Kdy a jak správně odstrojit vánoční stromeček? Pomůže prostěradlo i lak na vlasy

Žena sundává červené koule ze stromku Canva

Vánoční stromeček je symbolem svátků štěstí a pohody. Co však s ním, když se vracíme zpět do pracovního shonu? Názory na to, kdy by se měl stromek odstrojit, se různí. My vám prozradíme, jak se jej zbavit kdykoliv tak, aby omylem neškodil a nejlépe i pomáhal.

Přečtěte si také

Orsay v ČR zřejmě zůstane, koupila ji americká firma Gordon Brothers
Orsay v ČR zřejmě zůstane, koupila ji americká firma Gordon Brothers

Na Tři krále i později

Typicky se očekává, že vánoční stromeček budete mít doma v plné ozdobené kráse do 6. ledna, na který připadá svátek Tří králů. Tato tradice je spojena s křesťanskými zvyky, jejíž původ ale leží nejspíše v pradávné pohanské historii Keltů.

Keltové v období vánočních svátků oslavovali zimní slunovrat a mezi hlavní součásti těchto oslav patřilo obřadní pálení polena, které mělo hořet 12 dní od 24. prosince. 6. leden je tedy posledním dnem, kdy posvátný keltský oheň ještě plál.

Postupem století se křesťanské a pohanské svátky a tradice promíchávaly a měnily, 6. leden jako oficiální konec oslav však zůstal. Někde ale nechávají lidé ozdobený vánoční stromek stát až do Hromnic (2. únor) či dokonce Velikonoc.

Máte stromeček, který schováte zase do krabice?

Jak odstrojit stromek

Tradice netradice, nejlepším časem, kdy stromeček zbavit všech ozdob, je víkend. Odstrojování a uklízení zabere dost času, takže večer po práci pro tuto činnost není zrovna ideální.

Nejdříve sundejte skleněné ozdoby, které se snadno rozbijí. Poté odstrojte všechno ostatní, a pokud možno, vložte veškeré ozdoby zpět do původních krabic. Velkou pozornost věnujte háčkům, kterými jste ozdoby na stromeček připevňovali. Nejenom, že ozdoby uložené zpátky i s nimi vám ušetří příští rok práci, ale háčky ponechané na stromečku představují potenciální nebezpečí.

Muž se ženou sundávají ozdoby ze stromku Canva

Když jehličí píchá

Jestliže máte strom umělý, stačí ho osprchovat, po vyschnutí schovat do plastového pytle a uložit na půdu nebo do sklepa. S živými to tak snadné už není, protože jejich suché jehličí umí udělat doma pěkný nepořádek.

Než začnete s odstrojováním, dejte pod stromeček velký igelit nebo prostěradlo, kam bude jehličí padat a snadno ho pak vytřepete na zahradu. Některé babské rady si pochvalují i postříkat strom obyčejným lakem na vlasy a jehličí prý neopadává.

Vyhledejte si svůj oblíbený lak v akci

Kam se stromkem?

Nejsnadnějším způsobem, jak se stromku po Vánocích zbavit, je zanést ho ven k veřejné popelnici či kontejneru. Je to vlastně jediný případ, kdy je něco podobného povoleno. Stromeček neházejte do nádob na směsný odpad, protože by se do nich pak velmi rychle nic nevešlo.

Pokud se ve vaší blízkosti nenachází veřejný kontejner, nezoufejte. Stromeček stačí zanést i ke kontejnerům určeným pro tříděný odpad. Odvoz vánočních stromků probíhá ve většině měst od ledna do února. Například v Praze městské služby každoročně odvezou až 300 tisíc stromků.

Odstrojený vánoční stromeček ale můžete také doma zužitkovat. Dobře poslouží jako zdroj polínek na podpal a z jeho větví snadno vytvoříte ochranu pro choulostivé rostliny na zahradě. Dávejte si však dobrý pozor na to, aby před použitím nezůstaly na stromku žádné háčky.

Co se s vaším stromkem stane?

Odložené stromky nejčastěji končí ve spalovnách, kde jsou energeticky využity. Další možností zpracování vánočních stromků jsou kompostárny či odběratelé, kteří se zabývají zpracováním dřeva. Stromky u nich bývají rozdrceny a výsledný materiál se používá v zahrádkářském průmyslu. Do kompostárny můžete svůj stromek odvézt i na vlastní pěst. Některé vám jej dokonce rovnou vymění za už zpracovaný kompost.

Stromeček může zvěři škodit i dělat radost

Nosit dříví do lesa byste neměli. I po důkladném prohlédnutí totiž hrozí, že háčky, které na stromku zůstanou, mohou způsobit lesní zvěři zranění. Pokud chcete udělat zvířátkům radost, zaneste svůj stromeček do blízké zoo (nejprve si ale na webových stránkách zkontrolujte, že o ně stojí). Některé zoologické zahrady používají vánoční stromečky třeba ke krmení slonů.