E-shop, kde lidé běžně kupují mobil nebo lednici, nově nabízí humanoidního robota za více než 1,4 milionu korun. Výrobce mluví o výzkumu a umělé inteligenci. Domácí práce ale nezvládne. A podmínky nákupu nejsou pro každého.
Na stránkách e-shopu se vedle notebooků a praček objevil produkt, který ještě před pár lety patřil spíše do laboratoří technických univerzit. Humanoidní robot Unitree G1 EDU U6 stojí podle předobjednávky 1 405 190 korun. Bez DPH 1 161 314 Kč.
Podle oficiální produktové stránky Alza jde o nejpokročilejší verzi řady G1 určenou pro „výzkum, vzdělávání a vývoj AI“. Není to zboží pro běžné spotřebitele. Pro nákup je nutné IČO a zboží je určeno podnikatelům a právnickým osobám.
Zásadní je i poznámka v obchodních podmínkách: záruka činí 6 měsíců a vztahuje se pouze na výrobní vady. Zboží zároveň nelze po rozbalení vrátit odstoupením od smlouvy uzavřené distančním způsobem.
Technické parametry působí impozantně:
Robot podporuje ROS/ROS2 a vývoj v C++ či Pythonu. To znamená, že je otevřený dalšímu programování. Bez něj však zůstává jen mechanickou platformou.
Důležitý detail: podle odpovědi Alzy v poradně produkt nezvládá běžné domácí práce. Neumí uklízet, vařit ani prát. Nejde o hotového asistenta, ale o výzkumný hardware.
Nejdražší varianta humanoida za více než 1,4 milionu korun budí největší pozornost. V nabídce Alzy ale nejsou jen špičkové výzkumné konfigurace.
E-shop aktuálně nabízí několik verzí řady Unitree G1 – od základního modelu Unitree G1 Basic za 437 990 korun až po pokročilé edice U4 a U5 kolem 1,29 milionu korun. Všechny jsou určeny primárně pro výzkum, vzdělávání nebo lehké průmyslové aplikace.
Vedle humanoidů jsou v nabídce i čtyřnozí roboti, například Unitree Go2 EDU, jejichž ceny začínají výrazně níže než u dvounohých modelů.
Rozdíl mezi modely spočívá zejména ve výpočetním výkonu, počtu stupňů volnosti, kvalitě senzorů a nosnosti. Základní verze mají méně konfigurovatelných kloubů a nižší výbavu, pokročilé modely přidávají silnější výpočetní jednotky NVIDIA Jetson, přesnější LiDAR nebo taktilní pětiprsté ruce.
Zařazení humanoidního robota do běžné nabídky e-shopu vyvolalo na sociálních sítích živé reakce. Část uživatelů novinku bere s nadsázkou. Objevují se poznámky, že když se nevejde do Alzaboxu, „dorazí po svých“ a zazvoní u dveří s krabicí v ruce. Jiní spekulují, zda by si robot nemohl sám převzít zásilku nebo odnést fakturu do účtárny.
Vedle humoru se ale vrací i vážnější otázka: kam až může robotika dojít. Představa, že si dnes firma objedná humanoida stejně snadno jako kancelářskou židli, působí symbolicky. Ukazuje, jak rychle se technologie posouvá z výzkumných laboratoří do komerční nabídky.
Zároveň je ale dobré držet realitu při zemi. Prodávaný model je vývojová platforma, která vyžaduje programování, testování a odborný dohled. Nejde o hotové řešení, které by druhý den po doručení převzalo agendu zaměstnanců.
Rozdíl mezi marketingovým dojmem a praktickým využitím je zatím značný.
Cenovka robota není jediná vysoká částka. Příslušenství naznačuje, kam se mohou náklady posunout.
Například sada pokročilých robotických rukou Unitree Dex 5 stojí podle Alzy 498 290 korun. Samotná výměna nebo poškození manipulátoru by se tak mohly pohybovat ve stovkách tisíc korun.
U profesionálních robotických platforem je běžné, že servisní zásahy zahrnují výměnu kompletních modulů, nikoli drobné opravy. To znamená vyšší cenu, delší čekání i specializovaný servis.
Alza nabízí i čtyřnohého robota Unitree GO2 EDU PLUS XT16 LiDAR za zhruba 429 tisíc korun.
Ten vydrží až 4 hodiny provozu, unese 8 kg a zvládne pohyb v terénu. V laboratorním nebo bezpečnostním prostředí může být použitelnější než humanoid, který je konstrukčně složitější a náročnější na stabilitu.
Oba produkty ale spojuje jedno: prodej výhradně na IČO a šestiměsíční záruka.
Dotazy zákazníků v poradně ukazují i praktickou stránku věci. Robot váží 35 kilogramů a je dodáván v originálním přepravním boxu. Alza výslovně uvádí, že doručení do Alzaboxu není možné. Stejně tak nelze využít běžné splátkové schéma „třetinka“, které má limit 50 tisíc korun.
Redakce vyrazila do ostravského nákupního centra a zeptala se kolemjdoucích, zda by si dokázali představit, že by si robota objednali stejně jako televizi.
Z odpovědí je patrná jedna věc: fascinace technologií zůstává, ekonomická racionalita však převažuje.
Zařazení humanoidního robota do běžné nabídky e-shopu je spíše symbolické. Ukazuje, že robotika už není výhradně doménou armádních zakázek nebo státních grantů.
Ekonomicky jde ale stále o specializovaný trh. Krátká záruka, vysoké ceny příslušenství a absence konkrétních aplikací mimo výzkum drží tyto stroje mimo běžnou firemní praxi.
Humanoid v košíku tak zatím nepředstavuje revoluci v domácnostech ani kancelářích. Spíše připomínku, že technologický pokrok je rychlý, ale komerční využitelnost přichází pomaleji.
Zdroje: Alza, Kupi.cz