Dobroty na vánoční stromek patří! Čím jiným než čokoládovou kolekcí ozdobit stromek?

Perníček visící na stromku mezi ozdobami Canva

Věděli jste, že se na vánoční stromek dříve nevěšely umělé ozdoby, ale laskominy? Vánoční koule, řetězy, světýlka a další ozdoby přišly až mnohem později. Vznikla i hezká tradice, kdy se stromkem se zatřáslo a dobroty, které spadly dolů, si mohl daný člověk sníst. Stromek byl v místnosti místem, kde si můžete příjemně pochutnat – proto pokud jste zvyklí na něj věšet jen umělé dekorace, je nejvyšší čas vrátit se k příjemné tradici našich předků.

Přečtěte si také

Začátkem podzimu dozrává černý bez. K čemu všemu ho lze využít?
Začátkem podzimu dozrává černý bez. K čemu všemu ho lze využít?

Sušené ovoce a potraviny

Sušené ovoce má obrovskou výhodu – nevysuší se ani neroztaje. Jde o přirozeně vypadající ozdoby, které, na rozdíl od řady umělých, nejsou kýčem a stromku dodají zvláštní kouzlo. Vyrobit si je navíc můžete svépomocí, nejlépe s dětmi.

Skvělé jsou v tomto ohledu citrusy – nakrájejte je na plátky a nechte je vysušit na topení, různé druhy citrusů vám vykouzlí rozličné barvy. Stejným způsobem můžete využít i jablka, kiwi a širokou škálu dalšího ovoce. Z různých plodů můžete vyrobit i řetězy, stačí si vzít jehlu s nití a vyrobit si řetěz na stromek například ze šípků, jeřabin, sušených meruněk nebo třeba z popcornu.

Sušené ovoce, datle, křížaly a jablko ve vánoční čepici Canva

Tradiční jedlé ozdoby

Čokoládová kolekce – mnozí si bez ní neumí Vánoce ani představit a pokud máte děti, zajisté uslyšíte každou chvíli šustění pozlátka a spokojené mlaskání.

Arabesky – Tyto želatinové dobroty stromku sluší a vzhledem k jejich neodolatelné chuti na něm dlouho nevydrží.

Lízátkové vánoční hůlky – Jedná se o hezkou dekoraci, která je oblíbená zejména v USA. Vzhledem k tvaru lízátek je můžete snadno zavěsit za větvičky stromku.

Perníčky – Zdobené perníčky jsou kouzelné a na stromek patří. Můžete je snadno koupit, ale není nad to si je vyrobit a ozdobit svépomocí.

Nestíháte? Usnadněte si vánoční přípravy

Bonbóny – Bonbóny na stromku? Proč ne, někteří si pořizují bohatě zdobené, avšak můžete sáhnout i po oblíbených bonbónech svých dětí.

Sušenky a cukroví – Možná budete namítat, že tyto dobroty patří na vánoční tabuli, nicméně i na stromku vypadá bohatě zdobené cukroví úchvatně.

Sněhové pusinky – Tato dobrota z cukru a bílků je krásná a stromku dodá krásnou sněhovou barvu, která bude skvělým kontrastem k tmavému jehličí.

Linecké a další cukroví sypané moučkovým cukrem Canva

Podle čeho vybírat chutné dekorace?

V první řadě samozřejmě podle toho, co chutná vaší rodině nejvíce. Důležité je také zvážit teplotu v místnosti. Pokud přetápíte, čokoládová kolekce se vám rozteče, lepší volbou jsou proto dekorace, které nejsou z čokolády. Jestliže preferujete zdravý životní styl a nechcete po Vánocích náročně shazovat přebytečná kila, neváhejte stromek ozdobit zdravými dobrotami, třeba z ovesného těsta, oříšků a ovoce.

Když navíc všechny jedlé dekorace přes Vánoce sníte, nebudete už mít žádnou práci s odstrojováním stromku. Ideální variantou je mnohdy kombinovat tradiční umělé ozdoby s těmi jedlými a pokud náhodou ty jedlé sníte moc brzy, stromek bude stále krásně ozdobený.