Domácí repelenty: Přírodní ochrana proti hmyzu

Chlapec si škrábe nohu, zatímco na něj dospělý člověk nanáší repelent FamVeld / Shutterstock.com

Zapomeňte na stres z klíšťat, komárů a jiného nepříjemného hmyzu! Vyráběním vlastních domácích repelentů z přírodních ingrediencí, které máte po ruce, si zajistíte efektivní ochranu bez chemických látek. Odlehčete tak nejen svému tělu, ale i životnímu prostředí. Objevte jednoduché postupy a ingredience, které odpuzují hmyz, a užijte si léto s klidem a pohodou venku.

Přečtěte si také

Jak snadno a rychle nabrousit tupé nože
Jak snadno a rychle nabrousit tupé nože

Jak se chránit před hmyzem?

Letní počasí přináší nejen radostné chvíle venku, ale bohužel také sezónu obtěžujícího hmyzu. Klíšťata, komáři a další bodavý a kousavý hmyz mohou narušit výlety, koupání a dovolené v přírodě.

Chcete si užít pobyt v přírodě bez obav z nežádoucích štípnutí? Připravte si vlastní domácí repelent z přírodních ingrediencí, které najdete snadno doma. Vaše tělo i životní prostředí vám za to poděkují.

Jak vyrobit bylinný repelent s levandulí a rozmarýnem?

Výroba domácího repelentu je jednoduchá a nevyžaduje žádné speciální dovednosti. Základem repelentu je vysokoprocentní alkohol, ale můžete použít také obyčejnou vodku.

Domácí repelent ve skleněných lahvičkách a plastovém rozstřikovači FotoHelin / Shutterstock.com

Dále budete potřebovat bylinky, které hmyz nemá rád. Mezi ně patří šalvěj, levandule, libeček, rozmarýn, citronová tráva, máta, hřebíček a skořice. Pokud vám nevadí česnekové aroma, můžete přidat i česnek, jehož silné aroma hmyz odpuzuje.

Postup:

 • Připravte si čistou sklenici s víčkem a do ní nasypte 1 lžíci sušené levandule, stejné množství sušeného rozmarýnu (lze použít i jiné výše zmíněné bylinky dle vašeho výběru).
 • Přidejte několik kousků čerstvé levandule pro zesílení účinku.
 • Zalijte vše vysokoprocentním alkoholem, uzavřete sklenici a nechte minimálně 14 dní louhovat. Denně roztok alespoň jednou protřepejte.
 • Po uplynutí doby vše přeceďte do čisté nádoby nebo lahvičky s rozprašovačem pro snazší aplikaci.

Repelent s éterickými oleji

Éterické oleje jsou skvělým základem pro přírodní repelenty. Kromě toho, že nám lidem příjemně voní, tak hmyz nesnáší jejich vůni. Pro výrobu můžete použít libovolné éterické oleje, které vám vyhovují. Například kombinace eukalyptu, levandule, rozmarýnu a cedru je velmi účinná proti hmyzu.

Postup:

 • Smíchejte 20 ml lihu (kosmetický líh nebo vodku) s 30 kapkami eukalyptového oleje, 10 kapkami levandulového oleje, 10 kapkami rozmarýnového oleje a 5 kapkami cedrového oleje.
 • Přelijte směs do uzavíratelné lahvičky s rozprašovačem.
 • Dolijte do lahvičky čistou vodu do množství 200 ml, protřepejte a můžete používat.
Žena si maže bodnutí od hmyzu chladivým gelem DimaBerlin / Shutterstock.com

Glycerinový repelent s éterickými oleji

Tento repelent je vhodný i pro nejmenší děti, protože je jemnější a šetrný k pokožce.

Postup:

 • Smíchejte 10 ml vysokoprocentního lihu s 15 ml glycerinu.
 • Přidejte 20 kapek tea tree oleje, 10 kapek šalvějového oleje a 5 kapek gerániového oleje.
 • Důkladně promíchejte a nalijte do uzavíratelné lahvičky s rozprašovačem.
 • Dolijte do lahvičky čistou vodu do množství 200 ml.
 • Před každým použitím důkladně protřepejte.

Směs po štípnutí hmyzem

Pokud už vás hmyz štípl, můžete si připravit jednoduchý balzám na štípance. Stačí do lžíce bazalkového oleje přidat kapku mátového a levandulového éterického oleje. Směs naneste na postižená místa.

Zdroje: Vitalia.cz, iReceptar.cz