Jak doma vyrobit roušku proti koronaviru? Zde najdete ty nejlepší návody a tipy pro nošení i údržbu

Noste roušku, má to smysl! pixabay.com

Roušky neboli ústenky jsou aktuálně nedostatkové a prakticky nesehnatelné zboží (pokud tedy nechcete platit několik stovek korun za kus). Co s tím? Vyrobte si je doma, není to nijak složité! Na internetu jsme pro vás našli jednoduché DIY návody, podle kterých to zvládnete během chvilky.

Přečtěte si také

Podle čeho vybírat kapra, aby vám na Vánoce nezkazil požitek ze štědrovečerní večeře
Podle čeho vybírat kapra, aby vám na Vánoce nezkazil požitek ze štědrovečerní večeře

Ano, má to smysl!

Možná jste se setkali s názorem, že rouška před nákazou koronavirem neochrání, ale to není tak jednoznačné. Jasně a stručně: nemusí vás ochránit, ale může. Obecně totiž nošení roušek snižuje riziko pro nositele i jeho okolí.

Podle této zahraniční studie se filtrační efektivita domácích roušek pohybuje v rozmezí mezi 60 až 90 % dle použitého materiálu. A to už rozhodně nejsou zanedbatelná čísla.

Pokud nechcete roušku nosit už kvůli sobě, udělejte to z ohleduplnosti k ostatním. Rouška totiž funguje hlavně „směrem ven“, což znamená, že zabraňuje šíření koronaviru. Můžete ho mít a být infekční, aniž byste zaznamenali jakékoliv projevy této nemoci. Zakrytím úst a nosu tak (třeba i preventivně) chráníte své blízké a všechny, se kterými přicházíte do kontaktu.

Proto má smysl si ji opatřit, používat ji a svým příkladem motivovat (zatím) „antirouškové“ spoluobčany. Ústenka pomáhá v tom, co je teď pro nás všechny nejdůležitější: zpomalit postup koronaviru, aby na boj s ním naše zdravotnictví stačilo. Hezky a srozumitelně to vysvětlil například Petr Ludwig ve svém nejnovějším videu s názvem Roušky a kritické myšlení

Pojďme na výrobu

Jednorázovou roušku poskládáte z kuchyňské utěrky či sáčku do vysavače

Výše zmíněná studie přisuzuje sáčkům do vysavače účinnost 94 % a papírovým kuchyňským utěrkám pak 83 %. Z těchto materiálů si ale samozřejmě vyrobíte pouze roušky na jedno použití. I tak ale patří mezi nejdostupnější řešení. Stačí jen párkrát přeložit, secvaknout sešívačkou a za 5 minut máte hotovo. 

Přesný návod najdete v tomto facebookovém příspěvku, ze kterého pochází i ukázkový obrázek níže. 

Akce na kuchyňské utěrky!

Nejsnadnější výroba roušky z papírové utěrky facebook.com, Yvonne Mueller

Propracovanější variantu s vrstvením nabízí toto video. Obsahuje také rady, jak vytvořit přídavný štít

Papírovou roušku si může doma vyrobit každý youtube.com

Látkové roušky šijte ze 100% bavlny

Když se rozhodnete pro ušití pratelné roušky, použijte vždy 100% bavlnu. To platí i pro šňůrky na zavazování (někdy  v návodech narazíte na gumičky, ale ty nejsou ideální). Možná se ptáte, proč používat právě 100% bavlnu? Důvod je jednoduchý, tento materiál se dá totiž sterilizovat. 

Pokud se budete chtít zapojit do dobrovolnických výzev kolujících po sociálních sítích za účelem vybavit těmito DIY rouškami nemocnice a ordinace, nic jiného než bavlnu rozhodně nepoužívejte. Ale to už jsme trochu odbočili.

Jak tedy ušít roušku z látky? V tuto chvíli na internetu dohledáte desítky návodů. My pro vás vybrali takové, které nám připadají nejsrozumitelnější. 

Základní rouška 1

Švadlena Dana Ryglová natočila video, podle kterého se k požadovanému výsledku doberete jednoduše a krok za krokem. Vše je dobře vysvětlené, švadleně se díváte doslova pod ruce a nechybí žádný podstatný záběr. Střih pro roušku si navíc můžete stáhnout a vytisknout.

Ušijte si roušku podle návodu od profesionální švadleny facebook.com, Kurzy šití Plzeň

Základní rouška 2

Další obyčejná skládaná rouška, kterou si hravě ušijete podle návodného videa, pochází z dílny značky Daya. Její příprava je velmi jednoduchá. Přesvědčit se můžete na videu níže. Aby vám práce šla lépe od ruky, můžete si stáhnout přímo i střih roušky.

Rouška s vkládacím filtrem

Náš další tip vychází z článku o anesteziologovi z Taiwanu, který sdílel návod na výrobu roušky z bavlněného oblečení s otvorem pro vyměnitelný papírový filtr. 

Domácí rouška s kapsičkou na filtr z netkané textilie či papírové utěrky mustsharenews.com/cloth-face-mask

Tvarovaná rouška

V našem článku nesmí chybět ani manuál na vytvoření roušky ve tvaru lodičky. V diskuzích se totiž objevují názory, že právě tento střih vyhovuje nejlépe. Oproti předchozím variantám je však šití tohoto střihu o poznání pracnější. Podívejte se na návod ve videu níže.

Hlavní zásady nošení roušky aneb nesnižujte její funkčnost

  • Před nasazením roušky si důkladně umyjte ruce.
  • Roušku přiložte k ústům a nosu tak, aby nikde nevznikla mezera (nebo alespoň co nejmenší).
  • Během nošení se jí nedotýkejte, neposouvejte si ji na krk apod.
  • Když se dotknete přední části roušky, umyjte si pak ruce.
  • Vlhkou roušku vyměňte za novou/čistou.
  • Při sundávání ji uchopte pouze za šňůrky
  • Ihned ji vhoďte do koše nebo do jiné uzavíratelné nádoby.
  • Poté si opět pečlivě umyjte ruce.

Dbejte i na správnou údržbu

Opakované použití si pochopitelně žádá odpovídající údržbu roušky. Bavlněnou roušku vyvařte nebo ji propařte pomocí žehličky zapnuté na nejvyšší teplotu (a pečlivě několikrát přežehlete z obou stran). Musíme však podotknout, že někteří lidé považují žehlení roušky za nedostatečné, resp. vhodné jen jako přípravu na nošení po ušití.

Roušku můžete také sterilizovat v troubě (půl hodiny na 70 °C), jak doporučuje Jan Kulveit, výzkumník globálních rizik na Oxfordu.

Bonus na závěr: Je libo celoobličejová maska?

Vyšší stupeň ochrany může poskytnout homemade maska z dvoulitrové PET lahve, kterou vymyslel jaderný fyzik a rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Moc parády s ní sice nenaděláte, ale komu by to vadilo :-) Ač to tak nevypadá, je prý docela pohodlná. 

DIY maska proti koronaviru facebook.com, Czech Technical University in Prague

Vybrali jste si návod a otevíráte doma rouškovou manufakturu? Nezapomeňte se pak pochlubit svým výtvorem na naší facebookové stránce. Třeba právě vy inspirujete ostatní! A nezapomeňte: nosit roušku nestačí. Myjte si ruce, vyhýbejte se místům s větší koncentrací lidí a buďte doma, pokud nikam nutně nemusíte. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz