Je čas osázet záhony i balkony barevným vřesem! Víte, proč je považovaný za symbol podzimu?

Žena sází vřes do truhlíků Caterina Trimarchi / Shutterstock.com

Záhonky i balkony a terasy se začínají na podzim rozveselovat pod barevnými trsy vřesů. Víte ale, proč je tato rostlinka symbolem podzimu i přesto, že kvete taky v létě? Důvodů je hned několik. Navíc pro vás máme pár užitečných rad a tipů, jak vřesy doma i na zahradě pěstovat a v jakých obchodech je nyní koupíte za akční ceny.

Přečtěte si také

Billa zvyšuje od dubna mzdy svým zaměstnancům. Jakou výplatu mají pokladní v Kauflandu, Lidlu nebo v Penny?
Billa zvyšuje od dubna mzdy svým zaměstnancům. Jakou výplatu mají pokladní v Kauflandu, Lidlu nebo v Penny?

Barevné oživení podzimních záhonů i balkonů

Vřes patří do skupiny stálezelených, mrazuvzdorných rostlin, které kvetou od srpna do prosince. Největší pozornost je jim ovšem věnována právě nyní, na podzim.

Je to jednak proto, že spolu s podzimními astrami patří ke květinám, které svými barevnými květy rozveselují podzimní záhonky a truhlíky, jež prořídly po odkvětu posledních letních rostlin, a zároveň vřesy snesou chladné a sychravé počasí.

Posvátná rostlina pro zesnulé

Další důvody lze hledat v lidových pověrách a pověstech. Vřes byl totiž vždy považován za magický symbol, který otevírá dveře do záhrobí a je díky němu možné spojit se s mrtvými. Tradičně se proto v období Dušiček dává spolu se svíčkami na hroby– ať už pro svou symboliku, nebo pro barevný vzhled a odolnost, díky které vydrží náhrobky zdobit i v době, kdy začínají první mrazíky.

Květináče s vřesem a lucernička stock_studio / Shutterstock.com

Rozkvetlý smetáček i symbol štěstí a mládí

Pro zajímavost, latinské jméno vřesu Calluna má původ ve starořečtině (od slova kalluntron), kde se tímto výrazem označoval smeták – protože právě z větviček této rostliny se tehdy košťata vyráběla. Květy vřesu se také vždy považovaly za prostředek k udržení vitality a mládí, konkrétně bílý vřes sloužil jako ochrana před zlem a symbol štěstí. V neposlední řadě se dříve na základě keříků vřesu odhadovala tuhost zimy – čím bohatší květy a větší hojnost semen, tím delší a mrazivější zima měla přijít.

Přineste si domů barvy podzimu

Vřesovec není totéž co vřes

Původně měly vřesy pouze růžové odstíny, později byly vyšlechtěny stovky kultivarů s nejrůznějšími barevnými květy – od bílé, žluté, červené a fialové až po oranžovou. Někdy je možné setkat se také s názvem vřesovec. Nenechte se ovšem zmást, botanicky jde o trochu jinou rostlinu než vřes.

  • Vřesovec (latinsky Erica) vypadá podobně jako vřes, pokud byste ale tyto dvě rostlinky daly v obchodě vedle sebe, vřesovec bývá většinou vyšší, bohatěji osázený květy a nabízí širší paletu barevných odstínů. Vřes má zase viditelnější zelené jehlicové lístky.
  • Rozdíl je také ve způsobu pěstování a době květu – vřesovec kvete od zimy déle do jara a není tak náročný, vystačí si s jakoukoliv půdou (ideálně s příměsí rašeliny).
Květináč s vřesem na hrobě s lucernou Ariene Studio / Shutterstock.com

Vřesům dopřejte dostatek slunce i kyselosti

Vřes potřebuje kyselou, dobře propustnou půdu. Pokud ho budete sázet do květináčů nebo truhlíků, nezapomeňte na drenážní vrstvu, která na dně nádoby usnadňuje odtok vody. Na zahradě sázejte vřes na slunné stanoviště, ideálně do půdy obohacené o rašelinu nebo drcenou kůru. Nezapomeňte však, že se nerad stěhuje a špatně snáší přesazování. Místo, na které jej zasadíte, by mělo být trvalé.

Vřesům škodí přeschnutí i dlouhodobé podmáčení. Pravidelnou zálivku ovšem potřebují, a to i v době vegetačního klidu. Pokud tedy venku vyloženě nemrzne, je dobré je zalévat i v zimě. Plánujete-li hnojit, potom se vyhněte hnojivům obsahujícím vápník, ten vřesům nesvědčí.

Kdy jsou v obchodech nejlevnější? Právě nyní!

Vřesy i vřesovce najdete na podzim v akčních nabídkách mnoha supermarketů, hypermarketů i hobby marketů a zahradnictví. Jejich cena se odvíjí od velikosti a průměru květináče.

  • Z aktuálních letáků je můžete například koupit od čtvrtka 23. 9. v Lidlu za 19,90 Kč (průměr květináče 9 cm). Již od pondělí 20. 9. ale tento obchod nabízí i naaranžovanou misku čtyřbarevného mixu za 199 Kč (průměr květináče 23 cm, výška rostliny 30 cm).
  • Do středy 22. 9. se pro ně můžete zastavit do vybraných prodejen Globus, kde rostlinku v květináči o průměru 10 cm koupíte za 34,90 Kč. A pořídíte je i v Tescu za cenu 59,90 Kč (průměr květináče 11 cm).