Jak doma vyrobit roušku proti koronaviru? Zde najdete ty nejlepší návody a tipy pro nošení i údržbu

Noste roušku, má to smysl! pixabay.com

Roušky neboli ústenky jsou aktuálně nedostatkové a prakticky nesehnatelné zboží (pokud tedy nechcete platit několik stovek korun za kus). Co s tím? Vyrobte si je doma, není to nijak složité! Na internetu jsme pro vás našli jednoduché DIY návody, podle kterých to zvládnete během chvilky.

Přečtěte si také

Lybar, Fa, Impulse – to byla kosmetika našich maminek!
Lybar, Fa, Impulse – to byla kosmetika našich maminek!

Ano, má to smysl!

Možná jste se setkali s názorem, že rouška před nákazou koronavirem neochrání, ale to není tak jednoznačné. Jasně a stručně: nemusí vás ochránit, ale může. Obecně totiž nošení roušek snižuje riziko pro nositele i jeho okolí.

Podle této zahraniční studie se filtrační efektivita domácích roušek pohybuje v rozmezí mezi 60 až 90 % dle použitého materiálu. A to už rozhodně nejsou zanedbatelná čísla.

Pokud nechcete roušku nosit už kvůli sobě, udělejte to z ohleduplnosti k ostatním. Rouška totiž funguje hlavně „směrem ven“, což znamená, že zabraňuje šíření koronaviru. Můžete ho mít a být infekční, aniž byste zaznamenali jakékoliv projevy této nemoci. Zakrytím úst a nosu tak (třeba i preventivně) chráníte své blízké a všechny, se kterými přicházíte do kontaktu.

Proto má smysl si ji opatřit, používat ji a svým příkladem motivovat (zatím) „antirouškové“ spoluobčany. Ústenka pomáhá v tom, co je teď pro nás všechny nejdůležitější: zpomalit postup koronaviru, aby na boj s ním naše zdravotnictví stačilo. Hezky a srozumitelně to vysvětlil například Petr Ludwig ve svém nejnovějším videu s názvem Roušky a kritické myšlení

Pojďme na výrobu

Jednorázovou roušku poskládáte z kuchyňské utěrky či sáčku do vysavače

Výše zmíněná studie přisuzuje sáčkům do vysavače účinnost 94 % a papírovým kuchyňským utěrkám pak 83 %. Z těchto materiálů si ale samozřejmě vyrobíte pouze roušky na jedno použití. I tak ale patří mezi nejdostupnější řešení. Stačí jen párkrát přeložit, secvaknout sešívačkou a za 5 minut máte hotovo. 

Přesný návod najdete v tomto facebookovém příspěvku, ze kterého pochází i ukázkový obrázek níže. 

Akce na kuchyňské utěrky!

Nejsnadnější výroba roušky z papírové utěrky facebook.com, Yvonne Mueller

Propracovanější variantu s vrstvením nabízí toto video. Obsahuje také rady, jak vytvořit přídavný štít

Papírovou roušku si může doma vyrobit každý youtube.com

Látkové roušky šijte ze 100% bavlny

Když se rozhodnete pro ušití pratelné roušky, použijte vždy 100% bavlnu. To platí i pro šňůrky na zavazování (někdy  v návodech narazíte na gumičky, ale ty nejsou ideální). Možná se ptáte, proč používat právě 100% bavlnu? Důvod je jednoduchý, tento materiál se dá totiž sterilizovat. 

Pokud se budete chtít zapojit do dobrovolnických výzev kolujících po sociálních sítích za účelem vybavit těmito DIY rouškami nemocnice a ordinace, nic jiného než bavlnu rozhodně nepoužívejte. Ale to už jsme trochu odbočili.

Jak tedy ušít roušku z látky? V tuto chvíli na internetu dohledáte desítky návodů. My pro vás vybrali takové, které nám připadají nejsrozumitelnější. 

Základní rouška 1

Švadlena Dana Ryglová natočila video, podle kterého se k požadovanému výsledku doberete jednoduše a krok za krokem. Vše je dobře vysvětlené, švadleně se díváte doslova pod ruce a nechybí žádný podstatný záběr. Střih pro roušku si navíc můžete stáhnout a vytisknout.

Ušijte si roušku podle návodu od profesionální švadleny facebook.com, Kurzy šití Plzeň

Základní rouška 2

Další obyčejná skládaná rouška, kterou si hravě ušijete podle návodného videa, pochází z dílny značky Daya. Její příprava je velmi jednoduchá. Přesvědčit se můžete na videu níže. Aby vám práce šla lépe od ruky, můžete si stáhnout přímo i střih roušky.

Rouška s vkládacím filtrem

Náš další tip vychází z článku o anesteziologovi z Taiwanu, který sdílel návod na výrobu roušky z bavlněného oblečení s otvorem pro vyměnitelný papírový filtr. 

Domácí rouška s kapsičkou na filtr z netkané textilie či papírové utěrky mustsharenews.com/cloth-face-mask

Tvarovaná rouška

V našem článku nesmí chybět ani manuál na vytvoření roušky ve tvaru lodičky. V diskuzích se totiž objevují názory, že právě tento střih vyhovuje nejlépe. Oproti předchozím variantám je však šití tohoto střihu o poznání pracnější. Podívejte se na návod ve videu níže.

Hlavní zásady nošení roušky aneb nesnižujte její funkčnost

  • Před nasazením roušky si důkladně umyjte ruce.
  • Roušku přiložte k ústům a nosu tak, aby nikde nevznikla mezera (nebo alespoň co nejmenší).
  • Během nošení se jí nedotýkejte, neposouvejte si ji na krk apod.
  • Když se dotknete přední části roušky, umyjte si pak ruce.
  • Vlhkou roušku vyměňte za novou/čistou.
  • Při sundávání ji uchopte pouze za šňůrky
  • Ihned ji vhoďte do koše nebo do jiné uzavíratelné nádoby.
  • Poté si opět pečlivě umyjte ruce.

Dbejte i na správnou údržbu

Opakované použití si pochopitelně žádá odpovídající údržbu roušky. Bavlněnou roušku vyvařte nebo ji propařte pomocí žehličky zapnuté na nejvyšší teplotu (a pečlivě několikrát přežehlete z obou stran). Musíme však podotknout, že někteří lidé považují žehlení roušky za nedostatečné, resp. vhodné jen jako přípravu na nošení po ušití.

Roušku můžete také sterilizovat v troubě (půl hodiny na 70 °C), jak doporučuje Jan Kulveit, výzkumník globálních rizik na Oxfordu.

Bonus na závěr: Je libo celoobličejová maska?

Vyšší stupeň ochrany může poskytnout homemade maska z dvoulitrové PET lahve, kterou vymyslel jaderný fyzik a rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Moc parády s ní sice nenaděláte, ale komu by to vadilo :-) Ač to tak nevypadá, je prý docela pohodlná. 

DIY maska proti koronaviru facebook.com, Czech Technical University in Prague

Vybrali jste si návod a otevíráte doma rouškovou manufakturu? Nezapomeňte se pak pochlubit svým výtvorem na naší facebookové stránce. Třeba právě vy inspirujete ostatní! A nezapomeňte: nosit roušku nestačí. Myjte si ruce, vyhýbejte se místům s větší koncentrací lidí a buďte doma, pokud nikam nutně nemusíte. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz