Mějte ruce celou zimu v teple. Kapesní ohřívače vydrží hřát i 12 hodin

Teple oblečená žena v zasněžené krajině Pixabay

Procházky spící zimní přírodou mají své kouzlo, ne každému se však chce nazout si boty a jít ji prozkoumat. Zima je dost pádný argument, proč mnoho lidí odkládá dlouhé polosportovní procházky až na jaro, kdy bude tepleji. Teplo vám ovšem může být i v zimě. Jednak budete teple oblečeni, budete se hýbat a pro jistotu si do kapsy můžete vzít ještě kapesní ohřívadlo, které si můžete umístit kamkoli na těle.

Přečtěte si také

Jak vyčistit myčku bez chemie?
Jak vyčistit myčku bez chemie?

Kapesní ohřívače dovedou vytvářet teplo i 12 hodin

Kapesní ohřívač se hodí každému, kdo v zimě pobývá dlouho venku, anebo dokonce přespává pod širákem. Jedná se zejména o myslivce, lyžaře, vodáky, turisty a různé druhy dobrodruhů, kteří potřebují zahřát během dne nebo v noci. Bude se ale také hodit maminkám, které chtějí svým dětem udržovat teplo v kočárku.

Existuje několik druhů ohřívačů, které se od sebe liší podle počtu použití (mohou být buď pro jednorázové, nebo pro opakované použití), doby vytváření tepla a také podle principu jeho tvorby (chemické, s přímým spalováním náplně nebo na nabíjení).

Nejdéle v kuse vydrží ohřívač benzínový, pokud bude mít naplněný zásobník. Doba provozu se totiž pohybuje okolo 12 hodin. Uhlíkový ohřívač vydrží okolo 4 hodin, gelový 30–60 minut. Ohřívače rukou na baterie vydrží až 8 hodin na jedno nabití, a kromě zahřátí se některé dají využít i jako powerbanka.

Žena s dítětem sedící ve sněhu Canva

Nejjednodušší a nejlevnější je gelový ohřívač

Skvělým a levným řešením na zahřátí je gelový ohřívač. Říká se mu také akumulátor latentního tepla – teplo je schopen pohltit, udržet a při aktivaci postupně uvolňovat. Aktivujete jej tak, že prohnete plíšek, který lupnutím zahájí krystalizaci. Během tohoto procesu se začne uvolňovat teplo, a to až do teploty kolem 50 °C. Pohlcené teplo se uvolňuje 30 až 60 minut.

Gelový ohřívač vydrží hřát v porovnání s ostatními zdroji tepla jen krátce, ale dá se používat opakovaně, a tak dlouho, dokud vydrží odolný plastový obal. Stačí jen, když jej po vychladnutí krátce povaříte ve vodě, aby se krystaly rozpustily. V tašce můžete mít několik těchto gelových polštářků a aktivovat je podle potřeby.

Horký čaj udělá po návratu dobře

Kde ohřívač rukou koupit?

Kapesní ohřívače se dají koupit v army obchodech, lékárnách, drogeriích, sportovních a outdoor obchodech a také v elektru.

  • Ohřívač na nabíjení pomocí USB, který slouží také jako powerbanka, nabízí například Okay. Má tři stupně ohřívání 40 °C, 48 °C a 55 °C a stojí 799 Kč.
  • Levnější gelové ohřívače s krásným motivem tučňáků nabízí například Kitos v různých barevných variantách za 49 Kč. Designové ohřívače má v nabídce i Tchibo za zhruba 200 Kč.