Jak vybrat paddleboard: Průvodce výběrem správného SUP prkna

Obchod s paddleboardy Heikki Wichmann / Shutterstock.com

Zajímáte se o stand-up paddleboarding (SUP) a uvažujete o pořízení vlastního prkna? Přečtěte si náš průvodce, ve kterém vám poradíme, jak vybrat ten správný paddleboard pro vaše potřeby. Od typu prkna až po materiál a doplňky, které byste měli zvážit při výběru SUP prkna, aby váš zážitek na vodě byl co nejlepší a nezapomenutelný.

Přečtěte si také

Vojtěška není jen pro dobytek, tato nutričně nabitá superpotravina může vyléčit spoustu zdravotních potíží
Vojtěška není jen pro dobytek, tato nutričně nabitá superpotravina může vyléčit spoustu zdravotních potíží

Co je paddleboarding?

Stand-up paddleboarding (SUP) je populární vodní sport, který získává stále více příznivců po celém světě. Tato aktivita spočívá v pohybu po hladině vody na speciálním nafukovacím prkně za pomoci pádla.

SUP nabízí nejen zábavu, ale také skvělý způsob, jak si užít přírodu a posílit své tělo. Pokud se chystáte pořídit si vlastní paddleboard, je důležité zvážit několik faktorů, abyste vybrali prkno, které bude nejvhodnější pro vaše potřeby.

Muž a žena jedou na paddleboardech RossHelen / Shutterstock.com

Proč vyzkoušet paddleboarding?

  • Zlepšuje rovnováhu: Pádlování na paddleboardu vyžaduje cit pro rovnováhu a stabilitu. Vaše nohy, břicho a záda pracují společně, aby udržely tělo v rovnováze, což posiluje vaše stabilizační svaly.
  • Zapojí celé tělo: Paddleboarding aktivuje téměř všechny svalové partie vašeho těla. Nohy, břicho a záda se starají o rovnováhu a stabilizaci, zatímco paže a ramena zajišťují pohyb po hladině. To vše dělá z paddleboardingu skvělý aerobní trénink pro srdce a plíce.
  • Nízká zdravotní rizika: Paddleboarding je šetrný k tělu, protože nenamáhá příliš šlachy a klouby. Proto je vhodný i pro sportovce, kteří se zotavují po zranění, ale chtějí si stále užívat pohybu.
  • Snižuje stres: Procházení se po vodní hladině má uklidňující účinek na tělo a mysl. Spojení přírody, klidu a pohybu pomáhá snižovat stres a napětí.
  • Zvyšuje celkovou pevnost těla: Na první pohled to nemusí být patrné, ale při paddleboardingu vaše tělo pracuje neustále na stabilizaci. To posiluje vaše svaly a zlepšuje celkovou pevnost těla.
  • Kardio cvičení: Pravidelné pádlování na vodě se stává skvělým kardiovaskulárním cvičením. Závody s přáteli nebo soutěže vás motivují k dosažení vyšší tepové frekvence a zlepšení vytrvalosti.

Na co se zaměřit při výběru vlastního SUP prkna?

Typ paddleboardu

Prvním krokem je rozhodnout se, jaký typ paddleboardu vám nejlépe vyhovuje. Existují tři hlavní typy: All-around, touring a závodní prkna.

All-around prkna jsou vhodná pro začátečníky i pokročilé paddleboardisty. Jsou stabilní, snadno ovladatelná a ideální pro klidnější vody a rodinné výlety.

Touring prkna jsou navržena pro delší výlety a expedice na otevřených vodách. Jsou rychlejší a nabízejí lepší stabilitu při delším veslování.

Závodní prkna jsou extrémně rychlá a vyžadují zkušenějšího paddleboardistu. Jsou ideální pro soutěže a sportovní výkony.

Muž na paddleboardu Kaspars Grinvalds / Shutterstock.com

Velikost prkna

Správná velikost paddleboardu je klíčová pro pohodlnou a bezpečnou jízdu na vodě. Obecně platí, že delší prkno je rychlejší, zatímco kratší prkno je obratnější. Vyberte prkno odpovídající vaší váze a zkušenostem s paddleboardingem. Pro začátečníky a středně pokročilé je většinou ideální prkno kolem 10 až 12 stop (305–366 cm) dlouhé.

Šířka

Šířka paddleboardu ovlivňuje jeho stabilitu. Širší prkno bude stabilnější, což je výhodné pro začátečníky, rodiny s dětmi nebo pro jízdu na klidnějších vodách. Užší prkno poskytne větší rychlost a lepší manévrovatelnost, což je výhodné pro zkušenější paddleboardisty a adrenalinové aktivity.

Materiál

Paddleboardy jsou vyráběny z různých materiálů, jako jsou polyethylen, EVA pěna, nafukovací materiály nebo kombinace dřeva s epoxidem. Každý materiál má své výhody a nevýhody. Plastová prkna jsou odolná a levnější, ale nesou se hůře. Nafukovací SUPy jsou snadno přenosné a skladné, ale jsou obecně méně stabilní. Prkna z kombinace dřeva a epoxidu nabízejí dobré vlastnosti stability, váhy a odolnosti.

Závod na paddleboardech Iryna Kalamurza / Shutterstock.com

Doplňky

Patří sem například různé držáky, popruhy na upevnění nákladu nebo protiskluzový povrch na prkně.

Cena

Cena paddleboardu se může výrazně lišit podle typu, velikosti, materiálu a značky. Investice do kvalitního paddleboardu se vám ale vyplatí, protože vám poskytne radost z jízdy na vodě po mnoho let.

Testování

Pokud je to možné, vyzkoušejte si několik různých paddleboardů předtím, než se rozhodnete. Mnoho prodejen a vodních center nabízí možnost zapůjčení prkna na zkoušku, což vám umožní najít takové, které vám nejlépe vyhovuje.

Dvě holčičky na paddleboardu Tatiana Gordievskaia / Shutterstock.com

Délka pádla

Důležitou součástí pádlování na paddleboardu je také správná délka pádla. Délka pádla je klíčová pro správný postoj, držení těla a techniku záběru. Ideálně by mělo pádlo sahat kousek pod zápěstí vzpažené ruky, což zajišťuje efektivní veslování a minimalizuje riziko únavy a zranění. Obecně platí, že pádlo by mělo být vyšší o přibližně 1520 cm než je výška jezdce.

Pokud bude pádlo používat více lidí, například skupina přátel, je vhodné zvolit pádlo s nastavitelnou délkou. Nastavitelná délka umožní každému jezdci upravit pádlo podle svých potřeb a preferencí.

Zdroje: Insportline.cz, Mastersport.cz, Muziker.cz