsypané nádhernými květy

Rozhodli jste se pěstovat růže, ale stále neprodukují tolik květů, jak byste si přáli? Sáhněte i v tomto případě po epsomské soli. Nejenže pomáhá růžím produkovat velké květy ve větším množství, hořčík také pomáhá při růstu nových poupat ze základny rostliny.

Epsomská sůl je zkrátka nutností pro každou zahradu!

Výhodou epsomské soli je, že nepoškozuje půdu ani ve velkém množství, nemusíte s ní tedy nijak šetřit. Má opravdu všestranné využití, tudíž nemusíte kupovat žádná speciální hnojiva na každou rostlinu zvlášť. Oproti běžným hnojivům je také levnější, ve výsledku tedy ušetříte spoustu peněz.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz