Vyzkoušejte detoxikaci těla vodou nebo zeleninovými šťávami. Zhubnete a budete se cítit lépe

Tři sklenice se zeleninovými šťávami z řepy, rajčat a mrkve Canva

Lidé se postí z různých důvodů – od víry až po snahu zhubnout. Půst však může být prospěšný i vám, jelikož stačí pár hodin až dní omezení, a vaše tělo se pročistí. Budete se cítit svěže, odpočatě a plní energie, zmizí únava, pocit nafouklého břicha a možná přijdete i o nějaký ten gram tuku. Jak se správně postit?

Přečtěte si také

Jak přežít horko v bytě bez klimatizace? I větrání v létě má svá pravidla
Jak přežít horko v bytě bez klimatizace? I větrání v létě má svá pravidla

1) Půst obyčejnou vodou

Půst pomocí obyčejné vody je vůbec tím nejsnadnějším a nejběžnějším způsobem. Výhodou je, že na něj nepotřebujete nic speciálního, stačí vám voda. Nevýhodou je ovšem velký pocit hladu, který se obvykle stupňuje s počtem hodin, které půst držíte.

Tento druh půstu můžete vyzkoušet držet např. jen 8 hodin, ideální je ale 24 hodin, tedy jeden den. Pokud chcete tělu skutečně ulevit, doporučuje se půst v délce trvání od 24 do 72 hodin. V případě nejasností kolem půstu, konzultujte vše s lékařem.

Vodu si můžete ochutit citronem – jsou v akci!

Kupte se slevou Citrony.

Porovnat slevy

Tip na nákup:

Pokud se postíte déle než 8 hodin, lze pro lepší chuť občas do sklenice přidat pár kapek citronové šťávy. Není nicméně nutné hned kupovat a mačkat čerstvé citrony – postačí vám lisovaná 100% citronová šťáva, kterou koupíte například v drogeriích dm (200 ml za 35 Kč).

Dvě zeleninové šťávy z mrkve a salátu Canva

2) Detox zeleninovými šťávami

Další možností, jak detoxikovat tělo, je určitou dobu popíjet pouze vodu a 100% zeleninové šťávy. Můžete konzumovat také ovocné šťávy, ale těch by mělo být minimum, protože cukr není pro očistu těla vhodný. Detox zeleninovými šťávami můžete vyzkoušet po dobu 3 až 7 dní. V případě pochybností tuto očistnou kúru opět konzultujte s praktickým lékařem.

Zelenina vhodná pro detox:

  • řapíkatý celer
  • červená řepa
  • kadeřávek
  • brokolice
  • mrkev
  • salátová okurka
  • zelí
  • špenát, mangold
  • zelený ječmen

Kam pro mixér v akci? Víme!

Zeleninové šťávy popíjejte 100%, odšťavené, bez přidaného cukru. Někteří odborníci také radí, že je dobré, aby si tělo posléze zvykalo na pevnou stravu postupně. Ze začátku (2 až 3 dny) byste měli jíst jen čisté potraviny, jako jsou ovoce a zelenina, rýže či kuřecí maso.

3) Detox kokosovou vodou

V poslední době je moderní také očista těla pomocí kokosové vody z mladého kokosu. Kokosová voda je skvělá a na tělo má skutečně pozitivní účinky. Nevýhodou ale je, že v České republice jsou mladé kokosy poměrně drahá záležitost. Proto tuto očistu doporučujeme spíše v zahraničí, například na dovolené v tropickém ráji.

Rozpůlený kokosový ořech a kokosová voda ve sklenici Canva

Tip na nákup:

Výhodou je, že pokud se pro očistu kokosovou vodou přece jen rozhodnete, mladý kokos bez problémů koupíte i v ČR. V akci jej seženete zhruba za cenu okolo 50 Kč. A k dostání je rovněž kokosová voda v láhvi, kdy za litr nápoje zaplatíte okolo 30 Kč.