Když vám auto pokryje ledovka: jak se rychle vypořádat se zamrzlými dveřmi nebo zledovatělým oknem

Člověk škrábe namrzlé čelní sklo škrabkou Kim Kuperkova / Shutterstock.com

Zatímco přes den už se teploty dostávají nad nulu, sníh taje a sněhové vločky se mění v déšť, noční teploty se stále drží pod bodem mrazu a způsobují, že to, co během dne roztaje, v noci přimrzne – a tak vzniká náledí, které v těchto dnech způsobuje komplikace nejen v dopravě. Hrozí také přimrzlé dveře u auta nebo stěrače k čelnímu sklu. Poradíme vám, jak se s takovými věcmi rychle vypořádat.

Přečtěte si také

Jak vybrat zahradní skleník? Na co si dát při nákupu pozor
Jak vybrat zahradní skleník? Na co si dát při nákupu pozor

Zimní problémy řidičů

Zamrznuté dveře

Pokud u auta zjistíte, že se do něj nemůžete dostat, nezoufejte. Nejprve zkuste všechny dveře. Stává se, že některé jsou více namrzlé – třeba právě ty u řidiče.

Pakliže jsou však zamrzlé všechny, použijte rozmrazovací sprej a naneste ho jak na zámek, tak na okraj dveří – tím byste je měli rozmrazit a dostat se dovnitř. Zapněte topení a pusťte se do škrábání.

Nakupte si autovýbavu v akci

Námraza na oknech

Nejklasičtějším problémem řidičů v zimě jsou zamrzlá okna. Předtím, než vyjedete, z nich musíte námrazu seškrábat. Abyste si práci ulehčili, lze opět použít rozmrazovací sprej – nastříkáte ho na námrazu, chvíli počkáte, stěrači vodu setřete a máte hotovo. Pokud však rozmrazovací sprej nemáte, rozhodně nepoužívejte ostřikovače a stěrače. Nejenže si nepomůžete, ale můžete skončit v servisu s nefunkčními stěrači, které se rozbily, protože byly přimrzlé.

Do myčky jen s rozmyslem

Necháváte stát auto na ulici? Pak rozhodně nejezděte do myčky na noc. Pro auto není vhodné, aby stálo venku celé vlhké.

Žena škrábe auto Anze Furlan / Shutterstock.com

Ochrana skla proti námraze

Pokud chcete zažívat ideální rána, večer na okna nastříkejte rozmrazovací sprej, který slouží i coby prevence vůči tvorbě námrazy. A pokud chcete ušetřit, vytvořte si octový roztok – do lahve s rozprašovačem dejte vodu a ocet v poměru 1 : 3. Takto vzniklá směs má nižší bod tání, takže se vám námraza na okně nevytvoří.

Jakmile máte z auta 100% viditelnost, můžete vyjet a prohřát motor. K tomu většinou stačí cca 10km jízda.

Nenechte se zimou zaskočit

„Povinná“ zimní výbava

V zimě byste ve svém autě určitě měli mít škrabku, smetáček, startovací kabely, a pokud jedete někam do hor, tak i sněhové řetězy. Rozhodně je vhodné mít i rozmrazovací sprej, ale ten nenechávejte v autě – tam by vám moc nepomohl.