Tři králové jsou tady: Co znamená zkratka K+M+B na dveřích? Pravý význam vás možná překvapí

Co byste měli vědět o svátku Tří králů? Pravý význam zkratky K+M+B vás možná překvapí Kupi.cz

Jak koledovat a jak se zbavit vánočního stromečku, to všechno byste dnes měli již dávno vědět. Je totiž 6. ledna, a právě v tento den nejen u nás slavíme svátek Tří králů, který vznikl z tradice staré přes dva tisíce let. Co vše o něm víte?

Přečtěte si také

Jak se ráno rychle zbavit nevzhledných kruhů pod očima? První pomoc po probuzení
Jak se ráno rychle zbavit nevzhledných kruhů pod očima? První pomoc po probuzení

Proč slavíme Tři krále

Součástí legendy o narození Ježíše Krista je i příběh o třech mudrcích z Východu, nejspíše z Persie, kteří následovali betlémskou hvězdu a hledali nově narozeného židovského krále, aby jej obdarovali vzácnými dary. Po cestě zpět se pak podle rad vyhnuli městu Jeruzalém, protože právě tam král Herodes Ježíše hledal a s ním i svědky, kteří věděli, kde se nachází.

Dodnes si tyto tři mudrce zobrazujeme v betlémech jako tři krále – Kašpara, Melichara a Baltazara. Těmito jmény je nicméně začali lidé nazývat až později v 5. století. Ve středověku se pak tato legenda začala přetvářet v tradici – děti se přestrojily za tři krále a vydaly se po vesnici koledovat.

Co znamená nápis K+M+B na dveřích?

Na dveře koledníci vždy psali posvěcenou křídou K+M+B – nápis, který má ochraňovat stavení před vším zlým. Traduje se sice, že jde o počáteční písmena jmen králů, existuje ale ještě jiný výklad – nápis, který má v zahraničí podobu C+M+B, znamená „Christus mansionem benedicat“ neboli Kristus požehnej tomuto domu. Tři kříže pak znamenají svatou trojici – Otce, Syna a Ducha svatého.

  • V Čechách se tradice obcházení obydlí v minulosti značně vytratila, komunistický režim ji totiž zakazoval. Dnes je nicméně opět živá, a to především díky Tříkrálové sbírce, která se s ní pojí – nápisy K+M+B tak najdeme nad mnohými dveřmi.
  • V některých městech se dokonce běžně chystají i tříkrálové průvody. Mají různou podobu, v jejich čele však obvykle kráčí trojice přestrojená za krále, často i spolu s koňmi, osly, či dokonce velbloudy. Průvod projde městem a společným veselím pak pomyslně uzavře vánoční čas.
Co byste měli vědět o svátku Tří králů Canva

Kdy odstrojit vánoční stromeček? Na Tři krále! 

Tři králové jsou taktéž dnem, kdy lidé odstrojují stromečky a uklízejí vánoční výzdobu. Pokud váháte, kam se stromečkem, poradíme vám – nejlepší je jej volně odložit ke kontejnerům na tříděný odpad (nikoliv však do nich!). Technické služby je následně sbírají a nabízejí specializované firmě, která je může využít jako drť do kompostů, nebo je odvážejí do spaloven.

Tip: Vánoční baňky uložte do krabic a boxů, které se dají koupit v obchodech. Na výběr máte plastové boxy nebo textilní krabice s víkem – například Tescoma prodává úložné látkové boxy v různých velikostech FANCY HOME, které mají všité i cedulky na popisky. Všechny kamenné značkové prodejny Tescoma navíc mohou být i v této době a přes vládní nařízení otevřené!

Co byste měli vědět o svátku Tří králů Canva

Letos se koleduje pro dobrou věc online

Kvůli koronaviru a epidemiologické situaci v České republice letos malé koledníky v bílých korunách a královských pláštích naživo zpívat neuslyšíte. Aktuální 21. ročník Tříkrálové sbírky, kterou pořádá Charita Česká republika spolu se stovkami dobrovolníků z řad dětí i dospělých, se ovšem bude konat online.

  • Přispět můžete pomocí dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 nebo DMS KOLEDA 90, DMS TRV KOLEDA 30, DMS TRV KOLEDA 60 či DMS TRV KOLEDA 90.
  • Nově lze také přispět přímo na webu Tříkrálové sbírky www.trikralovasbirka.cz, kde bude až do 30. dubna k dispozici online kasička.

Dobrá rada na závěr

Odstrojujete dnes stromeček? Pak se vám budou hodit rady z našeho článku: Kdy odstrojit a kam vynést z domu vánoční strom bez nepořádku?