Jak využít vlašské ořechy? Opraví nábytek a skořápky vás zbaví chřipky

Věděli jste, že i slupky z vlašských ořechů nebo listy ořešáku najdou v domácnosti své využití?

Vlašské ořechy jsou zdrojem vitamínu B, zinku, vlákniny i bílkovin. Jejich podoba s lidským mozkem je sice náhodná, ale docela trefná. Mají totiž i zdravotní přínos právě pro náš mozek! Ale využití těchto oříšků je mnohem širší. Jak s nimi zaženete chřipku nebo opravíte odřený nábytek?

Přečtěte si také

Pažitka v kuchyni: 4 tipy, jak ji chutně zpracovat
Pažitka v kuchyni: 4 tipy, jak ji chutně zpracovat

Pažitka v kuchyni: 4 tipy, jak ji chutně zpracovat

V kuchyni, jak je neznáte

Jádra vlašských ořechů nám nejvíc chutnají zapečené ve štrúdlu nebo mleté ve vánočním cukroví. Ale v kuchyni je můžete využít i mnohem kreativněji! Rozemleté vlašské ořechy použijte namísto strouhanky při obalování řízků. Skvěle tak zapadnou do nízkosacharidových diet a proteinového stravování. Orestované vlašské ořechy dodají šmrnc zeleninovým salátům a v kombinaci se sýrem skvěle dochutí pesto na těstoviny. Opražené medové vlašáky jsou skvělým doplňkem k sýrům. Stačí, když ořechy pokapete medem, rozprostřete na pečicí papír a v troubě 10 minut opečete. Až pozvete známé na skleničku, nabídněte jim sýrové prkénko posypané touhle dobrotou. Garantujeme vám, že po vás budou chtít recept!

Dřevěný nábytek jako nový

Poškrábaný dřevěný nábytek dostane díky šikovnému ořechu nový kabát. Rozlouskněte skořápku a vyberte si kus, který k opravě dřeva použijete. Krouživými pohyby přejíždějte ořechem po škrábancích na dřevě. Jemným tlakem se přírodní oleje z ořechu uvolní a začnou prosakovat do dřeva, čímž zacelí škrábance a odřeniny. Nechte je několik minut působit, a poté přeleštěte hadříkem z jemné tkaniny. Uvidíte, že židle i skříně budou vypadat jako nové.

Aby vám vlašské ořechy vydržely, skladujte je nevyloupané v lednici.

Ořech pro krásu

Máte-li to štěstí, že strom ořešáku stojí přímo ve vaší zahradě, kromě plodů posbírejte i jeho listy. Silný výluh z nich lze totiž použít jako přeliv na hnědé vlasy. Barva sice není tak intenzivní jako ta chemická z drogerie, ale brunetkám dodá plnou a zářivou barvu vlasů. Na tuto metodu ale zapomeňte, máte-li vlasy šedivé. Ty totiž ořešák barví na zeleno! I bez listů ořešáku si ale můžete dopřát domácí vlasovou kúru. Vylouhovaný odvar ze skořápek jim dodá sílu a lesk. Vlasy ním jednoduše opláchněte a v ručníku nechte působit přibližně 20 minut. Poté je umyjte tak, jak jste zvyklí.

Skořápky jsou přírodní lék

Vyloupali jste vlašské ořechy na pečení a chystáte se skořápky vyhodit do koše? Zadržte! Lze je totiž použít v domácí přírodní lékárně. Pomohou vám v boji např. s nepříjemnou chřipkou, což je obzvlášť nyní na podzim velmi aktuálním tématem. Skořápky přibližně z 10 až 12 kusů ořechů omyjte a zalijte půl litrem horké vody. Odvar je třeba nechat louhovat přibližně 12 hodin a teprve poté scedit. Ořechový čaj si můžete před konzumací ohřát a osladit medem.

Vlašské ořechy neodmyslitelně patří k Vánocům. Co je využít jako ozdoby na stromeček?

Rustikální dekorace

Skořápky ořechů se často využívají ke zkrášlení našeho domova. O plovoucích vánočních svíčkách vám asi říkat nemusíme. Ale zkoušeli jste ořechy využít i jako vánoční ozdoby na stromeček? Použijete-li na ně zlatou nebo stříbrnou barvu, mezi zeleným jehličím se budou poté skvěle vyjímat. Vyrobit z nich můžete třeba i originální jmenovky pověšené na vánočních dárcích. Chcete-li prostřený stůl na slavnostní večeři nebo třeba svatební tabuli ozvláštnit, použijte oříšky jako stojánky na jmenovky hostů. Stačí, když kartičku vsunete mezi spoj skořápek a umístíte na stůl pro každého hosta.

Na toto pozor! Vlašské ořechy obsahují vysoké množství tuku a mají tak tendenci rychle žluknout. Pokud je tedy chcete skladovat, je vhodné je nechat ve skořápkách v dobře uzavřené nádobě. Tu umístěte nejlépe do lednice nebo mrazáku, kde vydrží až 1 rok.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!