Jak vyhnat zápach z lednice? Vsaďte na mletou kávu a další babské rady, které skutečně fungují

Vyztrajte na zápach z lednice. Zbavte se ho jednou pro vždy

Návrat z dovolené, nebo jen z víkendu na chatě, je někdy zpestřen nepříjemným zjištěním. Vypnuli proud a vám se zkazilo jídlo v lednici. A vězte, že zápach umí vyrobit nejen zkažené potraviny. Nevhodně uskladněné aromatické jídlo dokáže s lednicí pořádně zamávat. Jak se zápachu z lednice zbavit?

Přečtěte si také

Veterinářka radí: Jak často můžete koupat svého mazlíčka, abyste mu nezpůsobili zdravotní komplikace?
Veterinářka radí: Jak často můžete koupat svého mazlíčka, abyste mu nezpůsobili zdravotní komplikace?

I moderní lednice potřebuje pravidelný úklid

Ať už si pořídíte chytrou a moderní lednici, která už má vybavení jako středně dobrý počítač, se špínou a bakteriemi neudělá nic. Bude jim to sice déle trvat, ale běžným používáním lednici ve výsledku stejně ušpiníte. Abyste oddálili okamžik, kdy začne vnitřek lednice zapáchat, je třeba ji pravidelně umývat. Nebojte se ani lednici rozmrazit pěkně postaru. Klidně si pomozte i hrncem s horkou vodou, aby to šlo rychleji. Mnoho výrobců se sice bije v prsa, že jejich produkt to nepotřebuje, avšak na detektoru lži by asi neprošli.

Jak správně umýt lednici?

Lednici v první řadě vypněte a otevřete dveře. Moderní lednice mívají šuplík na vodu, ale i tak tam dejte starý ručník nebo utěrku. Vyndejte poličky a důkladně je umyjte. Celou lednici vymyjte a hlavně vysušte (opravdu do sucha), jinak se bude srážet vlhkost. Vyhoďte vše, co už má svou životnost za sebou. Vyplatí se to. Na vysušení můžete použít papírové utěrky. 

Zajistěte si v lednici čestvost. Jak na to?

Čistič nebo babská pomůcka?

Pokud chcete mít s úklidem jistotu čisté lednice, je dobré využít speciálních prostředků určených právě pro tyto spotřebiče. Jedním z nich je i čistič lednice Dr. Beckmann, který koupíte v dm drogerii s 24% slevou (cena 89,90 Kč je platná až do 25. 9. 2019). Využít také můžete moudrosti našich babiček. Zde je několik rad, jak se zbavit pachů nebo nečistot v lednici:

 • jedlá soda – ta je skvělá v kombinaci s octem pro vymytí lednice a dezinfekci stěn, ale pokud ji nasypete na malý talířek a pokapete citronem, stáhne na sebe také nepříjemné pachy
 • rozpůlené jablko umístěné do středu lednice
 • vydlabaný citron posypaný solí
 • látkový pytlík se sypaným čajem zavěšený zevnitř dveří lednice
 • mletá káva na talířku (ale pozor, někdy je kávové aroma příliš výrazné)
 • citronové plátky v octové lázni
 • žitný chleba nakrájený na kousky (navíc pohltí i vlhkost)

Pořiďte pohlcovač pachů

Abyste čerstvost lednice uchovali co nejdéle, je třeba produkty v ní pravidelně kontrolovat. A to i na horních poličkách. Dalším krokem je pak možnost pořídit pohlcovač pachů či odstraňovač pachu z lednice. Tato investice se rozhodně vyplatí. Produkty se dají koupit i levněji, stačí si je přidat do oblíbených na Kupi.cz a neunikne vám žádná sleva! 

Skvělým pohlcovačem pachu je mletá káva

Pár tipů na uskladnění potravin

 • mléčné výrobky velmi lehce pohlcují pachy, proto je nedávejte vedle těch aromatických
 • maso skladujte v nejchladnější části lednice
 • ovoce a zeleninu naopak skladujte v nejteplejší části lednice
 • nedávejte do lednice horké jídlo – narušíte tím vnitřní klima a takové jídlo vytváří vlhkost a umožníte rychlejší růst bakterií (a tedy i vznik zápachu)
 • při uklízení potravin z nákupu si nejprve vše připravte poblíž a snažte se lednici otevírat co nejméně
 • pozor na vlhkost (vzniká například tím, že omyjete zeleninu a ještě mokrou ji dáte do lednice nebo vložíte teplé jídlo), pro její pohlcení můžete do lednice umístit houbičku anebo chléb
 • aromatické potraviny skladujte vždy v dobře těsnící nádobě

Máme odzkoušeno: 

 • Orion Pohlcovač pachu do lednice zaručí, že vaše ovoce, zelenina i jiné potraviny zůstanou mnohem déle čerstvé a v lednici nebude žádný nepříjemný zápach. Kuličky obsahují karbon, který pachy pohlcuje. Koupíte jej za 59 Kč. 
 • Pohlcovač pachu lednic Sorbex (99 Kč) dokáže pohltit nepříjemné pachy a prodloužit tak trvanlivost potravin. Jedná se o aktivní pohlcovač, který můžete umístit přímo do lednice.
 • Pohlcovač pachů Electrolux je určen pro všechny domácnosti, které se chtějí zbavit nežádoucích pachů v lednici (99 Kč). 
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz