Tři králové jsou tady: Co znamená zkratka K+M+B na dveřích? Pravý význam vás možná překvapí

Co byste měli vědět o svátku Tří králů? Pravý význam zkratky K+M+B vás možná překvapí Kupi.cz

Jak koledovat a jak se zbavit vánočního stromečku, to všechno byste dnes měli již dávno vědět. Je totiž 6. ledna, a právě v tento den nejen u nás slavíme svátek Tří králů, který vznikl z tradice staré přes dva tisíce let. Co vše o něm víte?

Přečtěte si také

Vyrobte si doma levnější a zdravější pitíčko typu Kubík. Je to snadné!
Vyrobte si doma levnější a zdravější pitíčko typu Kubík. Je to snadné!

Proč slavíme Tři krále

Součástí legendy o narození Ježíše Krista je i příběh o třech mudrcích z Východu, nejspíše z Persie, kteří následovali betlémskou hvězdu a hledali nově narozeného židovského krále, aby jej obdarovali vzácnými dary. Po cestě zpět se pak podle rad vyhnuli městu Jeruzalém, protože právě tam král Herodes Ježíše hledal a s ním i svědky, kteří věděli, kde se nachází.

Dodnes si tyto tři mudrce zobrazujeme v betlémech jako tři krále – Kašpara, Melichara a Baltazara. Těmito jmény je nicméně začali lidé nazývat až později v 5. století. Ve středověku se pak tato legenda začala přetvářet v tradici – děti se přestrojily za tři krále a vydaly se po vesnici koledovat.

Co znamená nápis K+M+B na dveřích?

Na dveře koledníci vždy psali posvěcenou křídou K+M+B – nápis, který má ochraňovat stavení před vším zlým. Traduje se sice, že jde o počáteční písmena jmen králů, existuje ale ještě jiný výklad – nápis, který má v zahraničí podobu C+M+B, znamená „Christus mansionem benedicat“ neboli Kristus požehnej tomuto domu. Tři kříže pak znamenají svatou trojici – Otce, Syna a Ducha svatého.

  • V Čechách se tradice obcházení obydlí v minulosti značně vytratila, komunistický režim ji totiž zakazoval. Dnes je nicméně opět živá, a to především díky Tříkrálové sbírce, která se s ní pojí – nápisy K+M+B tak najdeme nad mnohými dveřmi.
  • V některých městech se dokonce běžně chystají i tříkrálové průvody. Mají různou podobu, v jejich čele však obvykle kráčí trojice přestrojená za krále, často i spolu s koňmi, osly, či dokonce velbloudy. Průvod projde městem a společným veselím pak pomyslně uzavře vánoční čas.
Co byste měli vědět o svátku Tří králů Canva

Kdy odstrojit vánoční stromeček? Na Tři krále! 

Tři králové jsou taktéž dnem, kdy lidé odstrojují stromečky a uklízejí vánoční výzdobu. Pokud váháte, kam se stromečkem, poradíme vám – nejlepší je jej volně odložit ke kontejnerům na tříděný odpad (nikoliv však do nich!). Technické služby je následně sbírají a nabízejí specializované firmě, která je může využít jako drť do kompostů, nebo je odvážejí do spaloven.

Tip: Vánoční baňky uložte do krabic a boxů, které se dají koupit v obchodech. Na výběr máte plastové boxy nebo textilní krabice s víkem – například Tescoma prodává úložné látkové boxy v různých velikostech FANCY HOME, které mají všité i cedulky na popisky. Všechny kamenné značkové prodejny Tescoma navíc mohou být i v této době a přes vládní nařízení otevřené!

Co byste měli vědět o svátku Tří králů Canva

Letos se koleduje pro dobrou věc online

Kvůli koronaviru a epidemiologické situaci v České republice letos malé koledníky v bílých korunách a královských pláštích naživo zpívat neuslyšíte. Aktuální 21. ročník Tříkrálové sbírky, kterou pořádá Charita Česká republika spolu se stovkami dobrovolníků z řad dětí i dospělých, se ovšem bude konat online.

  • Přispět můžete pomocí dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 nebo DMS KOLEDA 90, DMS TRV KOLEDA 30, DMS TRV KOLEDA 60 či DMS TRV KOLEDA 90.
  • Nově lze také přispět přímo na webu Tříkrálové sbírky www.trikralovasbirka.cz, kde bude až do 30. dubna k dispozici online kasička.

Dobrá rada na závěr

Odstrojujete dnes stromeček? Pak se vám budou hodit rady z našeho článku: Kdy odstrojit a kam vynést z domu vánoční strom bez nepořádku?