Potraviny, které nás mohou uchránit před vážnými nemocemi

Misky s rozličnými potravinami – jahodami a malinami, luštěninami, červenými brambory, brokolicí a dalšími Canva

Existuje spousta ošklivých nemocí, které skolí i na první pohled zdravého člověka. A mnohdy je prevence tou jedinou možností, jak své tělo ochránit. Nebojte se, neznamená to, že byste museli denně spolykat nespočet vitamínů. Vystačíte si s pár druhy superpotravin.

Přečtěte si také

Supermarkety pomáhají. Pořádají vánoční sbírky, do kterých zapojují své zákazníky
Supermarkety pomáhají. Pořádají vánoční sbírky, do kterých zapojují své zákazníky

Bílé fazole proti vysokému krevnímu tlaku a mrtvici

Vysoký krevní tlak je dnes běžným zdravotním problémem, který trápí mraky lidí a často vede k mozkové příhodě neboli k mrtvici. Na tuto zdravotní obtíž neprospívá sodík, takže je důležité celkově sahat po potravinách, které ho obsahují minimum. Zároveň je potřeba dostat do sebe co nejvíce hořčíku, draslíku a vápníku.

Všechny tyto požadavky splňují klasické bílé fazole. Jeden hrnek této dobroty obsahuje 13 % denního doporučeného přijmu vápníku, 24 % draslíku a 30 % hořčíku. Bílé fazole můžete přidat i do svých oblíbených receptů, například do polévek nebo předkrmů – všechno se počítá.

Miska se špenátem Canva

Špenát proti rakovině tlustého střeva a konečníku

O významu železa ve špenátu jste už nejspíš slyšeli. Podle výzkumníků z Texaské univerzity ovšem dokáže jeho konzumace také předcházet vývoji rakoviny tlustého střeva a konečníku – což jsou zrovna u nás nejčastější onkologická onemocnění. Ptáte se, jak s takovou závažnou chorobou může zatočit špenát?

Výzkumníci z Texasu ve svém výzkumu použili model dědičného onemocnění, které nese název „familiární adenomatózní polypóza“. V těle mladého člověka se mohou vytvořit takzvané polypy (nerakovinotvorné výrůstky), které téměř vždy vedou k rakovině tlustého střeva. To musí být následně odebráno, a poté podstupuje pacient další léčbu, aby se zákeřná nemoc nerozšířila i do tenkého střeva.

V Texasu však udělali pokus, ze kterého vyšly pozoruhodné výsledky. Po dobu 26 týdnů krmili krysy se stejnou dědičnou nemocí mraženým špenátem. Potvrdilo se, že špenát potlačil vývoj výrůstku, a také vedl ke zvýšené diverzitě ve střevním mikrobiomu. „Věříme, že konzumace špenátu může fungovat jako ochrana i pro lidi, kteří nemají familiární adenomatózní polypózu,“ uvedl k výsledkům studie její hlavní autor Roderick Dashwood.

Dopřejte si poctivou dávku zdraví

Kurkuma proti zánětům a problémům s trávením

Kurkuma se hojně používá především v tradiční čínské medicíně. Její zázračné účinky se využívaly už před 4 000 lety a dodnes na ni někteří nedají dopustit. Dokáže ochránit před řadou nemocí, ale mezi ty nejhlavnější patří jakékoliv záněty v těle (například záněty močového měchýře) a problémy s trávením.

S kurkumou se nicméně musí opatrně. Nesmíte překročit dané dávkování, ve výjimečných případech vám z toho totiž mohou vzniknout žaludeční vředy. Je proto důležité užívat kurkumu podle návodu, případně se poradit s lékařem. Těhotné a kojící ženy by se před užíváním kurkumy také měly poradit s doktorem.

Podle Renee Matthewsové, která se už léta věnuje léčbě protizánětlivých onemocnění, je v kurkumě prospěšná především její primární aktivní složka zvaná kurkumin. Ta je vynikající k léčbě a prevenci problémů s trávením, prostatitidou, osteoartritidou, Crohnovou chorobou, Alzheimerovou chorobou a řadou dalších. „Tím, že jsou přímo modulovány zánětlivé hladiny cytokinů uvnitř těla, pomáhá kurkuma chránit proti široké škále oslabujících onemocnění, včetně srdečních onemocnění a rakoviny,“ doplňuje Matthewsová.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz