Jak chránit domácí mazlíčky před klíšťaty? Víme, co funguje!

Jack Russell teriér stojí ve vysoké trávě a v tlamě má vodítko alexei_tm / Shutterstock.com

S jarním obdobím vstoupil do domácností s domácími mazlíčky strašák v podobě klíšťat. Jak čtyřnohé kamarády efektivně chránit před vnějšími parazity? Způsobů je hned několik.

Přečtěte si také

Billa zvyšuje od dubna mzdy svým zaměstnancům. Jakou výplatu mají pokladní v Kauflandu, Lidlu nebo v Penny?
Billa zvyšuje od dubna mzdy svým zaměstnancům. Jakou výplatu mají pokladní v Kauflandu, Lidlu nebo v Penny?

Jaro je spojeno s nutnou ochranou chlupáčů nejen proti klíšťatům, ale i blechám. Až do pozdního podzimu je dobré kožíšky čtyřnohých psích či kočičích kamarádů chránit. Právě klíšťata nejsou jen obtěžujícím hmyzem, sajícím krev. Mohou roznášet nebezpečné nemoci – pomocí přípravků na odpuzování klíšťat tedy chráníte mazlíčky také před možnou nákazou.

Ekonomické řešení? Antiparazitní obojky

Obojek napuštěný účinnou látkou, která se uvolňuje do pokožky zvířete, je jednou z mnoha možností, jak chránit psy i kočky proti blechám a klíšťatům. Jsou k sehnání také v přírodní podobě – v tomto případě je obojek napuštěn zejména esenciálními oleji, které hmyz odpuzují.

Černé kotě s bílými fleky má na krku zelený antiparazitní obojek Fayzulin Serg / Shutterstock.com

Kvalitní antiparazitní obojek je k sehnání zpravidla za dobrou cenu, jeho výhoda je pak dlouhodobá forma ochrany – oproti pipetě chrání mazlíčka i několik měsíců. Obojky bývají voděodolné, snadno aplikovatelné a cenově dostupné. Nevýhoda? Je potřeba vybrat kvalitní kousek – některé obojky nemusí být tak účinné. Vzhledem k docela dobré pořizovací ceně však můžete otestovat i více řešení.

Tip: Obojek je nutné správně nasadit, aby fungoval. Měl by přiléhat ke kůži, ale nesmí psa či kočku tlačit. Správnou délku si ověříte jednoduše – pod obojek se vám musí vejít dva prsty. Obojek koupíte ve své lékárně, akční nabídky prověřte v letácích na Kupi.cz.

Pipetou na kůži – a máte vystaráno!

Další možnou ochranou zvířat je přípravek v pipetě (spot-on). Tyto látky jsou účinné proti vnějším parazitům mnoha druhů, jejich aplikace je snadná. Jen je tu potřeba dát pozor na alergické reakce – někteří psi a kočky je nemusí dobře snášet, ale to ostatně platí pro všechny formy ochrany v podobě chemických látek. Přípravek v pipetě stačí nanést na místo mezi lopatky. Nevýhodou pipet může být kratší doba trvání ochrany – účinnost bývá udávána průměrně na čtyři týdny.

Tip: I při ochraně pipetou je možné používat při delších procházkách přírodou druhou zbraň proti parazitům – sprej či šampon.

Jeden člověk drží psa plemene corgi a druhý mu na záda aplikuje přípravek pipetou Chutima Chaochaiya / Shutterstock.com

Spreje či šampony? Jednoduché a účinné, ale krátkodobé

Další možností ochrany domácích mazlíčků jsou antiparazitní spreje či šampony. Jsou určeny k jednorázovému, krátkodobému použití, jejich účinek ale bývá dobrý. Výhodou je pořizovací cena, naopak nevýhodou může být nutnost pravidelné, časté aplikace – tedy před každou procházkou s domácím mazlíčkem.

Pozor – ne každý sprej či přípravek je určen pro psy i kočky. Některé psí přípravky jsou pro kočky vysoce toxické, vždy si ověřte druh účinné látky a postupujte přesně podle návodu.

Naši mazlíčci si kromě ochrany před parazity zaslouží i nějaké to mlsání

Vlastní repelent? Překvapivě snadný recept

A co takhle připravit si vlastní repelentní přípravek? Máme pro vás přírodní recept, který můžete používat nejen na mazlíčky. Stačí přivést k varu jeden litr vody. Jakmile se voda začne vařit, přidejte 25 g sušeného rozmarýnu a směs nechte louhovat až do vychladnutí. Nakonec přidejte lžíci vinného octa a přípravek přelijte do rozprašovače. Používejte vetřením do srsti mazlíčka, než vyrazíte ven.