Jak se má správně jíst jablko nebo banán? Zásadní chybu dělá většina lidí

Trs banánů a dvě červená jablka Canva

Ve škole nás učí mnoho důležitých věcí, ale pamatujete si, že by vám někdo vysvětloval, jak správně sníst jablko nebo banán? Možná si říkáte, že to musí vědět každý. Opak je ovšem pravdou, většina lidí to dělá špatně. Toto téma myslíme naprosto vážně a poradíme vám, jak už nechybovat při konzumaci tohoto populárního ovoce.

Přečtěte si také

Která potravina se v obchodech krade nejčastěji?
Která potravina se v obchodech krade nejčastěji?

Správná konzumace jablka

Milovníka jablek poznáte jednoduše – nechává za sebou mnoho ohryzků. Chytrý milovník tohoto ovoce za sebou však nenechá ani ten ohryzek. Jaký je důvod? Kromě stopky spořádá jablko celé.

Při konzumaci jablka má většina lidí ve zvyku okousat měkkou dužinu, která se nachází kolem jádřince. Někteří lidé si jablko dokonce okrájí. V současné době se velmi plýtvá potravinami a také vzniká mnoho potravinového odpadu.

Někteří proto radí: jezte jablko celé. Zdraví prospěšná je nejen dužina, ale i jádřinec se semínky.

Žena v ruce drží nakousnuté červené jablko Canva

Pokud vám jádřinec připadá příliš tuhý, existuje snadná rada – jezte jablko odspodu. Začněte tedy tam, kde má jablko bubák, a skončete tam, kde má stopku. Když budete jíst jablko odspodu, jádřinec se nemusí zdát tak tvrdý. Jablka se mezi sebou samozřejmě liší, a zatímco některá jdou snadno konzumovat celá, jiná mají střed o poznání tvrdší.

  • Velkou chybou je jablka loupat, ve slupce se nachází velké množství vitamínů, o které se oloupáním připravíte. Pokud si jablka rádi strouháte, strouhejte je celá, abyste vyhodili pouze stopku. Stejný způsob konzumace můžete uplatnit i u mnoha jiných druhů ovoce, třeba u hrušek.
Kupte si jablka v akci a vyzkoušejte je sníst celá

Jak správně jíst banán?

Víte o tom, že většina lidí konzumuje banány špatně? Přitom se stačí podívat, jak to dělá náš nejbližší příbuzný – opice.

Když si většina lidí loupe banán, obvykle se ho snaží loupat od vrchní části, tedy od stonku, za který visí z trsu. To je ale špatný způsob, a to hned ze dvou důvodů. Loupat banán od vrchu je pracnější, protože jde o nejtvrdší část ovoce. Když vyvinete sílu k rozloupnutí banánu z této části, pravděpodobně ho u toho pomačkáte.

Opice loupou banány obvykle odspodu, tedy od jeho tmavé špičky. Co je vlastně ta tmavá špička na konci? Jde o pozůstatek banánového květu.

Pohlídejte si žlutou pochoutku v akci

Kupte se slevou Banány.

Porovnat slevy

Loupání odspodu je mnohem jednodušší – banán nebude pomačkaný, a navíc se vám bude za stopku lépe držet! Je to neuvěřitelné, ale většina lidí tuto zásadní informaci ve svém životě postrádá. Nedělejte nadále chybu a konzumujte toto ovoce správně, stejně jako opice, které si tyto vzácné informace předávají z generace na generaci.