Potraviny zůstanou v neděli poprvé zavřené. Květinářství dostala na Dušičky výjimku a otevřou

Květinářství mohou mít v neděli otevřeno Canva

V Česku platí zákaz maloobchodního prodeje v neděli. Ale hned první víkend, kdy se má nařízení ukázat v praxi, platí díky Dušičkám výjimka. Stánky i obchody prodávající pietní zboží a také provozovny na zpracování kamene mohou být od soboty mezi 05:00 a 19:59 otevřeny, a to i po celou neděli. Památka zesnulých, která připadá na 2. listopadu, tak letos zamotala hlavu nejednomu prodejci i zákazníkovi, protože kvůli neustálým změnám vlády lidé už neví, co může a nemůže být v neděli otevřeno.

Přečtěte si také

Konec spalovacích motorů do roku 2035? EU schválila ukončení jejich prodeje
Konec spalovacích motorů do roku 2035? EU schválila ukončení jejich prodeje

Dušičky jsou časem zklidnění a vzpomínek. Hřbitovy se v tento čas rozzáří podzimními barvami kvetoucích chryzantém a plápolajících světel rozžehnutých svíček. Právě v tento čas se sejdou z daleka i blízka pozůstalí u hrobu svých zesnulých a zavzpomínají. A zatímco u nás dopravci posilují spoje a úřady doporučují, aby Češi návštěvu hřbitova rozložili na více dní, v Polsku hřbitovy uzavřou během dušičkového víkendu úplně. Hlavním důvodem podle polského premiéra je, že se na cesty během Dušiček vydávají zejména starší lidé, kteří jsou k nákaze náchylnější. „Tradice nejsou tak důležité jako váš život,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki. 

Zákazníci i majitelé nemají jasno, co bude v neděli otevřeno

By mě zajímalo, jestli musí zavřít všechny obchody. Mám malé květinářství a na neděli mám dvě objednávky. Jsou dušičky. V sobotu jsou v práci. To jim jako ty věnečky nesmím prodat? ptá se v diskuzi pod článkem Zákaz nedělního prodeje vyvolal v obchodech šílenství podobné tomu před Vánoci nebo státním svátkem paní Simona P. Je jedním z živnostníků, kteří stejně jako většina lidí marně hledali na vládních stránkách informaci o výjimkách v maloobchodním prodeji během dušičkového víkendu. 

Hřbitovy v Polsku jsou na Dušičky zavřené Canva

Hřbitovní svíce v akci

Mohu potvrdit, že Dušičky budou bez komplikací. Vláda schválila výjimku pro stánky i běžné obchody s prodejem pietního zboží, věnců, svíček, stejně tak provozovny s opracováním pomníků. Umožňujeme rovněž jejich nedělní provoz,“ uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na tiskové konferenci. Výjimka z nedělního prodeje se vztahuje i na květinářství a další provozovny, včetně těch mobilních, kde je možné zakoupit věnce, květinovou výzdobu na hroby, pietní svíčky a další podobné zboží.