Jak zabezpečit dům před odjezdem na dovolenou? Zlodějům vadí: hluk a světlo, které se samy spustí

V letních měsících dochází k největšímu počtu vloupání, vyplatí se proto vhodně chránit svůj majetek.

Domovní zloději v České republice každý rok napáchají škody ve výši okolo jedné miliardy korun. Mnoha vniknutím nezvaných osob do nemovitostí se však dá účinně zabránit a předcházet tak škodám na majetku a zbytečným problémům. Nenechavé zloděje totiž dokáží odradit už i prvky zabezpečení, které se dají pořídit za pár tisíc korun. Zvláště před dovolenou v období letních měsíců, kdy se uskuteční až polovina vloupání, se vyplatí přemýšlet nad vhodnou ochranou domu nebo bytu.

Přečtěte si také

Znáte mangold? Barevnější kamarád špenátu v našich obchodech je luxusní pochoutkou
Znáte mangold? Barevnější kamarád špenátu v našich obchodech je luxusní pochoutkou

Zaměřte se na bezpečnost vstupů

Ať už se jedná o vchodové dveře nebo okna, platí, že by měla splňovat určité bezpečnostní standardy. Vchodové dveře by zcela jistě měly být tzv. bezpečnostní. Od běžných dveří se odlišují především pevnou kovovou kostrou, zajištěním v několika bodech a speciální zámkovou vložkou, která dokáže odolat pokusům o vyháčkování nebo odvrtání. Existuje několik bezpečnostních tříd dveří, nicméně doporučujeme zaměřit se při výběru na 3. třídu a vyšší, které už poskytují dostatečnou ochranu majiteli nemovitosti.

Okna můžete ochránit před rozbitím zlodějem buď kovovými mřížemi, které se však nemusí každému úplně zamlouvat, nebo speciální fólií. Ta se nalepí na vnější sklo z vnitřní strany a její nesporná výhoda je, že nijak nenarušuje vzhled okna. Samozřejmě existuje i možnost chránit skleněné výplně předokenními roletami, které zabrání nejen rozbití okna, ale i vniknutí tepla v létě a jeho ztrátě v zimě.

Kvalitní kamerový systém má cenu zlata, v případě vloupání máte při jeho použití nezvratné důkazy.

Kamerový systém zajistí i online přenos

Za účelem odrazení zlodějů si můžeme pořídit i atrapu kamery, kterou umístíme na dobře viditelné místo, nicméně v případě vloupání hraje právě kamerový záznam klíčovou roli při dokazování viny pachatele. To se bude hodit nejen policii, ale i pojišťovně, která bude ihned vědět, jak se případně celá událost odehrála.

V současnosti se těší největší oblibě bezpečnostní kamery, díky nimž si můžeme na svém smartphonu nebo PC zobrazit náhled obrazu v reálném čase z místa, které kamera sleduje. Bezdrátové kamery se jednoduše připojí k domácí Wi-Fi síti a vy můžete nakouknout třeba do svého obýváku kdykoliv a odkudkoli na světě. Velmi zajímavou se nám jeví Mi Home Security Camera od výrobce Xiaomi (1 399 Kč), která dokáže sledovat své okolí v 360°.

Máte-li doma nějaké mazlíčky, nemusíte se obávat pořídit si domů bezpečnostní kameru. Na trhu jsou i takové, které disponují odolností proti reakci na pohyb zvířat.

Díky moderním bezpečnostním systémům budete mít přehled o své nemovitosti odkudkoli na světě.

Alarm a čidla dokáží na místo vyslat hlídací službu nebo policii

Další formou elektronického zabezpečení objektu je soustava alarmů a čidel, která jsou napojená na centrální jednotku. Vhodné rozvržení a instalaci bezpečnostní elektroniky bychom měli vždy nechat na specializované firmě, která disponuje dostatkem zkušeností.

Vhodně umístěná čidla a detektory by se měly postarat o nahlášení každého narušení klidu v případě vaší nepřítomnosti. Zpravidla reagují na otevření oken a dveří, na pohyb v místnosti nebo na hlasité zvuky jako je třeba rozbití skla. Je-li bezpečnostní zařízení napojeno na pult centralizované ochrany, na místo ihned vyrazí hlídací zásahová služba.

Před odjezdem na dovolenou nezapomeňte…

Každý rok se všichni opakují, jak je bláhové podcenit přípravu bytu před tím, než vyrazíte na dovolenou, a pokaždé během léta mnoho lidí zjistí, že je během jejich odpočinku na pláži navštívil zloděj.

Ještě než se vypravíte za letním dobrodružstvím, udělejte proto tato opatření:

  • nastavte časovač osvětlení, aby se v době vaší nepřítomnosti rozsvěcela některá světla
  • poproste sousedy nebo příbuzné, ať k vám jednou za dva dny zajdou, vyberou obsah schránky a vše zkontrolují
  • rozhodně se nechlubte na sociálních sítích tím, že odjíždíte pryč, ani v průběhu dovolené nesdílejte žádné fotky z pláže a podobné, které by mohly upozornit na to, že nejste zrovna doma
Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!