Zákaz nedělního prodeje vyvolal v obchodech šílenství podobné tomu před Vánoci nebo státním svátkem

Prodejny se vypořádávají s dalšími omezeními – zavřené budou po osmé hodině večer i každou neděli Canva

Vláda stanovila nová pravidla pro maloobchodní prodej. Obchody musejí zavřít povinně do 20 hodin, a v neděli platí dokonce úplný zákaz, který se vztahuje i na řetězce potravin. Nová bezpečnostní opatření mají podle bývalého ministra Romana Prymuly předejít shlukování se lidí. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy však může být efekt zcela opačný – nárůst nakupujících v soboty a pondělky, což může epidemiologickou situaci ještě více zhoršit.

Přečtěte si také

Řetězce snižují produkci odpadu, začínají balit maso do papíru
Řetězce snižují produkci odpadu, začínají balit maso do papíru

Na svůj Twitter umístil Prouza vzkaz, který rozdělil lidi na příznivce a odpůrce nedělního zákazu maloobchodního prodeje. „Zákaz prodeje v neděli bude mít za následek zvýšení koncentrace zákazníků v prodejnách v sobotu, kdy se lidé budou chtít předzásobit, a také v pondělí, kdy budou zásoby doplňovat,“ uvedl Prouza. 

Během lockdownu potřebují lidé nakupovat více, jelikož nemohou do restaurací a jídelen, a tudíž jsou odkázáni na stravování se doma. Nedělní zavření supermarketů nicméně vyvolává v zákaznících nepříjemný pocit, že jim doma bude něco chybět a nebudou mít možnost si zajet do potravin doplnit zásoby. A to se může promítnout ve větší koncentraci nakupujících ve zbylých dnech. 

„Lidé, kteří si plánují nákupy a jezdí před víkendem pravidelně na velké nákupy mají obsah košíků podobný jako před zákazem. Ale můžu potvrdit, že už v pátek jsme u nás v hypermarketu pocítili větší nápor zákazníků v odpoledních hodinách. Lidé tak reagují na obavy, že v sobotu bude v obchodech plno a chtějí se vyhnout dlouhým frontám u pokladen,“ komentuje situaci v ostravské prodejně Lidl jedna z pokladních. 

„Jsem zde brigádně a chodím si přivydělávat i s manželem o víkendech. Díky koronaviru jsme oba přišli zhruba o 20 % platu, protože pracujeme oba ve stejné fabrice, a tak jsme za víkendové práce vděční. Bohužel s novým nařízením vlády přijdeme částečně i o tento přivýdělek,“ odpovídá nám na dotaz, jak se dívá na zákaz nedělního prodeje, paní Eva, která vybaluje v brněnské prodejně Albert zboží z palet do regálů. 

Tip: Na stránkách Kupi.cz nebo v její mobilní aplikaci si můžete sepsat nákupní seznam pohodlně doma. V aplikaci vidíte aktuální slevy, aniž byste museli listovat letáky, a tak zjistíte, jestli víc ušetříte za váš nákup v Lidlu, Bille nebo jiných obchodech, které máte ve svém okolí. 

„Neděle jsou v Česku v nákupních centrech poměrně živé, ale pokud se zakážou jen neděle, zdvojnásobí se tím koncentrace o sobotách,“ hodnotí obdobně situaci i ekonom Petr Bartoň.

A diskutabilní je i večerní zákaz nakupování – kromě již zmíněného navýšení koncentrace zákazníků ve zbylých hodinách, jde totiž navíc o dobu, ve kterou zase tolik lidí do obchodů nechodí. Svědčí o tom například i přehled prodejen na Google mapách, z jejichž dat lze vyčíst, že ve večerních hodinách – které stát nyní zakázal – bývá typické vytížení prodejen nižší než ve zbytku dne.

Jaký máte názor na nedělní zavření obchodů vy? Podělte se s námi v komentářích pod článkem

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz