Když vám auto pokryje ledovka: jak se rychle vypořádat se zamrzlými dveřmi nebo zledovatělým oknem

Namrzlé čelní sklo dokáže nejen po ránu pěkně potrápit Canva

Zatímco přes den už se teploty dostávají nad nulu, sníh taje a sněhové vločky se mění v déšť, noční teploty se stále drží pod bodem mrazu a způsobují, že to, co během dne roztaje, v noci přimrzne – a tak vzniká náledí, které v těchto dnech způsobuje komplikace nejen v dopravě. Hrozí také přimrzlé dveře u auta nebo stěrače k čelnímu sklu. Poradíme vám, jak se s takovými věcmi rychle vypořádat.

Přečtěte si také

Jaký je rozdíl mezi citronem a limetkou? Zjistěte, v čem jsou jiné
Jaký je rozdíl mezi citronem a limetkou? Zjistěte, v čem jsou jiné

Zimní problémy řidičů

Zamrznuté dveře

Pokud u auta zjistíte, že se do něj nemůžete dostat, nezoufejte. Nejprve zkuste všechny dveře. Stává se, že některé jsou více namrzlé – třeba to byly právě ty u řidiče. Pakliže jsou nicméně zamrzlé všechny, použijte rozmrazovací sprej a našplíchejte ho jak na zámek, tak na okraj dveří – tím byste je měli rozmrazit a dostat se dovnitř. Zapněte topení a pusťte se do škrábání.

Námraza na oknech

Nejklasičtějším problémem řidičů v zimě jsou zamrzlá okna. Předtím, než vyjedete, z nich musíte námrazu seškrábat. Abyste si práci ulehčili, lze opět použít rozmrazovací sprej – nastříkáte ho na námrazu, chvíli počkáte, stěrači vodu setřete a máte hotovo. Pokud však rozmrazovací sprej nemáte, rozhodně nepoužívejte ostřikovače a stěrače. Nejenže si nepomůžete, ale můžete skončit v servisu s nefunkčními stěrači, které se rozbily, protože byly přimrzlé.

Do myčky jen s rozmyslem

Necháváte stát auto na ulici? Pak rozhodně nejezděte do myčky na noc. Pro auto není vhodné, aby stálo venku celé vlhké.

I zledovatělý povrch auta umí pěkně znepříjemnit start do nového dne Canva

Ráno bez škrábání

Pokud chcete zažívat ideální rána, večer na okna nastříkejte rozmrazovací sprej, který slouží i coby prevence vůči tvorbě námrazy. A pokud chcete ušetřit, vytvořte si octový roztok – do lahve s rozprašovačem dejte vodu a ocet v poměru 1 : 3. Takto vzniklá kapalina má nižší bod tání, takže se vám námraza na okně nevytvoří.

Když z vašeho auta máte 100% viditelnost, můžete vyjet a prohřát motor. K tomu většinou stačí cca 10km jízda.

„Povinná“ zimní výbava

V zimě byste ve svém autě určitě měli mít škrabku, smetáček, startovací kabely, a pokud jedete někam do hor, tak i sněhové řetězy. Rozhodně je vhodné mít i rozmrazovací sprej, ale ten nenechávejte v autě – tam by vám moc nepomohl.