Kde se berou octomilky a jak se jich zbavit? Pořiďte si masožravku nebo si vyrobte vlastní past

Trápí vás v kuchyni octomilky? Příčinou může být třeba zkažené ovoce Pixabay

Trápí vás v kuchyni přítomnost octomilek? S našimi tipy se tohoto obtěžujícího, drobného hmyzu rychle zbavíte. Co platí na malé mušky, které zná téměř každý? Vyzkoušejte hřebíček, vyrobte si past na mušky nebo pořiďte rostlinku masožravku. 

Přečtěte si také

Sezóna čerstvých fíků je tu! Nejlepší čas vychutnat si je ve sladkých i slaných jídlech
Sezóna čerstvých fíků je tu! Nejlepší čas vychutnat si je ve sladkých i slaných jídlech

Nejen udržování pořádku je klíčem ke zbavení se octomilek – dotěrných mušek, které milují možná i vaši domácnost. Ovocná nebo vinná muška, jak se octomilce říká, dokáže mnohdy potrápit nejen v nejedné kuchyni.

Milují bílé i červené víno, ovocné a sladké šťávy nebo nahnilé ovoce. Snadno přiletí a rychle se množí, takže jich na vás brzy může čekat celá armáda. My ale naštěstí víme, jak na ně. Vyzkoušejte některou z našich rad a vaše kuchyň bude opět bez těchto vetřelců!

Prevence je základ

Jestliže se příští sezónu malým muškám chcete vyhnout, myslete především na prevenci. Tou není nic jiného, než pravidelný úklid a rychlá likvidace zkaženého jídla, shnilého ovoce či zeleniny. A samozřejmostí je i časté a nezbytné vynášení odpadkového koše.

Kromě nepořádku (nejen v kuchyních) lákají tyto mušky také květináče s přelitým substrátem – i na to si tedy dejte pozor. Pokud jste však invazi předejít nestihli, je načase vyzbrojit se a vyrazit do útoku.

Hurá do obchodu

Pokud nemáte času nazbyt, návštěva obchodu je tím nejsnazším řešením. Jednoduše zde stačí koupit některý z prodávaných lapačů octomilek. Speciální náplně muškám voní, přilákají je a uvězní nebo usmrtí. Navíc se dá vybírat mezi lapači chemickými a ekologickými, tedy nezávadnými přípravky. Je to raz dva – stačí rozbalit a použít.

Tip: Vsaďte na past na octomilky z drogerií. Lapač octomilek působí až osm týdnů a funguje bez chemických insekticidů. Octová vůně náplně přivábí mušky, které se přilepí na lepkavé pásky. Cena bývá kolem stovky a v balení jsou  obvykle více kusů lepkavých pastí. 

Levně a rychle i z pohodlí domova

Nechce se vám vyrazit na nákup? Zbraň proti octomilkám si snadno vyrobíte také sami doma. Stačí, když máte při ruce:

  • malou zavařovací sklenici
  • gumičky nebo provázek
  • jablko
  • víno
  • alobal, pečicí papír nebo potravinářskou fólii
  • párátko nebo špejle

Jak na to? Do sklenice umístěte dva plátky jablka a zalijte je 1 dcl vína. Sklenici následně překryjte fólií nebo alobalem a utěsněte gumičkou nebo provázkem. Na závěr stačí do „víčka“ udělat několik dírek. Octomilky se budou chtít k voňavému obsahu dostat, cestu zpět ale už nenajdou a uvíznou v pasti.

A co takhle masožravku?

Jsou moderní, exotické a zajímavé – masožravé rostliny, které nejenom ozdobí vaši kuchyň či jídelnu. Vedle vzhledu si totiž vaše nová zelená kráska také pochutná třeba právě na octomilkách či jiném hmyzu. Máte kuráž pěstovat si ji i u vás doma? 

Tip: Pro atraktivní masožravku můžete zavítat třeba do Baumaxu nebo do Obi. Masožravé rostlinky si poradí s hmyzem, a navíc jsou i skvělým adeptem na neotřelý dárek.

Masožravé rostliny jsou originální a elegantní zbraní proti hmyzu David Avila / Pixabay

Koření nakonec

Nechcete, aby se mušky vrátily? Zkuste domácnost provonět kořením. Silné aroma hřebíčku zaručí, že se octomilky jen tak nevrátí. Kromě toho tato surovina odpuzuje také další hmyz, například nepopulární potravinové moly. A se zbylými muškami si poradí také běžná mucholapka, kterou můžete umístit tam, kde je potřeba.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz