Listové těsto: Jak poznat to opravdu kvalitní a co dobrého si z něj připravit?

„Cereální“ neznamená „zdravé“ Martina Lancingerová

Křupavé nadýchané dobroty s jemným lístkováním dokážou rozvášnit milovníky sladkého i slaného pečiva. Jaká jsou však úskalí kupovaného listového těsta a které ze široké nabídky si vybrat? Chcete-li znát rozdíly mezi listovými těsty, čtěte dále. Nebude chybět ani sladká tečka v podobě receptu na výtečnou kremrolku s lehkým krémem.

Přečtěte si také

7 běžných (super)potravin, o kterých jste netušili, že jsou tak zdravé
7 běžných (super)potravin, o kterých jste netušili, že jsou tak zdravé

Pracné domácí listové těsto

Každý, kdo zkoušel ve vlastní kuchyni vyrobit listové těsto, ví, že je to běh na dlouhou trať. Neustálé překládání a chlazení, podsypávání a hlavně opatrná manipulace. Stačí drobná chybička – a těsto ztratí svou charakteristickou strukturu.

Neúspěšné pokusy dokážou odradit i zkušeného domácího kuchtíka, a proto často raději volíme polotovary z chladicích boxů, které nám slibují zaručený výsledek. Když se ale podíváme na jejich složení, nestačíme v mnoha případech valit oči. Nepatří snad do původního receptu máslo? Komu není jedno, co jí, vrátí produkty s éčkovými koktejly a škodlivými tuky zase pěkně zpátky a spokojí se raději s tradičními českými buchtami. Neházejte však flintu do žita a zorientujte se na trhu listových těst, abyste si i vy mohli dopřát kvalitní produkt.

Co najdeme v listovém těstě?

V těstě najdete kromě mouky a vody také tuk. Ten právě způsobuje žádoucí lístkování těsta. V obchodech seženete těsta s obsahem tuku v rozmezí 16 až 27 gramů tuku na 100 g výrobku. V řadě těst se používají tzv. transtuky, tedy ztužené tuky s obsahem transmastných kyselin, které jsou pro naše tělo rizikové a mohou způsobit zdravotní potíže.

V některých listových těstech prodávaných u nás je obsah těchto tuků tak vysoký, že by se v jiných státech světa nesměla vůbec prodávat. V těstech se nejčastěji používají ztužené rostlinné oleje – palmový, řepkový a slunečnicový.

Dále se v nich objevuje také řada emulgátorů a dalších aditiv, které podporují vzdušnost, jemnost a křupavost. Na zvážení každého je pak rozhodnutí, zda koupit raději lepší těsto s kvalitními přirozenými ingrediencemi, nebo těsto nadité éčky, vhodné akorát tak na efekt. V některých produktech najdete příměs celozrnných cereálií a semínek, ani to však nemusí být náznak toho, že se jedná o zdravější alternativu listového těsta. Má sice navíc trochu vlákniny, takové těsto je ale těžší a hůř lístkuje.

Proč se místo másla používá ztužený tuk?

Ztužené tuky jsou levnější než máslo, a navíc jsou termostabilnější. Dokážou tak lépe reagovat na teplotu v troubě a důkladněji oddělit jednotlivé vrstvy v těstě.

Najdeme na našem trhu kvalitní listové těsto „jako od babičky“?

Ano, kdo hledá, najde. Máslo dodává těstu vláčnost, ale hlavně příjemnou delikátní chuť i vůni. Příkladem je značka Babické těsto, která vyrábí i čistě máslové těsto – poctivé, jako byste si ho doma připravovali sami.

Mražené, nebo chlazené?

Z hlediska složení je to ve výsledku jedno, ale se zmraženým těstem se může hůř pracovat, protože jako první povolí jeho okraje, které budou proti chladnějšímu středu více vodnaté a měkčí. Kvůli dobré manipulaci je tedy lepší těsto chlazené. Pokud si chcete práci ještě více ulehčit, můžete koupit těsto již vyválené a připravené na pečicím papíře.

Kremrole s tvarohovým krémem Martina Lancingerová

Recept na výtečné kremrolky s tvarohovým krémem

Na dva plechy této sladké dobroty budete potřebovat:

 • 300 g listového máslového těsta
 • máslo na potření trubiček
 • vejce na potření kremrolek
 • oříšky dle chuti na obalení

Krém:

 • 250 ml smetany ke šlehání
 • 200 g polotučného tvarohu
 • moučkový cukr dle chuti
 • 1 vanilkový lusk


Postup:

 1. Listové těsto vyválejte na tenký obdélník. Rádýlkem nakrájejte pruhy o síle 2 cm na šířku.
 2. Trubičky na minikremrolky omastěte máslem a pruhy těsta natočte na trubičky. Potřete rozšlehaným vejcem, případně posypejte drcenými oříšky a rozložte na plech vyložený pečicím papírem.
 3. Vložte do trouby vyhřáté na 220 °C a pečte dozlatova.
 4. Trubičky vyndejte z upečených kremrolek ještě zatepla a nechte je vychladnout.
 5. Smetanu vyšlehejte dotuha.
 6. Tvaroh oslaďte moučkovým cukrem a přidejte semínka z vanilkového lusku. Zlehka vmíchejte do smetany.
 7. Krém přendejte do sáčku s řezanou trubičkou a naplňte kremrolky.
 8. Hotové kremrolky skladujte v lednici a před podáváním je posypejte dle chuti moučkovým cukrem.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz