Je čas začít s přikrmováním ptáků před zimou. Rohlík jim dát můžete, chléb však v žádném případě

Ptačí krmítko u jehličnatého stromu Canva

Ptáčci, kteří před zimou neodlétají do teplých krajin, to s hledáním potravy v naší neustále se měnící krajině nemají vůbec lehké. Ubývající monokultura a zledovatělá půda jim komplikuje sběr drobného hmyzu i semínek, a tak jejich životy mnohdy závisí na pomoci člověka. Víte ale, co do krmítka patří a co ne? Některým jídlem totiž můžete ptáčkům nevědomě ublížit.

Přečtěte si také

Vyrobte si domácí perníkové koření, které dodá vašim perníčkům, masu i kávě dokonale vánoční chuť
Vyrobte si domácí perníkové koření, které dodá vašim perníčkům, masu i kávě dokonale vánoční chuť

Krmení může i zachránit život

Pro stálé ptáky je životně důležitý dostatek tukových zásob. Malí pěvci například přes noc vydají tolik energie na zahřátí, že ztratí až jednu pětinu své tělesné hmotnosti, kterou musí ve dne opět nabrat. Sběru potravy v zimě proto věnují valnou většinu času. Není tedy divu, že pro mnohé opeřence zimní měsíce představují kritické období.

Přežít jim přitom může pomoct i obyčejné krmítko nebo budka na okenním parapetu, samozřejmě s nasypaným krmivem. Pokud však chcete ptáčkům podat pomocnou ruku, měli byste vědět, co jim do krmítka dát a co raději ne.

Jak v obchodě vybrat správné krmítko

Pořízení krmítka představuje jednoduchý a důležitý počin, který pro přezimující ptáčky můžete udělat. Koupit ho není žádný problém – krmítka a ptačí budky různých druhů nabízí prakticky každý hobbymarket. Pokud je ale chcete sehnat levně, sledujte akční letáky OBI, Baumax nebo Hornbach. Někdy na ně dokonce můžete natrefit v Lidlu.

Dřevěná ptačí budka, na které sedí sýkorka Fietzfotos/Pixabay

A jak na výběr krmítka? Co se týče designu, záleží především na vašich preferencích. Stačí, když bude dostatečně prostorné, bez ostrých hran a chráněné proti větru. Vyrobeno může být ze dřeva, plastu, keramiky i plechu. Na tom v podstatě nezáleží, i když přírodní materiály jsou samozřejmě nejlepší volbou. Hlavní však je, aby mělo střechu zakrývající celé dno, která zabrání plesnivění a rozfoukání nasypaného krmiva.

Po zakoupení krmítko pečlivě opláchněte teplou vodou a umístěte ho do vzdálenosti alespoň 2–3 metry od okolních stromů či keřů. Vhodné je tiché a chráněné prostranství, které umožní ptáčkům v poklidu hodovat bez rizika ohrožení kočkou nebo kunou. Připevnit ho můžete do zahrady nebo přímo na okenní parapet.

Krmítka mohou být i poměrně stylová

Krmítko a ptačí budku můžete vyrobit i z konzervy nebo PET lahve

Hezké a plně funkční krmítko můžete dokonce vyrobit. Díky tomu nejen ušetříte, ale také využijete různé materiály, které by šly jinak do odpadu. Další výhodou je také to, že si jejich velikost lze přizpůsobit na míru vašim požadavkům, respektive šířce parapetu. Pro výrobu jednoduchého závěsného krmítka budete potřebovat například prázdnou plechovou konzervu, dutý kokosový ořech nebo větší kelímek od jogurtu.

  • Krmítko z konzervy vyrobíte tak, že ji celou obmotáte motouzem a do přední otevřené části připevníte krátké dřívko, které nahradí bidélko. Hlavně pozor na ostré části – otvor konzervy v místech, kde by mohly být ostré hrany, raději zabezpečte nalepením silného motouzu tavnou pistolí. Na závěr nezapomeňte udělat poutko na zavěšení. Podobně můžete vyrobit krmítko z kelímku nebo z vydlabaného kokosového ořechu.
  • Úplně nejpraktičtější je ale samodávkovací krmítko z plastové lahve a umělé lžičky. To vyrobíte tak, že ve dnu uděláte kousek od sebe dvě dírky, kudy provlečete provázek na zavěšení. Lahev tedy bude viset víčkem dolů, před zašroubováním do ní však nezapomeňte nasypat krmivo. Poté v její spodní polovině udělejte dvě díry naproti sobě, abyste jimi mohli rukojeť lžičky prostrčit a do oblé části lžíce, která zůstává vně, se vsypala semínka.
Krmítko pro ptáčky vyrobené z kokosového ořechu Antranias/Pixabay

Pohostěte ptáčky slunečnicovými semínky nebo speciální směsí

Ptactvo všeho druhu si obecně rádo pochutnává na semínkách, oříšcích a některých bobulovitých plodech. Ze semen jsou nejvíce energeticky hodnotná slunečnicová semínka, avšak dobře poslouží i lněná, dýňová nebo konopná.

Ptákům můžete dále naservírovat jeřabiny, plody rakytníku, hlohu nebo černého bezu. Z ořechů si nejvíce pochutnají na drcených vlašských nebo lískových jádrech. Čím pestřejší vaše krmivo bude, tím více druhů ptáčků se na vašem krmítku vystřídá.

Pro zpestření jim dokonce můžete nabídnout i něco málo ze své kuchyně, například vařenou rýži, nakrájená jablka a nastrouhanou mrkev, kousky syrového masa, drcené ovesné vločky nebo strouhanku. Před nastrouháním z rohlíků ovšem odstraňte veškerou sůl! Tou byste ptáčkům příliš neprospěli. Stejně tak je pro ně nevhodný chléb, čerstvé pečivo, suché těstoviny a cokoliv kořeněného či zkaženého. Odpad a zbytky z kuchyně se pro vzácné okřídlené hosty zkrátka nehodí.

Opeřencům všeho druhu jistě zachutná tato směs

Pokud nevíte, co přesně do krmítka nasypat, anebo se nechcete zdržovat s přípravou vlastní směsi, zvolit můžete již předpřipravené krmivo pro ptáky, které seženete například v OBI. Jde o speciálně namíchanou směs různých semen, jež se hodí pro zimní přikrmování volně žijícího ptactva. Cena za 1 kg se pohybuje od 30 Kč do 100 Kč.

Pták se krmí na lojové kouli Carola68/Pixabay

Zavěste do větví stromů lojové koule

Lojové koule představují skvělý a jednoduchý způsob, jak ptáčky v zimě zasytit. Pořídit je můžete za pár korun v každém supermarketu, hobbymarketu či chovatelských potřebách a zavěsit je lze přímo na větve stromů, keře, remízky nebo třeba balkon. Krmítko tedy není potřeba.

Došly vám lojové koule? Pořiďte je v akci

A jelikož o ně bude venkovní ptactvo jevit velký zájem, je dost možné, že vám brzy dojdou. Pokud se tak stane, můžete si je dokonce vyrobit sami doma. Do výroby klidně zapojte i děti, které to jistě bude bavit.

  1. Na přípravu budete potřebovat kostku 100% rostlinného tuku a dvě hrsti semínek. Přidat můžete i nesolené, neškvařené sádlo či hovězí lůj – pokud ho ale nemáte po ruce, vystačíte si s rostlinným tukem.
  2. Tuk v hrnci rozpusťte, odstavte z plotny a přidejte suché přísady. Vše pečlivě promíchejte a nalévejte do připravených formiček na muffiny nebo vyčkejte, až tuk trochu ztuhne, a obalte jím šišku či klacík.
  3. Domácí lojové koule vyloupnuté z formiček poté vložte do krmítek nebo zasaďte do síťky a pověste kamkoliv v zahradě. Vděčné vám budou především sýkorky.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz