Jak pěstovat doma citron? Stačí namočit pecky a provoníte si celý byt

Rostlina citronovník s plody v plechovém květináči Canva

Citronovník je na pohled krásná, stálezelená a majestátní rostlina, kterou lze pěstovat i doma. Správným zacházením se navíc můžete co nevidět dočkat svěžích plodů, které jste možná doposud znali jen z obchodů. Aby však váš citrusový keřík plodil, je třeba obrnit se trpělivostí a dodržovat určitá pravidla. Jaká? To se dozvíte v našem článku.

Přečtěte si také

Vinný střik nemusí být nuda. Víte, s čím vším se dá míchat víno?
Vinný střik nemusí být nuda. Víte, s čím vším se dá míchat víno?

Který citronovník vybrat?

Citrony, tedy plody citronovníku (Citrus limon), zná každý z nás. Jistě tedy víte, že jsou velkým zdrojem vitamínu C, který je pro naše tělo důležitý. Málokdo si ale dovede představit, že je možné natrhat si citrony z vlastního keříku a není nutné je stále kupovat v obchodech, kde se běžná cena chemicky ošetřených plodů pohybuje okolo 49 Kč za 1 kg.

Vlastní citrusy si můžete vypěstovat z pecky a poté je naroubovat, anebo zakoupit již vzrostlé, několik let staré rostliny. Kýžených plodů se dočkáte dříve, pokud zvolíte druhý způsob. Při vybírání citroníku musíte ale dávat pozor, po jaké odrůdě sáhnete. Jelikož se jedná o tropické a subtropické dřeviny, české zimy ani celoroční pěstování v tmavých bytech citrusům neprospívají. Existuje však několik druhů, na které byste se v zahradnictví měli zaměřit, neboť lépe snášejí bytové podmínky:

  • Citronovník Pavlovský – méně světlomilná, ruská odrůda citroníku, která přes zimu dobře snáší vyšší bytové teploty, a tak ji není nutné zazimovávat.
  • Citronovník Durko – odolná odrůda vhodná do bytu.
  • Citrus Calamondin – kříženec kumquatu a mandarinky vyznačující se menším vzrůstem a atraktivními oranžovými plody, který se díky kyselé chuti používá podobně jako citron.

Citroníky můžete pořídit o různé výšce, jejich cena se liší i na základě vzrůstu i druhu. Přibližně 40 cm vysoký citroník nebo Calamondin stojí 500 Kč.

Žena zalévá citroník Ironika / Shutterstock.com

Citrus jako krásná pokojová rostlina a přírodní osvěžovač vzduchu

Ačkoliv se plodů pěstováním citrusových keříků ze semen pravděpodobně nedočkáte, mohou vám semínka posloužit úplně jinak, například k osvěžení vzduchu v domácnosti nebo ke zkrášlení parapetu. Semínka, která velice snadno seženete z pomeranče, citronu nebo grapefruitu, totiž kvetou a plodí jen vzácně, a to často až po letech péče. Jediné, co můžete pro jisté a časné plození udělat, je citrus naroubovat. Ze všeho nejdříve ovšem musíte vypěstovat jejich semenáčky.

Jak vypěstovat citronovník z pecky?

  1. Pokud jste semena získali přímo z ovoce, zbavte je nejdříve dužiny a poté na jednu až dvě hodiny namočte do vody.
  2. Jakmile semena změknou, jemně z nich pinzetou oloupejte vnější vrstvu.
  3. Takto připravené pecky následně opět vložte do většího množství vody, a to klidně na několik dnů.
  4. Po vytažení z vody semena okamžitě zasaďte do předem zvlhčené zeminy. Zeminou zasypte jen větší část nádoby a semínka na ni rozprostřete. Navrch pak nasypte tenčí vrstvu drobných kamínků nebo substrátu. Vhodné je vysévat více semínek do jednoho květináče.
  5. Květináč po vysetí můžete zakrýt igelitovým sáčkem. Výsev zakrytý fólií lépe udržuje vlhkost a rostlinky rychleji rostou, pozor je však třeba dát na plíseň. U nezakrytých rostlinek je naopak potřeba udržovat zeminu stále dostatečně zvlhčenou.
  6. Jakmile začnou rostlinky tvořit listy, přesaďte každou zvlášť do menšího kelímku nebo jiné nádoby. Pokud jste pro urychlení růstu použili sáček, nyní již nebude potřeba. V závislosti na růstu citronovník postupně přesazujte do větších květináčů.

Tip: Pro výsev používejte nejlépe substrát speciálně určený pro citrusy. Tato zemina je lehká s neutrálním či mírně kyselým pH, čímž zajistí pro vaše rostlinky optimální podmínky a potřebnou výživu. V různých hobby marketech ji běžně koupíte přibližně za 49 Kč/10 l.

Žena drží v rukou rostlinu citronovníku Canva

V jakých podmínkách pěstovat citronovník?

Ať už jste si citronovník vypěstovali z pecky, nebo jej rovnou koupili, péče o něj je v průběhu let stále stejná. Bohužel to ale neznamená, že je úplně jednoduchá. Citronovník totiž velice citlivě reaguje na nedostatek světla, nadměrné teplo i nesprávné zavlažování.

Přes jaro a léto je pro něj ideální teplotou 22 °C, naopak v období klidu, tedy v zimě, vyžaduje teplotu pohybující se mezi 10 a 15 °C. Tyto podmínky je v bytech velice těžké nastolit, a tak se mnozí pěstitelé často uchylují k umístění citronovníku přes zimní období do sklepů. To je ovšem velká chyba. I v době vegetačního klidu totiž keřík potřebuje dostatek světla, jinak listy začnou žloutnout a opadávat. Pokud tedy můžete, přesuňte citronovník dále od radiátoru, nejlépe do nevytopené chodby nebo haly.

Odměnou za vaši snahu vám budou nádherně vonící květy, které se dostaví začátkem jara. Již v únoru na rostlině začnete pozorovat poupata a nové zelené lístky. Tyto změny pro vás nicméně nesmí být signálem pro zvýšení teploty v místnosti, jinak poupátka odpadnou. Pokud přes léto nemáte možnost citronovník přemístit ven, je nutné květy opatrně opylovat štětcem.

Citrony na stromě Canva

Jak často citronovník hnojit a zalévat?

Zatímco přes zimu nemusíte zalévání a hnojení věnovat příliš pozornosti, s nástupem jara a léta je potřeba udržovat substrát stále vlhký. Ve spodní misce by se ovšem nikdy neměla držet voda. Pro dobrou kondici citrusu je také vhodné používat speciální hnojivo, které podpoří nasazení květů a zabrání žloutnutí listů. V období vegetace můžete přihnojování provádět jednou týdně.

I přesto si ale budete muset na pěkně zralé citrusy počkat, některé totiž dozrávají až rok v závislosti na typu odrůdy. Domácí bio kvalitě se však nic nevyrovná!