Jestli se dá nějak nazvat marketing obchodního řetězce Lidl, tak rozhodně odvážný. Řetězec i tentokrát ukázal, že se nebojí kopnout do vosího hnízda. Ve svých letácích si připravil srovnávací nákupy a porovnal ceny se svými konkurenty – supermarkety Albert a Penny. Co řetězec porovnával a jak nákupy dopadly?
Už v minulosti se obchodní řetězec pustil do podobného počinu, a to v listopadu 2023. I tehdy se v kampani snažil ukázat lidem, že každý den najdou v Lidlu nízké ceny, a to dokonce nižší, než právě v konkurenčním Penny. Provedl jednorázový nákup, do kterého zařadil základní potraviny jako olej, máslo, sýr, šunku, mléko a další. Přidal také základní drogerii jako sprchový gel nebo toaletní papír. Jako vítěz z toho vyšel Lidl, a to o cca 220 Kč levněji.
Další srovnávačku s Penny a také Albertem provedl pak v únoru 2024, kdy si dokonce nechal notářsky ověřit, že je nákup objektivní z hlediska správnosti a srovnatelnosti cen i kvality produktů.
Už v únoru letošního roku řetězec Lidl trvale snížil ceny v rámci akce Ceny v klidu. Reakce ostatních řetězců na sebe nenechala dlouho čekat a k podobnému kroku přistoupil i řetězec Kaufland. Nedlouho poté pak také online supermarket Rohlík zlevnil základní potraviny, a to na podobnou cenu nebo, jak uvádí, dokonce nižší, než mají velké řetězce.
Lidl ale šel ještě o krok dál. V dubnu se rozhodl vrátit ke srovnávacím nákupům, do kterých zahrnul právě vybrané základní potraviny s dlouhodobě sníženými cenami a produkty od konkurence. A opět si vybral právě Albert a Penny.
„Cílem porovnání s konkurencí bylo ukázat, že díky naší nové cenové strategii „Ceny v klidu“, je Lidl levnější než konkurence i bez akčních slev. Naši zákazníci tak nemusí čekat, až budou jejich oblíbené produkty v akci, ale mohou si je nakoupit kdykoliv,“ uvedla pro Kupi.cz mluvčí Lidlu Iveta Barabášová.
Aby byl podle řetězce nákup objektivní, porovnával co nejvíce podobné produkty. Do srovnání nebyly zahrnuty ani věrnostní programy – šlo tedy o ceny, které zaplatí běžný zákazník bez jakékoliv kartičky nebo aplikace.
„Modelový nákup byl zaměřen na základní potraviny zařazené do kampaně „Ceny v klidu“. Pro zachování maximální objektivity byly srovnávány produkty srovnatelných vlastností a parametrů (kvalita/hmotnost/objem/složení). Do srovnání byly zahrnuty i produkty, které konkurenční řetězce v čase nákupu nabízely v krátkodobé slevové akci. Věrnostní programy nebyly zohledněny. Ceny u konkurence se mohou v čase měnit; cílem srovnání bylo srovnat nákupy v Lidlu a konkurenčních supermarketech k uvedenému datu,“ doplnila Barabášová.
Srovnávací nákup s Penny byl proveden 22. 4. 2026 v prodejnách na adrese Plzeňská, Beroun. Do porovnání zařadil Lidl 34 vybraných běžných potravin z probíhající kampaně Ceny v klidu. Srovnávací nákup s Albertem pak proběhl o týden dřív, tedy 15. 4., v prodejnách na adrese Budějovická, Jesenice. V tomto případě nakoupil řetězec 25 potravin. Jako u předchozích nákupů šlo hlavně o mléko, olej, mouku, těstoviny nebo třeba margarín. Na kompletní seznam i účtenky se můžete podívat ve fotogalerii.
A výsledek? Lidl uvádí, že nákup právě v jeho prodejně stál 867,60 Kč, kdežto v Penny 1 011,60 Kč. Úspora tedy činí 144 Kč. Ještě lépe pro Lidl pak dopadlo srovnání s Albertem, kde lidlovský nákup stál 583,50 Kč a nákup v Albertu 774,50 Kč. Ušetřit se tak podle Lidlu dalo 191 Kč. Žlutomodrý supermarket také upozorňuje, že ceny se v čase mohou měnit, cílem marketingové kampaně je ale dokázat, že Lidl je dlouhodobě levnější.
A co Penny nebo snad Albert? Ani jeden z řetězců se zatím nenechal vyvést z míry a na kampaň nijak nereagoval.
Stock-Asso / Shutterstock.com
Rozhodli jsme se provést i vlastní srovnání a podívali se na akční letáky, které platí tento týden. Co jsme zjistili?
Oba obchody mají v akci máslo 250 g shodně za 19,90 Kč. Za stejnou cenu je v obou obchodech i šunka nejvyšší jakosti, s tím rozdílem, že v Lidlu koupíte 120gramové balení, kdežto v Penny 100 g. Tady tedy vítězí Lidl. Oba řetězce mají v akci i zmrzlinu Mrož za totožných 14,90 Kč. V akci mají supermarkety i keříková rajčata 1 kg, Lidl za 44,90 Kč a Penny za 49,90 Kč – tady opět vyhrává Lidl. Až do čtvrtka 30. 4. má Lidl v akci jahody 500 g za 34,90 Kč, naopak v Penny jsou od středy za 29,90 Kč. V Penny tedy vychází výhodněji. Z toho nám vyplývá, že v mnohých cenách se řetězce shodují, Lidl měl v našem srovnání lehce „navrch“, ale často spíše záleží na tom, jaké máte štěstí na akci.
Jedním z hlavních taháků v obou obchodech jsou kuřecí prsa, která shodně oba řetězce nabízí za 99,90 Kč (1 kg). Pokud porovnáme keříková rajčata, tak v Albertu jsou tento týden za 69,90 Kč/1 kg a v Lidlu za 44,90 Kč – tady je tedy vítězem Lidl. Červená jablka jsou od čtvrtka do neděle v Lidlu za 17,90 Kč, v Albertu od pátku do neděle za 18,90 Kč bez aplikace (s aplikací pak za 16,90 Kč). Kanadské borůvky 125 g v Lidlu nakoupíte za 29,90 Kč, borůvky v Albertu 125 g řetězec nabízí za 29,90 Kč bez aplikace (s aplikací za 27,90 Kč). Filety z lososa aktuálně v Lidlu koupíte 100 g za 39,90 Kč (baleno 8 × 125 g za 399 Kč) a v Albertu 100 g za 32,90 Kč – v tomto případě se stal vítězem Albert. I tady tedy platí, že rozdíly nejsou nijak zásadní – záleží spíš na konkrétní položce a aktuálních akcích.
Nutno zdůraznit, že Lidl se ve svém srovnání zaměřil na dlouhodobě snížené ceny. My jsme srovnávali aktuálně probíhající či budoucí akce.
Hryshchyshen Serhii / Shutterstock.com
A jak je to vlastně se srovnávací reklamou? V Česku je sice povolená, ale jen za splnění poměrně přísných podmínek. Podle občanského zákoníku musí být srovnání objektivní, ověřitelné a nesmí konkurenta zlehčovat. Pokud něco z toho neplatí, jde o tzv. nekalou soutěž a poškozený řetězec se může domáhat stažení reklamy nebo třeba finančního odškodnění. Právě kvůli tomu si Lidl při dřívějších kampaních nechával srovnávací nákupy notářsky ověřit.
Ačkoliv srovnávání s konkurencí je z hlediska zákona problematické, nejde o nic výjimečného ani v Česku, ani v zahraničí. Například v sousedním Polsku se v minulosti rozhořela cenová válka mezi Lidlem a Biedronkou, kterou tentokrát rozpoutal druhý zmíněný obchod a opřel se právě do Lidlu. Nešlo o nic jiného než o cenu másla.
V roce 2022 se pak české Tesco pustilo do online supermarketu Rohlík se sloganem „Nenechte se opít…" a obrázkem rohlíku. Oba supermarkety se rozhodly provést srovnávací nákup – každý samozřejmě svůj. A výsledek? V každém z nich „nečekaně“ vycházel levněji právě ten supermarket, který ho prováděl. Rohlík poté oznámil, že nákup Tesca byl tendenční, protože využil produkty, které byly u něj aktuálně v akci, a hodlá zapojit právníky.
Zdroj: Lidl, letáky řetězců Albert, Lidl, Penny, ČTK, Zákony pro lidi, Kupi.cz