Světová zdravotnická organizace vydala návod: Jak si doma vyrobit dezinfekci

Jak si doma vyrobit dezinfekční gel z běžně dostupných ingrediencí Adobe Stock / 273977665

To, čeho jsme se báli, se stalo realitou: Koronavirus je v Česku potvrzen, a tak i ti, co do dnešního dne byli klidní, jistě mírně znervózněli. Češi již několik dní berou útokem supermarkety a internet je plný fotek vykoupených regálů s potravinami a cedulí na dveřích lékáren, že ochranné roušky a antibakteriální gely jsou vyprodány. Světová zdravotnická organizace proto na svých stránkách zveřejnila návod na přípravu dezinfekčního gelu, abyste ho nemuseli složitě shánět v obchodech.

Přečtěte si také

COOP spouští rozvoz nákupů a bere to z jiného konce než konkurence: místo velkých měst zaváží na vesnice
COOP spouští rozvoz nákupů a bere to z jiného konce než konkurence: místo velkých měst zaváží na vesnice

Epidemiologové na celém světě se shodují, že nejdůležitější v boji s koronavirem Covid-19 je mít čisté ruce. Bohužel panika zapříčinila, že prostředek na dezinfekci rukou je mnohde zcela vyprodaný. Proto Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala návod, jak si dezinfekční gel vyrobit svépomocí jednoduše doma. Všechny potřebné ingredience by měly být běžně dostupné v drogeriích nebo lékárnách. 

Jak si vyrobit dezinfekční gel:

Hodit se vám budou ochranné rukavice, pokud je však doma nemáte, nejsou nezbytné. Připravit si musíte čistou nádobu o objemu 1 litr s ryskou a uzávěrem a neobejdete se ani bez injekční stříkačky.

Připravte si:

  • Litr čistého alkoholu (96% ethanol nebo 99,8% isopropylalkohol)
  • 3% peroxid vodíku
  • glycerol (známý také jako glycerín)
Čisté ruce jsou základ Kreuz_und_Quer / Pixabay

Postup:

Litrovou nádobu naplňte 830 mililitry alkoholu (pokud se vám nepodaří sehnat takto vysoceprocentní alkohol, musíte se spokojit s technickým lihem z drogerie). Injekční stříkačkou do lahve pomalu přidejte 42 mililitrů peroxidu vodíku a pořádně promíchejte. Teď se trošku zapotíte, protože přidat 15 mililitrů glycerolu nepůjde úplně lehce vzhledem k jeho velké hustotě. Na glycerín si vezměte novou stříkačku, případně sterilizujte převařenou vodou tu, kterou jste nabírali peroxid vodíku. Pak už jen stačí láhev doplnit převařenou vodou do jednoho litru. 

Láhev s alkoholem, peroxidem vodíku a glycerolem zavřete a důkladně promíchejte

Dezinfekční gel nechejte odstát v uzavřené nádobě po dobu tří dnů.

500 ml dezinfekce na ruce nás vyšlo na 150 Kč. V praxi jsme si vyzkoušeli, že se dá využít i při úklidu (stačí na hadřík nanést pár kapek gelu a otřít kliky v domě, toaletu nebo předměty denní potřeby, jako ovladače, mobilní telefony a klávesnice). 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz