Dva důležité vitamíny, které pomáhají v boji s viry. Máte je v lékárničce?

Vitamíny vysypané z krabičky na dřevěném stole Canva

Pro naše zdraví právě začalo zátěžové období. Musíme se bránit covidu, chřipce a ostatním respiračním onemocněním. Hlídat si příjem vitamínů je proto teď důležitější než kdy jindy. Jaké dva vitamíny by ve vaší lékárničce rozhodně neměly chybět?

Přečtěte si také

Čerstvé jablko denně – půl zdraví. Proč si ho dopřát každý den?
Čerstvé jablko denně – půl zdraví. Proč si ho dopřát každý den?

Ovoce a zelenina už tolik vitamínů neobsahují

Spoustu vitamínů a minerálů do těla dostaneme prostřednictvím stravy, není proto nutné je hned kupovat v lékárnách. Nicméně v dnešní době už nejsou vitamíny a minerály z ovoce, zeleniny a ostatních plodin tím, čím bývaly před lety.

Za snížený obsah prospěšných látek v plodinách může intenzivní hospodaření, které půdu v konečném důsledku ochuzuje o minerály. Je tedy mnohdy jednodušší zajistit si příjem potřebných vitamínů v doplňcích stravy. Jedině tak si budete jisti, že vaše tělo dostává tolik, kolik potřebuje.

Díky vitamínu C si tělo poradí s infekcí snáze

Vitamín C je vitamínem, který bychom neměli opomíjet během celého roku, nicméně právě na podzim a v zimě je naprosto nepostradatelným. Je totiž nejlepší zbraní v boji proti virům, kterým znesnadňuje pronikat do tkání.

Budete-li mít v těle dostatečné množství vitamínu C, organismus si s potenciální infekcí snáze poradí. Tělo si ale neumí tento vitamín vytvořit samo, proto je nutné jej doplňovat prostřednictvím stravy. Jako optimální denní dávka je považováno 200 mg, avšak v tak náročném období, jako je právě podzim a zima, by příjem vitamínu C měl být 500 mg.

Není se proto čemu divit, že lékárny právě teď mají opravdu širokou nabídku vitamínu C v akci.

  • Až do 31. října si můžete v Moje lékárna a v Benu lékárně koupit Cetebe 60 tobolek za 189 Kč (běžná cena 244 Kč). Cetebe obsahuje 500 mg vitamínu C v jedné tobolce.

Pokud potřebujete svůj imunitní systém podpořit více, a to zejména v případech, že budete cítit, že na vás něco leze nebo toho máte v práci hodně, pomohou vám vyšší dávky vitamínu C.

  • Aktuálně v akci koupíte 1 000 mg vitamínu C buď v lékárnách Pilulka (Vitamín C 1000 s šípky MedPharma 100 kusů za 159 Kč) nebo v Benu lékárně (Vitamín C 1000 Jamieson 120 kusů za 349 Kč).
Tobolky vitamínu D Science Photo Library / Canva

Za onemocnění na podzim často může i nedostatek vitamínu D

Dalším velmi důležitým vitamínem je vitamín D (tzv. sluneční vitamín), jehož nedostatek bývá jednou z častých příčin, proč člověk chytne chřipku nebo respirační onemocnění. Vitamín D má totiž zásadní vliv na naši imunitu a jeho nedostatek může mít za následek neschopnost bílých krvinek bojovat proti infekci.

Přestože jej ve velkém množství obvykle načerpáme během léta, většina populace kvůli naší zeměpisné šířce trpí jeho nedostatkem. Za jeho deficit může také tradiční česká kuchyně, která není příliš bohatá na jeho zdroje (např. losos, sleď, sardinky, tresčí játra, tuňák).

Projevem jeho nedostatku bývá únava a nepříliš dobrá nálada. Pro posílení imunity se proto doporučuje užívat jej zhruba 1000–2000 UI (25–50 mikrogramů).

Nezapomeňte – do zdravého jídelníčku patří i ryby!

Kupte se slevou Losos filety.

Porovnat slevy

Někdy je lepší užívat multivitaminové doplňky

Pokud nechcete nechat nic náhodě, jako ideální doplňky stravy se jeví multivitaminové preparáty.

  • V akci má například Pilulka.cz multivitamin od Medpharmy za 199 Kč.
  • Jedním z nejlepších multivitaminových doplňků stravy na trhu je také Nexgen od Reflexu, který má v internetových srovnávačích skvělé hodnocení. Jeho jedinou nevýhodou je snad jen cena, která se pohybuje okolo 500 Kč.