Nejhezčí podzimní dekorace si vyrobíte sami: Šípkový věnec nebo mechový květináč

Zapomeňte letos na kupování dušičkových věnců – vyrobte si raději dekorace vlastní. Vyjdou vás levněji a věnujete je od srdce Canva

Svátek Památky zesnulých neboli Dušičky se už blíží. Co letos při výběru dekorací na hřbitov zapojit fantazii a vlastní kreativitu? Zapomeňte na zářivé umělé květiny, i přírodní materiály vydrží dlouho krásné a rozhodně nezruinují vaši peněženku.

Přečtěte si také

Zákazníci stále častěji vyhledávají potraviny bez přidaného cukru
Zákazníci stále častěji vyhledávají potraviny bez přidaného cukru

Šípkový věnec

Přestože je svátek Památky zesnulých úzce spjatý s křesťanstvím, oslavy Dušiček mají svůj původ v pohanských tradicích. Noc z 31. října na 1. listopadu se slavila jako konec léta a příchod zimy.

Toto období bylo spojené s magií mezi světem mrtvých a živých, jejichž hranice se v tento den stírala. Kulatý tvar věnce připomínal koloběh života, a jak sílila křesťanská víra, symbolizoval i věčnost Boha. Dušičkové věnce získaly na oblibě a dodnes je v době svátku Památky zesnulých pokládáme na hrob.

Základ na věnec seženete v každém květinářství nebo v zahrádkářských potřebách, případně si jej můžete sami vyrobit ze slámy a provázku. Součástí dušičkových věnců bývají větve jehličnatých stromů, nemusí tomu tak ale být vždy. Krásný kus si totiž lze vyrobit i z množství barevných, přírodních materiálů, na než je podzimní krajina opravdu bohatá.

Pro kutily, bydlenky či třeba na dárky

Nasbírejte například rudé šípky či zářivé jeřabiny a použijte je na věnec v celých větvičkách. Pokud máte doma tavnou lepicí pistoli, můžete jednotlivé plody přichytit přímo k podkladu věnce. Ty pak budou přesně kopírovat jeho tvar, a věnec tak bude působit uceleným dojmem.

A nebojte se do něj zakomponovat i netradiční přírodniny typické pro podzimní období. Originálně budou působit kaštany, žaludy, šišky nebo pšeničné klasy. Dekorativně ale vypadají i květy slunečnice či barevné podzimní listí.

Na dušičkový věnec můžete použít podzimní přírodní materiály, které najdete během procházky Luna Lovegood / Pexels

Šípkový věnec podle známé české dýdžejky Andrey Pomeje

Na své sociální sítě umístila jednoduchý videonávod na šípkový věnec i známá dýdžejka a bývalá manželka Jiřího Pomeje, Andrea. Budete potřebovat pouze koš na prádlo, přírodní provázek a větve šípku. Výsledek je dokonalý. 

Mechový květináč

Pokud bychom měli vybrat jednu květinu typickou pro dušičkové dekorace, byla by to jednoznačně chryzantéma. Je s tímto podzimním svátkem natolik spjatá, že ji mnozí z nás nekupují v průběhu roku už právě proto, že je vnímána jako hřbitovní kvítí.

Chryzantéma ale není jedinou rostlinou, kterou lze na Dušičky použít. Vytvořit si můžete třeba květináč s mechovou dekorací. Mech se totiž dokáže skvěle přizpůsobit venkovním podmínkám. V suchých dnech jeho barva zesvětlí, při dešti se zbarví zpátky do sytě zelené. A dekorace tak vydrží dlouho krásná.

K její přípravě vám stačí květináč nebo mísa se zeminou a rašelinou. Mechový koberec, který snadno najdete při procházce v lese, pak umístěte na připravenou zeminu a jemně zatlačte, aby se s podkladem spojil. Do nádoby lze dále naaranžovat dubové listy, šišky nebo větvičky šípku, které celou dekoraci rozsvítí.

Mech skvěle odolává nepřízni počasí. V suchu zesvětlí a po dešti ze zbarví do sytě zelené Pixabay

Zapalte svíčky

Zapalování svíček k Dušičkám neodmyslitelně patří. Lidé touto tradicí vzpomínají na své blízké, kteří již nejsou mezi námi. Hřbitovní svíčky, které seženete v supermarketech, jsou uzpůsobené pro venkovní použití, ale nepatří k příliš originálním.

K výrobě podzimní lucerny vám bude stačit zavařovací sklenice a pár kousků přírodnin Pixabay

Zkuste si proto vyrobit vlastní světelnou dekoraci, na kterou vám bude stačit zavařovací sklenice. Tu můžete ozdobit přírodním provázkem nebo kouskem krajky, které omotáte okolo a přilepíte lepidlem.

A to samé lze udělat i s vylisovanými podzimními listy. Pokud je přiložené na sklenici přetřete průhledným lepidlem na tzv. decoupage, dekoraci tím dokonale zafixujete a bude odolná vůči nepřízni počasí. Víčko od zavařovací sklenice nevyhazujte, bude totiž chránit světlo svíčky před deštěm a větrem. Stačí jen, když do něj uděláte otvory pro průnik vzduchu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz