Zázvorový čaj je skvělý pomocník, ale pozor na rizika

Zázvorový čaj dokáže podle některých zázraky

Zázvor byl po dlouhá staletí součástí základní výbavy každé dobré báby kořenářky, a to z dobrých důvodů. Oddenek této rostliny má na lidské zdraví velké množství prospěšných účinků, které jsou především v podzimním chřipkovém období k nezaplacení. Neměli bychom však zázvor brát na lehkou váhu a považovat ho za všelék, protože má i svoje stinné stránky.

Přečtěte si také

Hlídáte si složení výrobků? Pak vás jistě zajímá, co je to světlice barvířská a proč je v jogurtech
Hlídáte si složení výrobků? Pak vás jistě zajímá, co je to světlice barvířská a proč je v jogurtech

Chutná a pomáhá

Původně pochází zázvor z Asie, kde je velmi oblíbenou přísadou a objevuje se například v mnoha oblíbených indických pokrmech. U nás je čerstvý zázvor spojovaný především s konzumací v podobě čaje s lehce štiplavou, osvěžující chutí. Onu štiplavost má na svědomí látka gingerol, kterou zázvor obsahuje. Funguje podobně jako kapsaicin v pálivých papričkách. Kromě horkého čaje nalézají čím dál tím více popularity u nás nejrůznější zázvorové limonády a také potravinové doplňky v podobě pilulek či sirupů.

Gingerol (a další látky obsažené v zázvoru) v těle působí jako stimulant a podporuje tvorbu trávicích šťáv i cirkulaci krve. Výsledkem je, že zázvor působí blahodárně na velké množství typů nevolnosti. Dávka zázvoru vám dokáže také ulehčit od jiných zažívacích potíží, například od nadýmání, nebo dokonce od pálení žáhy (tady ovšem pozor na způsob, jakým zázvor požíváte). V neposlední řadě dokáže zázvor vyřešit nebo alespoň zmenšit dopad nevolnosti při cestování a také v těhotenství, kde ovšem existuje riziko, o kterém si povíme v další části článku.

Účinky zázvoru jsou také antiseptické a protizánětlivé. Proto je zázvorový čaj tak účinným pomocníkem v boji proti chřipce. O něco méně jasná je schopnost zázvoru potlačovat nádorová onemocnění. Na toto téma v současnosti probíhají vědecké výzkumy. Každopádně mnoho pacientů s rakovinou oceňuje zázvor během chemoterapie, kdy zabraňuje nevolnosti.

Zázvorový čaj je skvělý s medem, skořicí či citrónem

Potenciální rizika

Doporučená denní dávka čerstvého zázvoru je 4 g. Někteří lidé mají tendenci to se zázvorem přehánět a bohužel se ukazuje, že to nemusí být zrovna dobrý nápad. Protože látky obsažené v zázvoru stimulují zažívací trakt, může díky jeho přemíře v organismu dojít k negativním efektům v důsledku přílišné stimulace. Nejčastější reakcí na velkou dávku zázvoru v těle je průjem, může se objevit i pálení žáhy (proto pozor, pokud ho používáte jako lék proti ní) či nadýmání.

Lidé, kteří trpí nedostatečnou srážlivostí krve, by neměli zázvor konzumovat, protože zvýšená krevní cirkulace zároveň zvyšuje pravděpodobnost nebezpečného krvácení. I diabetici by se zázvoru raději měli vyhnout, jelikož dokáže snížit hladinu cukru v krvi.

Debata ohledně užívání zázvoru v těhotenství nemá zatím jasný výsledek. Některé studie ukazují, že konzumace zázvoru může vést k předčasným porodům, nebo dokonce narušit vývoj plodu. Jiné výzkumy však tato rizika nepotvrzují a zázvor se těhotným ženám často doporučuje jako lék proti ranní nevolnosti. Pro jistotu tedy radíme se v těhotenství zázvoru spíše vyhýbat, zejména v posledních týdnech před porodem.

Jak si připravit ten nejúčinnější zázvorový čaj?

Příprava chutného a zdravého zázvorového čaje není nijak složitá a zabere pár minut. Nejlepšího efektu docílíte, pokud malý kousek (klidně jen půl centimetru na litr vody) nastrouháte, mnoho lidí však preferuje pouze zázvor nakrájený. Zalijte jej horkou vodou a nechte 5 minut louhovat. V případě, že si chcete udělat opravdu luxusní verzi, přidejte k nastrouhanému zázvoru i pár hřebíčků a tyčinek skořice (ne víc než 2). Po 5 minutách čaj sceďte, a až poté ho oslaďte medem. Někteří lidé tvrdí, že není dobré k zázvoru přidávat citrón, neexistuje však proto žádné reálné opodstatnění. Troška citronové šťávy celou chuť čaje pozdvihne a dodá mu ještě větší říz, spolu s malou dávkou vitamínu C.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!