Jak rychle usušit prádlo v zimě bez sušičky?

Prádlo na šňůře na zasněžené zahradě Ivan Babydov / Shutterstock.com

Sušička zabírá poměrně dost místa a některé druhy oblečení může poškodit. Spoustě z nás se tedy nevyplatí. Jak ale sušit prádlo v chladných dnech, kdy se nemůžeme spolehnout na teplý vánek a sluneční paprsky? Stačí znát několik triků a půjde to překvapivě rychle, snadno a levně.

Přečtěte si také

Nejjednodušší recepty na vánoční cukroví, které bez námahy zvládnete i s dětmi

Kde sušit prádlo v zimě?

Pokud nemáte možnost sušení venku nebo v sušárně, umístěte sušák do koupelny, chodby či kuchyně. Nevhodné je naopak sušení prádla v ložnici a obývacím pokoji, kde trávíme nejvíce času.

Myslete také na to, že by sušák měl stát dostatečně daleko od stěny a zdroje tepla. Z prádla se totiž odpařuje voda, která zvyšuje vlhkost v místnosti, a tím i riziko vzniku plísní až o 30 %.

Kvůli nepříznivým účinkům na naše zdraví se důrazně nedoporučuje ani sušení na radiátoru – to totiž usnadňuje množení plísní, zejména té z rodu Aspergillus, která napadá astmatiky a osoby s oslabenou imunitou. Ve vzácných případech způsobuje i tzv. aspergilózu, která se projevuje kašlem (výjimečně i s příměsí krve), dušností a únavou.

Znáte tuhle vychytávku v akci?

Sušení na balkoně nebo zahradě v zimě

Teploty pod bodem mrazu prádlu rozhodně neublíží. Pokud tedy máte možnost sušení venku, využijte ji i během zimy, pouze k tomu používejte speciální venkovní sušák. Poškození textilních vláken nehrozí, protože v nich vlastně vznikne led, který se v teplém prostředí opět změní v páru. Prádlo je tak brzy suché, a navíc zbavené bakterií a příjemně voňavé.

  • Tip: I v malém prostoru pomůže dostatečné větrání, které zajistí lepší cirkulaci vzduchu. Místo jednoho velkého sušáku s klasickou pultovou konstrukcí si pak můžete pořídit dva menší sušáky ve vertikální variantě.
Dva zasněžené svetry na šňůře venku Roberta Canu / Shutterstock.com

Stačí dvakrát vyždímat

Pomoct si můžete také obyčejným ždímáním, jen pozor na kvalitu materiálu. Jemné látky, krajky nebo textilní výplně zdaleka nesnesou tolik jako například povlečení či ručníky. U těch můžete po vyprání přidat ještě samostatný odstřeďovací program nebo alespoň vybrat odstřeďování na vyšší otáčky.

Odvlhčovač vzduchu dokáže divy

Ve vlhkých prostorách spousta z nás používá odvlhčovače vzduchu, které nejenom zbaví zdi plísní, ale také urychlí sušení prádla. Seženete je přitom v každém elektru a stojí i řádově méně než sušička. Odvlhčovač stačí umístit do blízkosti sušáku a prádlo bude zhruba během tří hodin dokonale suché, aniž by se zvýšila vlhkost vzduchu.