Jak se zbavit nepříjemné škytavky. Rady a tipy, které opravdu fungují

Žena se skleničkou vína zakrývající si ústa Canva

Asi každý z nás se sem tam potýká s nepříjemnou škytavkou. Víte, co ji způsobuje, jak ji zahnat a jaká je prevence jejího vzniku? Pojďme se podívat zmíněné škytavce na kloub a poodhalme mechanismus tohoto nepříjemného fyzického projevu.

Přečtěte si také

Velkoobchod stahuje hned dva nebezpečné výrobky: Maso s olovem a grilovací klobásky s úlomky kovu
Velkoobchod stahuje hned dva nebezpečné výrobky: Maso s olovem a grilovací klobásky s úlomky kovu

Co je to škytavka?

Škytavka je způsobená prudkými stahy bránice, které jsou vyvolané podrážděním tzv. bráničního nervu. Záškuby bránice vedou k prudkému nasávání vzduchu do plic, který způsobí při průchodu hrtanem rychlé uzavření hrtanové příklopy, čímž vzniká typický zvuk škytavky.

Nutno však podotknout, že přesné příčiny a důvody škytavky jsou stále předmětem vědeckého zkoumání.

Žena v růžovém topu zakrývající si ústa Canva

Kdy se škytavka projevuje?

Nejčastěji začneme škytat, pokud se napijeme perlivého nápoje, přeplníme si žaludek jídlem, sníme něco ostře kořeněného nebo vypijme nadmíru alkoholu. Škytání způsobuje i to, když rychle hltáme jídlo a do žaludku se nám tak spolu s ním dostane i vzduch. Může jít i o důsledek nadměrného stresu nebo rychlého střídání teplých a studených pokrmů.

Jak zahnat škytavku?

Už od svých babiček jsme slýchali: „Zadrž dech“. Různých babských rad, jak na škytavku, ale existují desítky. Mezi nejznámější patří tyto triky:

  • Zadržte dech, následně polkněte.
  • Snězte něco sladkého nebo kousek suchého chleba.
  • Namočte kostku cukru do octa a vložte ji pod jazyk, nebo si vymačkejte šťávu z citronu a neředěnou ji vypijte.
  • Dýchejte do dlaní.
  • Čichejte různé vůně.
  • Zkuste skákat tzv. panáky, anebo skákejte několik minut snožmo.
  • A mnoho dalších....
Žena v modré košili zakrývající si ústa oběma rukama Pixabay

Může se jednat o závažnější onemocnění, než se na první pohled zdá

Pokud trpíte chronickou škytavkou, představuje to závažný problém. Dlouhotrvající škytavka může vést až k dehydrataci a metabolickému rozvratu. Tento stav může způsobovat řadu neurologických potíží, problémů se srdcem nebo ledvinami.

Jestliže škytavka trvá déle než tři hodiny nebo pokud vás trápí podezřele často a narušuje vaše stravovací návyky, případně vás u škytání bolí břicho, projevuje se u vás horečka, dušnost, zvracení, vykašlávání krve nebo pocit, že se dusíte, vyhledejte lékařskou pomoc! Můžete tak předejít vážným nepříjemnostem.

Neberte projevy škytavky na lehkou váhu

Škytavka se může projevit v jakémkoliv věku, zdravotním stavu i psychickém rozpoložení. Není třeba hned myslet na nejhorší, avšak je potřeba naslouchat svému tělu a nebrat projevy i takto na pohled banálního fyzického projevu těla na lehkou váhu. Dlouhotrvající nepříjemná škytavka může znamenat i závažnější onemocnění, než se na první pohled může zdát.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz