Jak využít vlašské ořechy? Opraví nábytek a skořápky vás zbaví chřipky

Věděli jste, že i slupky z vlašských ořechů nebo listy ořešáku najdou v domácnosti své využití? Freepik

Vlašské ořechy jsou zdrojem vitamínu B, zinku, vlákniny i bílkovin. Jejich podoba s lidským mozkem je sice náhodná, nicméně docela trefná. I právě pro něj totiž mají zdravotní přínos – a jejich využití je ještě mnohem širší. Jak s nimi zaženete chřipku nebo opravíte odřený nábytek? A k čemu se ještě hodí?

Přečtěte si také

Koronavirová doba přeje mraženým potravinám: Češi plní mrazáky ve velkém
Koronavirová doba přeje mraženým potravinám: Češi plní mrazáky ve velkém

V kuchyni, jak je neznáte

Jádra vlašských ořechů nejvíc chutnají zapečená ve štrúdlu nebo namletá ve vánočním cukroví. V kuchyni je ovšem můžete využít i mnohem kreativněji.

Rozemleté vlašské ořechy například použijte namísto strouhanky při obalování řízků. Skvěle tak zapadnou do nízkosacharidových diet a proteinového stravování. Orestované naopak dodají šmrnc zeleninovým salátům a v kombinaci se sýrem skvěle dochutí pesto na těstoviny.

Opražené medové vlašáky jsou vůbec i skvělým doplňkem k sýrům. Stačí, když je pokapete medem, rozprostřete na pečicí papír a dáte do trouby na 10 minut. Až pozvete známé na skleničku, nabídněte jim sýrové prkénko posypané touhle dobrotou. Garantujeme vám, že po vás budou chtít recept!

Kupte si je v akci

Dřevěný nábytek jako nový

Poškrábaný dřevěný nábytek dostane díky šikovnému ořechu nový kabát. Rozlouskněte skořápku a vyberte si, který kousek k opravě dřeva použijete. Krouživými pohyby jím přejíždějte po škrábancích na povrchu. Jemným tlakem se totiž z ořechu uvolní přírodní oleje a začnou prosakovat do dřeva, čímž škrábance a odřeniny zacelí. Nechte je několik minut působit, a poté přeleštěte hadříkem z jemné tkaniny. Uvidíte, že židle i skříně budou vypadat jako nové.

Aby vám vlašské ořechy vydržely, skladujte je nevyloupané v lednici Kaboompics / Pexels

Ořech pro krásu

Máte-li to štěstí, že strom ořešáku stojí přímo ve vaší zahradě, kromě plodů posbírejte i jeho listy. Silný výluh z nich lze totiž použít jako přeliv na hnědé vlasy. Barva sice není tak intenzivní jako ta chemická z drogerie, brunetkám ovšem dodá plnou a zářivou barvu.

Na tuto metodu nicméně zapomeňte, máte-li vlasy šedivé. Ty totiž ořešák barví nazeleno! I bez jeho listů si ale můžete dopřát domácí vlasovou kúru. Vylouhovaný odvar ze skořápek jim dodá sílu a lesk. Vlasy jím jednoduše opláchněte, v ručníku nechte působit přibližně 20 minut a poté je umyjte tak, jak jste zvyklí.

Upřednostňujete pomoc z drogerií?

Skořápky jsou přírodní lék

Vyloupali jste vlašské ořechy na pečení a chystáte se skořápky vyhodit do koše? Zadržte! Lze je totiž použít v domácí přírodní lékárně. Pomohou vám např. v boji s nepříjemnou chřipkou, což je obzvlášť nyní na podzim velmi aktuálním tématem.

Skořápky z přibližně 10 až 12 kusů ořechů omyjte a zalijte půl litrem horké vody. Odvar je třeba nechat louhovat zhruba 12 hodin a teprve poté scedit. Ořechový čaj si můžete před konzumací ohřát a osladit medem.

Vlašské ořechy neodmyslitelně patří k Vánocům. Co je využít jako ozdoby na stromeček? PxHere

Rustikální dekorace

Skořápky ořechů se často využívají ke zkrášlení domova. O plovoucích vánočních svíčkách vám asi říkat nemusíme, zkoušeli jste je už ale využít i jako vánoční ozdoby na stromeček? Použijete-li na ně zlatou nebo stříbrnou barvu, mezi zeleným jehličím se budou skvěle vyjímat.

Vyrobit z nich dále lze i originální jmenovky pověšené na vánočních dárcích. A chcete-li prostřený stůl na slavnostní večeři nebo třeba svatební tabuli ozvláštnit, použijte oříšky jako stojánky na jmenovky hostů. Postačí, když kartičky vsunete mezi spoje skořápek.

A na chuť si dopřejte i jiné kousky

Na toto pozor!

Vlašské ořechy obsahují vysoké množství tuku a mají tak tendenci rychle žluknout. Pokud je tedy chcete skladovat, je vhodné je nechat ve skořápkách v dobře uzavřené nádobě. Tu umístěte nejlépe do lednice nebo mrazáku, kde vydrží až 1 rok.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!