Jednoduchý recept na domácí kořeněný chai latte! Na podzim zahřeje a dodá energii

Jednoduchý recept na domácí kořeněný chai latte! Na podzim zahřeje a dodá energii

Orientální nápoj chai latte dnes najdeme v nabídce téměř každé lepší kavárny a díky své kořeněné chuti bývá spojován právě s podzimním a vánočním obdobím. Pokud jste si tento originální nápoj zamilovali, nebo naopak jste doposud nenašli odvahu jej vyzkoušet, můžete to napravit. A rovnou doma s vlastním receptem!

Přečtěte si také

Jak se chránit proti klíšťatům? Vyzkoušejte vitamín B, repelentní náramky nebo česnek
Jak se chránit proti klíšťatům? Vyzkoušejte vitamín B, repelentní náramky nebo česnek

Lahodné zahřátí i detoxikační lék

Základem chai latte je černý nebo zelený čaj, směs exotického koření (hřebíček, kardamom, zázvor, skořice, případně šafrán, fenykl nebo černý pepř) a mléko (odtud také přívlastek "latte"). Pokud jsou k jeho přípravě použity kvalitní suroviny a neobsahuje příliš mnoho cukru (ideálně žádný nebo jen trochu medu), má navíc nespočet příznivých účinků na naše zdraví.

Aby taky ne, když pochází původem z Indie, kde podle dávných legend vznikl jako léčivý a detoxikační nápoj podle receptury ajurvédského léčitelství. Proč se tedy vyplatí chai latte (nejen kvůli skvělé chuti) pít?

Pomůže na trávení i záněty

Černý a zelený čaj jsou přírodními antioxidanty, které mají povzbuzující účinky. Jsou tedy ideální alternativou ke kávě. Hřebíček, zázvor i skořice zase působí protizánětlivě. Zázvor je účinný v boji s nachlazením a spolu s kardamomem podporuje dobré trávení a správnou činnost střev.

  • Víte, že kardamom je třetím nejdražším kořením na světě (hned po šafránu a vanilce)? Jak uvádíme v receptu níže, pro přípravu tradičního chai latte se používají celá zrna kardamomu. Ta můžete nejlevněji sehnat v e-shopech nebo ve specializovaných obchodech s kořením či zdravou výživou. Cena kardamomu se nejčastěji pohybuje okolo 200 Kč za 100 g a běžně se prodává v baleních po 30 či 50 gramech.
Chai latte krásně voní kořením, dodá energii a pomůže proti nachlazení, zánětům i potížím s trávením

Recept na domácí chai latte

Suroviny (na 1–2 porce):

  • 2 hrnky vody
  • 1 hrnek mléka (můžete zvolit plnotučné kravské i rostlinné, jako například mandlové, oříškové apod.)
  • 2–3 lžičky kvalitního sypaného černého čaje
  • 4 celé skořice
  • 10 ks hřebíčku
  • cca 1–2 cm zázvoru
  • 1 lžička celých zrn kardamomu
  • med nebo třtinový cukr podle chuti na doslazení

Postup:

Do menšího hrnce či rendlíku nalijte vodu, přisypte veškeré koření (pro intenzivnější chuť jej můžete zlehka podrtit v hmoždíři) a společně přiveďte k varu. Vařte po dobu asi 5 minut. Poté přisypte čaj a nechte ještě pár minut povařit, aby se chutě spojily. Hotovou tekutinu sceďte a nalijte do asi 2/3 většího hrnku nebo vyšší sklenice určené pro horké nápoje. Podle chuti oslaďte medem nebo třtinovým cukrem.

Před podáváním dolijte našlehaným mlékem (jeho teplota by měla být ideálně 65–70 °C), které můžete zpěnit ručním šlehačem, speciální funkcí u kávovarů nebo ve french pressu. Dozdobte mletou skořicí.

Chai latte se připravuje ze zázvoru, kardamomu, skořice, hřebíčku, případně také z pepře a šafránu

Tip: Pokud jste si chuť tohoto nápoje zamilovali, ale nemáte čas nebo suroviny na jeho přípravu, na trhu jsou k dostání hotové směsi Chai latte drinků i řada čajů s jeho příchutí. Většinou obsahují autentické ingredience. Například v drogeriích DM zakoupíte porcovaný Chai Tee značky dm Bio za cenu 59,90 Kč / 20 sáčků (hmotnost 40 g, složení: skořice, pražený kořen čekanky, zázvor, rooibos, jablko, kardamom, hřebíček, černý pepř).

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!