Jak vybrat přírodní deodorant? Nedejte na líbivý obal a čtěte složení

Žena si nanáší tuhý deodorant na podpaží Ground Picture / Shutterstock.com

Deodorant patří ke kosmetickým produktům, které používáme i několikrát denně. Málokdy se ale zamýšlíme nad jeho složením a potenciálním nebezpečím pro lidské zdraví. Mezi škodlivé látky patří hlavně některé druhy hliníkových solí, parabeny nebo syntetická parfemace. Jak tedy vybrat šetrný a ideálně zcela přírodní deodorant?

Přečtěte si také

Vojtěška není jen pro dobytek, tato nutričně nabitá superpotravina může vyléčit spoustu zdravotních potíží
Vojtěška není jen pro dobytek, tato nutričně nabitá superpotravina může vyléčit spoustu zdravotních potíží

Jaký je rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem?

Antiperspirant mnohdy považujeme za ekvivalent deodorantu, ale to je velký omyl. Jeho princip spočívá v blokaci pocení pomocí aktivních látek, převážně aluminiových solí.

Deodorant pouze eliminuje nepříjemný zápach, přirozeným procesům v těle ale nebrání. Na rozdíl od antiperspirantu tedy může mít stoprocentně přírodní původ a najdete ho i u prodejců organické a bio kosmetiky. Přesto vám nemusí zcela vyhovovat. Problémem bývají parabeny, syntetická parfemace nebo vyšší množství alkoholu. Právě tyto látky patří k nejčastějším alergenům.

Jaké aktivní látky jsou v přírodních deodorantech?

Jedlá soda

Jednou z nejúčinnějších látek proti pocení je jedlá soda (soda bicarbona). Přírodní deodoranty na její bázi tedy oceníte i v létě nebo při fyzické aktivitě, zkrátka ve všech situacích, kdy se potíte více. Jen pozor na to, že u některých citlivých jedinců vyvolává soda podráždění nebo alergickou reakci.

Muž si aplikuje tuhý deodorant na podpaží Prostock-studio / Shutterstock.com

Kamenec

Kamenec (ammonium alum či potassium alum) můžeme doporučit i pro muže. Je to čistý minerální kámen, který se těží například v severní Africe, na Blízkém východě nebo v Číně. Používal se už ve starověku a sloužil mimo jiné k zastavení krvácení při holení. Má totiž svíravé a antiseptické účinky. V přirozené formě je ale tvrdý a křehký. Před použitím ho tedy musíte namočit a také je potřeba dávat pozor, abyste ho nerozbili. Kamenec se prodává ve dvou různých formách, buď má původní, minerální podobu, nebo je rozpuštěný v klasických deodorantech.

Zinek

K novinkám mezi aktivními látkami se řadí zinek (zinc oxide). I ten je velmi jemný a vhodný pro suchou a citlivou pokožku. Zároveň se dobře kombinuje s dalšími přírodními složkami, jako jsou citrusy, aloe vera, šalvěj nebo růže.

Kde najít složení produktu?

Každý důvěryhodný e-shop by měl na svých stránkách uvádět kompletní složení, které často najdete pod zkratkou INCI. A pokud nakupujete v kamenném obchodě, hledejte tuto informaci přímo na obalech produktů. Mohou se samozřejmě objevit prodejci, kteří složení neuvádí. Takové chování ale nepůsobí příliš důvěryhodně. Měli byste tedy zpozornět a výběr si dobře rozmyslet.

Žena drží otevřený krystalový deodorant New Africa / Shutterstock.com

Jaká forma je nejúčinnější a nejšetrnější?

Přírodní deodoranty můžeme rozdělit na čtyři základní formy – tuhý, krémový, sprej a roll-on. Každému vyhovuje jiná, a to nejen kvůli účinkům, ale také kvůli aplikaci nebo ceně.

Tuhý deodorant

K nejběžnějším patří tuhé deodoranty ve vysouvací tubě, které jsou praktické i do kabelky a na cesty. Jen počítejte s tím, že obsahují pouze rostlinná másla, a tak jsou tužší než konvenční varianty. Po kontaktu s pokožkou ale rychle změknou a snadno se nanášejí.

Krémový deodorant

Další možností je deodorant ve formě krému nebo pasty, který dobře snášejí i lidé s extrémně suchou pokožkou. Má totiž hydratační účinky a nezpůsobuje podráždění. Navíc se vsakuje velmi postupně, takže dlouho vydrží. Ne každému ale „krém“ v podpaží vyhovuje a v mnoha situacích není ani příliš hygienický.

Ve spreji

Spreje mezi přírodními deodoranty najdete jen výjimečně, bývají dražší a často obsahují alespoň malé procento alkoholu. Na druhou stranu si většina lidí chválí jejich silné účinky. Doporučujeme je tedy zejména při zvýšeném pocení nebo v horkém létě.

Roll-on

Snadné nanášení umožňuje roll-on, který zpravidla nezanechává stopy na oblečení. U některých uživatelů ale může vyvolávat lepkavý pocit. Mnohdy se do této formy upravují i kamencové deodoranty. Snadněji se díky tomu aplikují a také nehrozí rozbití minerálu.

Zdroj: CountryLife, blog.zerowastelife, MilujuBio